Tryb niskiego zużycia energii teraz również w iPadOS 15 i macOS Monterey

Łukasz Bernaczyk   21 czerwca 2021

Znany z iPhone’a i systemu iOS tryb niskiego zużycia energii trafił w końcu do systemów operacyjnych iPadOS (15) oraz macOS (Monterey). Zobaczmy, jak go aktywować, żeby zyskać dodatkowy czas pracy na tabletach i laptopach z logo nadgryzionego jabłka.

berrolia

Tryb niskiego zużycia energii w iPadOS 15 i macOS 12

Podczas konferencji WWDC 21 Apple zaprezentowało nowe wersje wszystkich swoich systemów operacyjnych. Wśród nich oczywiście nie zabrakło iPadOS 15 i macOS 12 Monterey.

Systemy te w finalnej wersji dostępne będą we wrześniu, tymczasem deweloperzy mogą testować wersje beta już od dwóch tygodni.

Jedną z nowości, która trafiła do iPadOS 15 oraz macOS Monterey jest dobrze znany użytkownikom iPhone’ów tryb niskiego zużycia energii. Po raz pierwszy trafił on do urządzeń Apple w 2015 roku wraz z premierą iOS 9 i w zasadzie od tego czasu znaleźć go mogliśmy wyłącznie w iPhone’ach.

Tryb niskiego zużycia energii, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zminimalizować zużycie prądu przez dane urządzenie, a tym samym wydłużyć pracę na baterii iPhone’a, a teraz także iPada lub Maca.

Tryb niskiego zużycia energii w iPadOS 15

Aby aktywować tryb niskiego zużycia energii na iPadzie z zainstalowanym systemem iPadOS 15, należy kolejno wybrać Ustawienia -> Bateria, a następnie stuknąć w przełącznik aktywujący tę opcję.

W trybie niskiego zużycia energii na iPadzie system delikatnie zmniejszy jasność ekranu oraz ograniczy odświeżanie aplikacji działających w tle.

Tryb będzie działał do momentu pełnego naładowania iPada – wtedy zostanie automatycznie wyłączony.

Tryb niskiego zużycia energii w macOS 12 Monterey

Tryb niskiego zużycia energii w macOS Monterey włącza się bardzo podobnie, wybierając kolejno Preferencje systemowe -> Bateria, a następnie zaznaczając pozycję z nazwą trybu.

Jak podaje Apple, w przypadku komputerów Mac, włączenie trybu niskiego zużycia energii obniży wydajność procesora oraz również lekko przygasi ekran.

Jeżeli więc w danym momencie nie wykonujecie na swoim MacBooku żadnych wymagających prac, typu obróbka wideo, włączenie trybu niskiego zużycia energii może Wam pozwolić wydłużyć czas pracy na laptopie bez konieczności ładowania.

Dodam tylko, że – nie wiedzieć dlaczego – tryb niskiego zużycia energii znajdziemy wyłącznie w w 12-calowych MacBookach (wczesny 2016 r. i nowsze) oraz w MacBookach Pro (wczesny 2016 i nowsze), natomiast nie znajdziemy go w MacBookach Air.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: