Zaszczepiony? Pokaż aplikację. Powstanie polska aplikacja z certyfikatem szczepienia przeciw COVID-19

Tomek Czech   25 stycznia 2021

Jak podaje serwis Mediaphilia, w Polsce powstanie specjalna aplikacja, która będzie zawierać nasz cyfrowy certyfikat zaszczepienia przeciw COVID-19. Może stać się czymś na kształt paszportu immunologicznego.

berrolia

Powstanie aplikacji miał zapowiedzieć dzisiaj Marek Zagórski, były Minister Cyfryzacji, obecnie sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Na razie wiadomo jedynie, że aplikacja będzie przygotowywana pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia, oraz że do pobierania czy okazywania certyfikatu szczepienia nie będziemy wykorzystywać aplikacji ProteGo Safe. Jak zapowiedział minister, certyfikat będzie można natomiast importować do “wielu innych aplikacji” (być może znajdzie się wśród nich mObywatel, ale nie zostało to powiedziane).

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że certyfikat zaszczepienia przeciw COVID-19 będzie można pobrać w formie kodu QR – na smartfona lub jako plik pdf do wydruku.

Nie wiadomo, dlaczego ma powstać zupełnie nowa aplikacja. Nie jest wykluczone, że będzie posiadała dodatkowe funkcje, których nie dałoby się łatwo dodać do istniejących aplikacji, jak np. mObywatel.

Nie wiadomo też, czy nowa aplikacja będzie pełniła rolę “paszportu immunologicznego”, który będzie upoważniał nas np. do wstępu do kina, sklepu, hotelu, restauracji czy komunikacji publicznej lub umożliwiał podróż za granicę. Oczywiście takie rozwiązanie wzbudzałoby wiele wątpliwości etycznych oraz prawnych, w tym dotyczących prywatności użytkownika i bezpieczeństwa danych.

Niedługo powinno pojawić się więcej informacji w tej sprawie.

Aktualizacja: Jak doprecyzowuje Mediaphilia, zapowiadana aplikacja będzie mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta, zawierającą wszystkie nasze dane zdrowotne oraz dodatkowo zaświadczenie o szczepieniu z kodem QR.

Zaświadczenie w postaci kodu QR ma być również dostępne w aplikacji mObywatel.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: