Cyfrowy dowód w mObywatel już wkrótce będzie równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym – znamy termin

Łukasz Bernaczyk   1 lutego 2023

Po wolnym starcie aplikacja mObywatel zyskuje coraz większą popularność. Obecnie używa jej już ponad 20% Polek i Polaków. Moduł eTożsamość, będący cyfrowym odpowiednikiem dowodu osobistego, niestety nie był dotychczas równoważny z plastikową wersją dowodu, ale sytuacja ta ma się niebawem zmienić.

berrolia

mObywatel już niedługo równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym

Aplikacja mObywatel świętowała niedawno swoje 5 urodziny. Krótko po jej powstaniu niewiele osób było chętnych do jej używania, jednak z biegiem czasu, kiedy do apki trafiały kolejne moduły, mObywatel zyskiwał coraz większą popularność. Obecnie liczba aktywnych użytkowników aplikacji wynosi już ponad 8 milionów.

Jednym z modułów aplikacji jest eTożsamość, czyli cyfrowa wersja dowodu osobistego. W błędnej opinii wielu osób eTożsamość jest równoważna z klasycznym dowodem osobistym. Niestety, obecnie wirtualny dowód w mObywatelu ma pewne ograniczenia. Nie użyjemy go jako odpowiednika tradycyjnego dowodu np. u notariusza, w sądzie czy przy przekraczaniu granic naszego kraju.

Z powodzeniem natomiast możemy posługiwać się dowodem z mObywatela w aptece, publicznych i prywatnych placówkach ochrony zdrowia czy podczas wyborów powszechnych.

Wszystkie ograniczenia (poza przypadkiem przekraczania granic) mają jednak w niedługim czasie zniknąć i cyfrowy dowód w mObywatel stanie się na terenie kraju ekwiwalentem klasycznego dowodu osobistego.

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM poinformował, że ustawa o zrównaniu prawnym cyfrowego dowodu w mObywatel z fizycznym dowodem osobistym jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Według ministra, projekt ma szansę trafić do sejmu w drugim kwartale tego roku, co w praktyce oznaczałoby (przy spodziewanym bezproblemowym procedowaniu w parlamencie), że już od lipca użytkownicy aplikacji mObywatel mogliby z powodzeniem zostawić fizyczny dowód w domu, a wszelkie sprawy załatwiać posługując się wyłącznie apką.

Trzeba tylko pamiętać, że nawet wtedy cyfrowy dowód w mObywatel nie będzie respektowany podczas podróży zagranicznych. Przy przekraczaniu granicy i poza granicami naszego kraju nadal będziemy zmuszeni do używania paszportu lub fizycznego dowodu osobistego.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: