Nowości w iPadOS: ekran początkowy i widżety

Łukasz Bernaczyk   11 czerwca 2019

Podczas zeszłotygodniowej konferencji WWDC 2019 Apple pokazało nowy system operacyjny na iPady – iPadOS. Jest to pierwsza edycja systemu przeznaczonego wyłącznie na tablety Apple. W tym cyklu prześledzimy wszystkie nowości, jakie oferuje nam iPadOS. Na pierwszy rzut idzie ekran początkowy i widżety.

berrolia

iPadOS – ekran początkowy i widżety

iPadOS wprowadza zupełnie nowy wygląd ekranu początkowego (ang. Home Screen) w układzie horyzontalnym.

Mniej więcej 1/3 ekranu początkowego zajmuje teraz strefa poświęcona na widżety. Wcześniej były one widoczne dopiero po wyciągnięciu ich z lewej strony i zajmowały niemal całą przestrzeń wyświetlacza.

Pozostałe 2/3 ekranu to już ikony programów. Dodam, że taki podział występuje tylko na pierwszym ekranie (początkowym) – kolejne ekrany są już w pełni wypełnione aplikacjami.

W przypadku wertykalnego ułożenia tabletu widżety nie są wyświetlane na ekranie początkowym. Musimy je wysunąć przeciągając palcem w prawo, dokładnie tak, jak działało to do tej pory również w pozycji horyzontalnej.

Konfiguracja wyświetlanych widżetów

Aby wybrać widżety, które mają być wyświetlane oraz ich kolejność, wystarczy na ekranie początkowym (w układzie horyzontalnym) przewinąć listę widżetów do końca – pod nim znajduje się przycisk „Edycja”.

Po wybraniu przycisku “Edycja” zostaniemy przeniesieni do ustawień wyświetlania widżetów („Widok Dzisiaj”), w którym przez przeciągnięcie możemy wybrać widżety, które mają się pojawiać na ekranie początkowym oraz ich kolejność.

Jeśli wybierzemy opcję „Zawsze pokazuj Widok Dzisiaj”, widżety będą zawsze widoczne na ekranie początkowym. Jeśli nie, przeciągniecie palcem w prawo na ekranie początkowym (np. żeby przejść do następnego ekranu z aplikacjami) spowoduje schowanie się widżetów i powrót do standardowego widoku listy aplikacji.

Bardziej zagęszczona siatka

Kolejną dość istotną zmianą w iPadOS jest bardziej zagęszczona siatka aplikacji. W poprzednich wersjach iOS wyświetlał na iPadzie pięć aplikacji w rzędzie przy horyzontalnym ułożeniu tabletu oraz cztery apki przy ułożeniu wertykalnym.

Obecnie, niezależnie od ustawienia, iPad wyświetla sześć aplikacji w rzędzie, co pozwala zmieścić znacznie więcej programów na jednym ekranie.

To już wszystko jeśli chodzi o nowości iPadOS dotyczące ekranu początkowego i widżetów. Już niedługo następny odcinek z kolejnymi nowościami.

Gadżet Dnia: Techlife X7 – ekstremalna hulajnoga elektryczna

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: