W tym odcinku przeglądu nowości w iPadOS 13 przyjrzymy się funkcji, która jest jednocześnie nowością w systemie macOS Catalina (10.15). Sidecar, bo o ten funkcjonalności mowa, pozwala na użycie iPada jako dodatkowego wyświetlacza dla Maca.
Co ciekawe, Sidecar działa niemal identycznie jak w przypadku, gdybyśmy do naszego komputera od Apple podłączyli „zwykły” monitor zewnętrzny. Z tym, że są dwie bardzo istotne różnice, które nadają funkcji Sidecar specjalnego smaczku:
Dodatkowo, jako że funkcjonalność Sidecar jest natywnie wbudowana w systemy iPadOS 13 oraz macOS Catalina, mamy:
Jak wspomniałem wyżej, do uruchomienia funkcjonalności Sidecar potrzebny jest iPad z systemem iPadOS 13 oraz Mac z systemem macOS Catalina (10.15). Oba urządzenia muszą mieć włączoną łączność Bluetooth (lub być połączone przewodowo) oraz być zalogowane do tego samego konta iCloud.
Jeżeli spełniamy powyższe wymagania, samo uruchomienie Sidecar jest dziecinnie proste. Wystarczy z menu AirPlay na Macu (w górnym pasku) wybrać jedną z opcji:
Po kliknięciu w jedną z opcji ekran iPada powinien automatycznie się uruchomić w wybranym trybie.
W celu zmiany domyślnych ustawień funkcji Sidecar należy przejść do Preferencji systemowych macOS Catalina, a następnie wybrać ikonę Sidecar.
Sam panel konfiguracyjny zawiera opcje dotyczące:
Na koniec gorsza wiadomość – ze względu na strumieniowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości z Maca na ekran iPada, Sidecar wymaga dużej mocy obliczeniowej komputera. Dlatego ta funkcja ta jest dostępna wyłącznie na poniższych komputerach Apple:
Jeżeli chodzi o tablety Apple, funkcję Sidecar wspierają wszystkie modele, na których można zainstalować iPadOS 13, czyli:
Inne nowości w iPadOS: