Nowości w iPadOS: multitasking na zupełnie nowym poziomie (App Exposé, Split View, Slide Over)

Łukasz Bernaczyk   12 czerwca 2019

W tym odcinku przeglądu nowości w iPadOS zajmiemy się wielozadaniowością. Multitasking w nowym systemie operacyjnym dla iPadów został mocno rozbudowany i oferuje kilka przydatnych, a niedostępnych wcześniej funkcjonalności.

berrolia

iPadOS – nowe możliwości multitaskingu

  • Split View – wiele okien tej samej aplikacji

Dzielenie ekranu iPada na dwie aplikacje zyskało długo wyczekiwaną funkcję, dzięki której w widoku Split View możemy uruchomić dwa okna tej samej aplikacji.

W związku z tym możemy przeglądać dwie strony internetowe jednocześnie (w dwóch oknach Safari) lub pracować na dwóch arkuszach programu Excel w tym samym czasie.

Dotychczas ekran można było dzielić między dwie aplikacje, ale musiały To być różne programy.

  • Slide Over

To kolejna funkcjonalność znana już użytkownikom iPadów, która w iPadOS otrzymała bardzo przydatne, nowe możliwości.

Oprócz dzielenia ekranu w trybie Split View, już w poprzednich iOSach na iPadzie mieliśmy możliwość uruchomienia drugiej aplikacji w formie pływającego okna, które przesłaniało część programu działającego na drugim planie (jak na zdjęciu poniżej).

Obecnie aplikacji otwartych w formie pływającego okna możemy mieć wiele.

Możemy też z łatwością przełączać się między nimi – wystarczy prosty gest znany z iOS na iPhone’ach od modelu X w górę, którym przełączamy się między aplikacjami (przeciągniecie palcem w górę od dołu ekranu).

  • App Exposé

To zupełna nowość na iPadzie, natomiast użytkownicy komputerów Apple i systemów macOS powinni ją bardzo dobrze znać, ponieważ ewidentnie właśnie z macOS została skopiowana.

Jeżeli przytrzymamy chwilę palec na ikonie dowolnej aplikacji i puścimy go, nad ikoną powinna się pokazać opcja „Pokaż wszystkie okna”.

Po jej wybraniu zobaczymy wszystkie okna danej aplikacji w formie widoku nazwanego przez Apple „ App Exposé”, znanego właśnie z macOS. W ten sposób możemy łatwo zamknąć niepotrzebne okna, przełączyć się między nimi lub otworzyć kolejne okno.

Zobacz też: Nowości w iPadOS – ekran początkowy i widżety

Gadżet Dnia: Xiaomi Townew T1

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: