Unijny „paszport covidowy” już w aplikacji mObywatel (zobacz, jak pobrać na telefon)

Tomek Czech   22 czerwca 2021

Po aktualizacji aplikacji mObywatel możemy już dodać do niego tzw. paszport covidowy, czyli unijny certyfikat COVID (UCC), który umożliwi nam swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

berrolia

Unijny paszport COVID w mObywatel

Certyfikat zawiera zdjęcie z naszego dowodu osobistego, co ułatwia szybką kontrolę (wskazuje wyraźnie, kto jest właścicielem certyfikatu) oraz duży kod QR, który można łatwo zeskanować.

Certyfikat prezentuje trzy statusy:

  • osoby zaszczepionej,
  • osoby, która powróciła do zdrowia po przebyciu COVID-19 (ozdrowieńca),
  • osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.

Pamiętajmy, że w każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.

Szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych – żeby je wyświetlić wystarczy przeskrolować nico w dół. Znajdziemy tam takie informacje, jak rodzaj szczepionki, ilość przyjętych dawek, daty szczepienia, itd.

Co ciekawe, jest też tam informacja o ważności kodu QR w Polsce – jego ważność to rok od dnia przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej w przypadku szczepionek jednodawkowych).

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Co ważne, certyfikat jest dostępny w trybie offline, czyli kiedy nie mamy dostępu do internetu, np. podczas kontroli granicznej w kraju, gdzie nie korzystamy z roamingu.

Unijny certyfikat Covid – jak dodać do mObywatel?

Certyfikat dodajemy w kilku prostych krokach. Najpierw wybieramy opcję „Dodaj dokument”, następnie wybieramy z listy „Unijny Certyfikat Covid”, akceptujemy regulamin i potwierdzamy naszą tożsamość (np. przez profil zaufany). Certyfikat automatycznie pobierze się w ciągu kilku sekund.


Proces dodawania unijnego certyfikatu Covid do aplikacji mObywatel możecie zobaczyć na wideo:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: