Apple Watch jeszcze bardziej niezależny od iPhone’a – watchOS 6 pozwoli zaktualizować zegarek w trybie Over-the-Air

Łukasz Bernaczyk   19 czerwca 2019

Apple Watch od zawsze był mocno uzależniony od iPhone’a i jego użytkowanie bez udziału smartfona Apple był praktycznie niemożliwe. W ostatnim czasie sytuacja się mocno zmieniła, czego najlepszym dowodem jest kolejny krok Apple w kierunku niezależności zegarka. watchOS 6 wprowadzi uaktualnienia systemu w trybie OTA, bez udziału iPhone’a.

berrolia

Niezależny Apple Watch

Strategia Apple odnośnie Apple Watcha wydaje się być jasna – uniezależnienie zegarka od iPhone’a.

Pierwszym krokiem tej strategii było wprowadzenie łączności komórkowej do Apple Watcha. Kolejnym, który właśnie się dzieje, jest osobny sklep z aplikacjami i brak konieczności instalowania ich z poziomu iPhone’a.

Apple idzie jednak dalej i począwszy od watchOS 6 system operacyjny również będzie można zaktualizować bezprzewodowo, przez WiFi, bez konieczności pobierania go na telefonie, a następnie przesyłania do zegarka.

Ustawienia związane z uaktualnieniami w trybie OTA (Over-The-Air) znajdziemy w watchOS 6 przechodząc do Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia.

Mechanizm uaktualnień działa teraz zupełnie jak w iPhone’ie, iPadzie czy na Macu. Zegarek cały czas w tle sprawdza czy oprogramowanie jest aktualne.

Jeżeli natrafi na informację, że dostępna jest aktualizacja, zostaniemy o tym poinformowani przez stosowne powiadomienie. Wystarczy je zatwierdzić i rusza proces aktualizacji. Jednak dzieje się to bezpośrednio na Apple Watchu, a nie jak wcześniej poprzez iPhone’a.

A jednak Apple Watch jeszcze chwilowo zależny

Jeremy Horwitz odkrył, że jednak bez iPhone’a nadal ani rusz. Kiedy przeprowadzał aktualizację systemu watchOS 6 cały proces rzeczywiście przebiegł wyłącznie na zegarku, ale… regulamin i warunki użytkowania trzeba było zaakceptować na iPhonie.

Najprawdopodobniej jest to jednak błąd ze strony Apple, jaki zresztą ma prawo się pojawić w deweloperskich wersjach beta. Do czasu premiery oficjalnej, pełnej wersji systemu zostanie to zapewne naprawione i watchOS 6 będziemy bez problemu aktualizować wyłącznie na zegarku.

watchOS 6 pozwoli na usuwanie aplikacji wbudowanych w system

Inną ciekawostkę dotyczącą Apple Watcha przedstawił właśnie 9to5mac – wydaje się być potwierdzone, że w finalnej wersji watchOS 6 będzie można usuwać wbudowane w system aplikacje.

Dotychczas odinstalować mogliśmy tylko apki pobrane ze sklepu App Store – nie dało się skasować programów natywnych.

Możliwość odinstalowania systemowych apek pozwoli na zwolnienie nieco miejsca na Apple Watcha, ale przede wszystkim da możliwość oczyszczenia ekranu z ikon nieużywanych programów.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: