Mac Studio – dla kogo, największe zalety i czy warto go kupić

Tomek Czech   1 lutego 2023

Mac Studio to komputer od Apple, na który czekaliśmy od lat – zgodnie orzekli recenzenci, kiedy wiosną ubiegłego roku firma z Cupertino wprowadziła na rynek całkowicie nowy model desktopowego Maca. Piekielnie szybki (najszybszy Mac w historii), z bardzo wydajną grafiką i do tego w świetnej cenie jak na to, co oferuje.

Mac Studio wypełnił lukę stworzoną przez Maca Pro – potężnego, lecz drogiego komputera, skierowanego raczej dla dużych domów produkcyjnych i innych większych firm. Dla kogo jest więc Mac Studio? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawię sześć jego głównych zalet.

A do tego mamy niespodziankę – rabat na Maca Studio, który specjalnie dla Czytelników i Czytelniczek ThinkApple przygotował autoryzowany sprzedawca Apple – Lantre.

berrolia

Mac Studio – dla kogo?

Mac Studio jest przeznaczony przede wszystkim dla kreatywnych profesjonalistów – grafików, twórców wideo, programistów, fotografów, inżynierów, artystów, muzyków czy designerów. Dla wszystkich, którzy do swoich zawodowych projektów potrzebują szybkiego komputera z wydajną grafiką.

Studio oferuje olbrzymią moc w przystępnej cenie, dlatego jest świetną opcją nie tylko dla małego studia kreatywnego, ale nawet dla pracujących na własną rękę freelancerów. Podstawowa wersja z procesorem M1 Max jest dla nich jak najbardziej przystępna cenowo (11399 zł), jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jest to podstawowe narzędzie pracy, ale dla profesjonalistów pracujących przy wysokobudżetowych projektach akceptowalne mogą być również wyższe konfiguracje z chipem M1 Ultra, kosztujące ponad 30-40 tys. zł. Takie wydatki się zresztą zwracają.

Przyjrzyjmy się szczegółowo największym zaletom Maca Studio.

1. Olbrzymia moc

Mac Studio jest dostępny w konfiguracji z procesorem M1 Max, użytym wcześniej w MacBooku Pro 14″/16″ oraz nowym układem M1 Ultra, składającym się de facto z dwóch chipów M1 Max, innowacyjnie połączonych w całość za pomocą stworzonej przez Apple technologii UltraFusion, która umożliwiła osiągnięcie potężnej – 2,5 TB/s – przepustowości wymiany danych (z niskimi opóźnieniami i przy bardzo małym poborze mocy).

W ten sposób w inżynierowie z Cupertino osiągnęli olbrzymią moc – wydajność CPU w Macu Studio jest aż o 90% większa niż w Macu Pro z 16-rdzeniowym procesorem Intel Xeon (i o 60% większa niż w Macu Pro z 28-rdzeniowym chipem).

Pod względem wydajności grafiki Studio jest o 80% mocniejszy od Maca Pro.

M1 Max to:

 • 10-rdzeniowe CPU
 • nawet 32-rdzeniowe GPU
 • nawet 64 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • 400 GB/s przepustowości pamięci

Z kolei M1 Utra oferuje:

 • 20-rdzeni CPU
 • nawet 64-rdzeniowe GPU
 • nawet 128 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • 800 GB/s przepustowości pamięci

Składający się z 57 miliardów tranzystorów M1 Max, mogący przeprowadzić nawet 11 bilionów operacji na sekundę obsługuje do 9 strumieni wideo 8K ProRes i do 5 wyświetlaczy. Umożliwia kodowanie i dekodowanie formatów H.264, HEVC i ProRes i obsługuje do 8 TB pamięci masowej SSD o szybkości odczytu nawet 7,4 GB/s.

Bez problemu radzi sobie z pracą na wielu aplikacjach jednocześnie, renderowaniem 3D czy profesjonalnym montażem filmów 4K/8K.

M1 Ultra oferuje moc, jakiej nie zapewniał wcześniej żaden Mac. “To najpotężniejszy czip na świecie montowany w komputerach osobistych” – zapewniało Apple w dniu jego premiery.

Mając dwa razy więcej silników multimedialnych, M1 Ultra wspomaga odtwarzanie nawet 18 strumieni wideo 8K ProRes 422. ” Żaden inny czip w komputerze osobistym tego nie potrafi” – chwali się firma z Cuprtino.

Można na nim prowadzić złożone symulacje ruchów cząsteczek czy pracować ze szczegółowymi środowiskami 3D, których dotychczas nie sposób było renderować.

Wydajność CPU może być nawet ponad 5 razy większa w porównaniu do uznawanego kiedyś za mocarza 27-calowego iMaca z 10-rdze­niowym procesorem Intel Core i9…

…a wydajność GPU przy niektórych zadaniach nawet 12 razy większa niż w przypadku 27-calowego iMaca z grafiką Radeon Pro 5700 XT.

Ta wydajność, która wystarczy na lata.

Do tego dochodzą piekielnie szybkie dyski SSD z prędkością odczytu nawet 7,4 GB/s.

2. Cicha praca

Temat, który pojawia się niemal we wszystkich recenzjach Maca Studio – ta maszyna jest zadziwiająco cicha, wręcz bezgłośna.

Wiatraki trudno rozkręcić nawet przy najbardziej wymagających zadaniach. To zasługa nie tylko odpowiednio zaprojektowanych przez Apple układów z serii “M” (nie nagrzewają się zbytnio nawet w nie posiadającym wentylatorów MacBooku Air), ale taż nowego układu termicznego zaprojektowanego przez Apple.

Unikatowy układ dwustronnych dmuchaw, precyzyjnie poprowadzone kanały wentylacyjne i ponad 4000 otworów z tyłu i z przodu obudowy umożliwiają obieg powietrza wokół wbudowanych komponentów i pomagają w chłodzeniu pracujących na pełnych obrotach czipów.

Kultura pracy układu scalonego Apple sprawia, że Mac Studio działa niesamowicie cicho nawet pod dużym obciążeniem.

Wszystko to pozwala to chipom M1 Max i M1 Ultra pracować z maksymalną mocą niemal przez cały czas. Profesjonalni twórcy widzą, jak ważne jest, by przy długiej pracy na wysokich obrotach moc procesora nie była ograniczana ze względu na możliwość przegrzania układu.

3. Porty

Czy ten komputer naprawdę stworzyło Apple? – pytała półżartem recenzentka The Verge zaskoczona obecnością tak wielu portów.

Mac Studio posiada aż 12 szybkich portów, dogodnie rozlokowanych z tyłu i z przodu:

 • 6 portów USB-C/Thunderbolt 4 (2 z przodu, 4 z tyłu obudowy);
 • 2 porty USB-A
 • 1 port HDMI
 • 1 port Ethernet 10 Gb
 • 1 port SDXC
 • 1 gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

Gniazdo audio oferuje zaawansowaną obsługę słuchawek o wysokiej impedancji i działa również jako wyjście liniowe dla głośników aktywnych.

Porty USB-C w przypadku modeli z czipem M1 Max oferują obsługę standardu USB 3 o przepustowości 10 Gb/s, a w przypadku modeli z czipem M1 Ultra – interfejsu Thunderbolt 4 o przepustowości 40 Gb/s.

Do Maca Studio możemy podłączyć maksymalnie pięć wyświetlaczy zewnętrznych przy użyciu portów Thunderbolt 4 (USB-C) i HDMI znajdujących się z tyłu komputera. Możemy więc podpiąć np. aż cztery wyświetlacze Pro Display XDR i jeden telewizor 4K, czyli w sumie niemal 90 milionów pikseli.

4. Dizajn i małe gabaryty

Mac Studio nie jest może dziełem sztuki, ale prosta, minimalistyczna forma sprawia, że wygląda dobrze na każdym biurku.

Mały, zgrabny, taki Mac mini na sterydach.

Śledząc opinie użytkowników Maca Studio nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że niemal każdy wspomina – w pozytywnym sensie – o małaych gabarytach urządzenia. Chwali się też tym zresztą Apple.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że komputer możemy mieć pod ręką, na biurku, co ułatwia np. podpinanie peryferiów do portów.

Praktyczny wymiar jest też taki, że Mac Studio idealnie mieści się pod większością monitorów.

Mac Studio nie jest co prawda komputerem przenośnym, ale jeśli jednak będziemy musieli udać się z nim w drogę, to będzie to zdecydowanie bardziej komfortowe niż w przypadku olbrzymiego i ciężkiego Maca Pro. Powstały już nawet do tego specjalne akcesoria.

5. Niski pobór mocy

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Mac Studio jest bardzo niski pobór mocy.

Apple podaje, że układ M1 Ultra osiąga szczytową wydajność przy poborze mocy o 100 watów mniejszym niż w przypadku najszybszego 16-rdzeniowego procesora do komputerów stacjonarnych PC.

W ciągu roku Mac Studio zużyje nawet o 1000 kilowatogodzin mniej niż profesjonalna stacja robocza PC.

Jest to ważne zarówno ze względu na środowisko, jak i nasz portfel.

6. Relacja cena/jakość

Cena Maca Studio w porównaniu do tego, co oferuje, jest niezwykle korzystna i najprawdopdoibnniej to ze względu na nią urządzenie stało się tak popularne (czego nie można powiedzieć o bardzo drogim Macu Pro).

W podstawowej wersji dostajemy niezwykle mocny układ M1 Max z 10-rdzeniowym CPU i 24-rdzeniowym GPU, 32 GB RAM i 512 GB SSD. To wszystko za cenę 11399 zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje np. MacBook Air z nieporównywanlie słabszym chipem M2 i mniejszą ilością RAM.

Z zaoferowaniem takiej mocy w takiej cenie problemy będą miały komputery PC, nie wspominając już o innych, wymienionych wyżej zaletach Maca Studio oraz tym, że działa on na macOS.

Za model z ultraszybkim procesorem M1 Ultra musimy zapłacić co najmniej 233399 zł (20-rdzeniowe CPU, 48-rdzeniowe GPU, 64 GB RAM, 1 TB SSD).

Konfigurację możemy rozszerzać do:

 • 20 rdzeni CPU
 • 64 rdzeni GPU
 • 128 GB RAM
 • 8 GB SSD

Model w najwyższej konfiguracji kosztuje 47399 zł. Jak ocenia środowisko profesjonalistów, jest to akceptowalny wydatek nawet dla niewielkiego studia projektowego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tak potężny komputer to inwestycja na wiele lat.

Promocja w Lantre specjalnie dla Was!

Jeśli poważnie rozważacie zakup Maca Studio mamy dla Was świetną wiadomość – Lantre, autoryzowany sprzedawca Apple, przygotował kod zniżkowy na ten komputer specjalnie dla Czytelników i Czytelniczek ThinkApple.

Kod obniża cenę o 6%, co oznacza zniżkę od 750 zł do nawet 2800 zł!

Kod zniżkowy obowiązuje na wszystkie modele Maca Studio, które znajdziecie na lantre.pl, oprócz jednego – podstawowego modelu, którego cena i tak jest już obniżona o tysiąc złotych.

Zniżka działa do 10 lutego. Można kupić wyłącznie jedną sztukę na zamówienie (jeśli chcesz kupić więcej egzemplarzy, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta Lantre).

Kod zniżkowy to: thinkappleMS6

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: