Apple Watch od zawsze był mocno uzależniony od iPhone’a i jego użytkowanie bez udziału smartfona Apple był praktycznie niemożliwe. W ostatnim czasie sytuacja się mocno zmieniła, czego najlepszym dowodem jest kolejny krok Apple w kierunku niezależności zegarka. watchOS 6 wprowadzi uaktualnienia systemu w trybie OTA, bez udziału iPhone’a.
Niezależny Apple Watch
Strategia Apple odnośnie Apple Watcha wydaje się być jasna – uniezależnienie zegarka od iPhone’a.
Pierwszym krokiem tej strategii było wprowadzenie łączności komórkowej do Apple Watcha. Kolejnym, który właśnie się dzieje, jest osobny sklep z aplikacjami i brak konieczności instalowania ich z poziomu iPhone’a.
Apple idzie jednak dalej i począwszy od watchOS 6 system operacyjny również będzie można zaktualizować bezprzewodowo, przez WiFi, bez konieczności pobierania go na telefonie, a następnie przesyłania do zegarka.
Ustawienia związane z uaktualnieniami w trybie OTA (Over-The-Air) znajdziemy w watchOS 6 przechodząc do Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia.
Mechanizm uaktualnień działa teraz zupełnie jak w iPhone’ie, iPadzie czy na Macu. Zegarek cały czas w tle sprawdza czy oprogramowanie jest aktualne.
Jeżeli natrafi na informację, że dostępna jest aktualizacja, zostaniemy o tym poinformowani przez stosowne powiadomienie. Wystarczy je zatwierdzić i rusza proces aktualizacji. Jednak dzieje się to bezpośrednio na Apple Watchu, a nie jak wcześniej poprzez iPhone’a.
A jednak Apple Watch jeszcze chwilowo zależny
Jeremy Horwitz odkrył, że jednak bez iPhone’a nadal ani rusz. Kiedy przeprowadzał aktualizację systemu watchOS 6 cały proces rzeczywiście przebiegł wyłącznie na zegarku, ale… regulamin i warunki użytkowania trzeba było zaakceptować na iPhonie.
Sure seems like the stage is being set for direct-to-Apple Watch software updates in watchOS 6, though it hasn’t been fully freed quite yet from the need to approve things on the iPhone. pic.twitter.com/pf3wBC3vU5
— Jeremy Horwitz (@horwitz) June 17, 2019
Najprawdopodobniej jest to jednak błąd ze strony Apple, jaki zresztą ma prawo się pojawić w deweloperskich wersjach beta. Do czasu premiery oficjalnej, pełnej wersji systemu zostanie to zapewne naprawione i watchOS 6 będziemy bez problemu aktualizować wyłącznie na zegarku.
watchOS 6 pozwoli na usuwanie aplikacji wbudowanych w system
Inną ciekawostkę dotyczącą Apple Watcha przedstawił właśnie 9to5mac – wydaje się być potwierdzone, że w finalnej wersji watchOS 6 będzie można usuwać wbudowane w system aplikacje.
Dotychczas odinstalować mogliśmy tylko apki pobrane ze sklepu App Store – nie dało się skasować programów natywnych.
Możliwość odinstalowania systemowych apek pozwoli na zwolnienie nieco miejsca na Apple Watcha, ale przede wszystkim da możliwość oczyszczenia ekranu z ikon nieużywanych programów.
Zobacz także:
- Przeciek: Apple Watch Series 4 bez wsparcia watchOS 11
- Apple udostępnia finalną wersję watchOS 10.4 – lista wszystkich zmian
- Automatyczne Wykrywanie Bieżni w celu śledzenia treningu od dziś dostępne dla polskich użytkowników Apple Watcha
- Nowe tarcze watchOS 10 – “Snoopy” i “Paleta”. Zobacz, jak wyglądają i co oferują
- Raport: watchOS 10 będzie miał widżety