Koniec korków na bramkach? Za przejazd fragmentami autostrad A1 i A4 zapłacisz przez aplikację

Łukasz Bernaczyk   19 czerwca 2019

Wyobraź sobie, że na autostradzie nie musisz się zatrzymywać na bramkach, a płatność za przejazd jest automatycznie pobierana z karty podpiętej do aplikacji na Twoim iPhonie (lub telefonie z Androidem).  Brzmi nieźle? Autostrada A1 właśnie wdrożyła takie rozwiązanie, a na jednym odcinku autostrady A4 zostanie ono wdrożone w lipcu.

berrolia

Opłata za A1 w systemie AmberGo

Automatyczny system opłat na autostradzie A1 został uruchomiony przez firmę Blue Media i w teorii wygląda to naprawdę świetnie:

  • kamery zainstalowane na bramkach odczytują rejestracje pojazdu;
  • aplikacja Autopay (dostępna na iOS i Androida) sprawdza, czy dany pojazd jest zarejestrowany w systemie;
  • bramka otwiera się (wszystko ma dziać się na tyle szybko, że ma być możliwy powolny przejazd bez zatrzymywania się);
  • przy zjeździe z autostrady automatycznie pobierana odpowiednia kwota z przypisanej do konta użytkownika karty płatniczej.

Aplikacja Autopay

Aplikację Autopay dla iOS znajdziecie tutaj. Przed pierwszy użyciem należy ją skonfigurować. Cała operacja polega na założeniu konta, przypisaniu samochodu przez podanie marki, modelu i numerów tablicy rejestracyjnej oraz dodaniu karty płatniczej.

Teoria a praktyka

Jak wspomniałem powyżej, całe rozwiązanie jest świetne i znacznie ułatwia życie kierowcom, niestety na razie tylko w teorii. Choć sama usługa już działa, na chwilę obecną ma znaczne ograniczenia, które mocno zmniejszają jej funkcjonalność:

  • działa tylko dla najdłuższego odcinka autostrady: Rusocin – Nowa Wieś (w obu kierunkach);
  • obejmuje tylko samochody kategorii 1 (samochód o dwóch osiach bez przyczepy);
  • obejmuje tylko pojazdy z polskimi tablicami rejestracyjnymi;
  • działa wyłącznie na wybranych bramkach, oznaczonych znakiem “AmberGo”;
  • w aplikacji brak niektórych modeli samochodów, co uniemożliwia ich właścicielom korzystanie z płatności.

Zarówno Autostrada A1, jak i Blue Media podkreślają, że płatności AmberGo są programem pilotażowym, co oznacza, że system będzie jeszcze udoskonalany i rozbudowywany. Idea słuszna, wykonanie na chwilę obecną nie najlepsze, ale trzymamy kciuki i czekamy na usunięcie wszystkich niedociągnięć.

Płatności aplikacją również na A4

Podobne ułatwienia mają być dostępne od lipca na fragmencie autostrady A4. Rzeczpospolita pisze, że jeszcze przed końcem lipca na A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami powinien zostać uruchomiony video tolling, czyli system poboru opłat realizowany dzięki kamerom rozpoznającym numery rejestracyjne.

Żeby z niego skorzystać, podobnie jak na A1, potrzebna nam będzie aplikacja w smartfonie z podpiętym numerem konta bankowego lub kartą kredytową. Opłata będzie ściągana automatycznie po przejechaniu przez bramkę.

Video tolling powinien przyspieszyć przejazd przez bramki, bo pobór opłat z wykorzystaniem kamer odczytujących numery rejestracyjne jest trzykrotnie szybszy od tradycyjnego – pisze Rzeczpospolita.

Aktualizacja: można już płacić za przejazd autostradą A1 (a wkrótce też fragmentem A4) wprost z aplikacji Banku Millennium. Już niedługo usługę mają wdrożyć inne banki.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: