Trzymajcie się mocno: Legrand wprowadza do Polski przełomową serię produktów inteligentnego domu zgodnych z HomeKit – Legrand i Netatmo

Dawid Olczak   8 lipca 2019

Aktualnie na rynku znajdziemy wiele urządzeń inteligentnego domu, których z powodzeniem możemy używać do automatyzacji naszych mieszkań. Jednak większość z nich posiada pewne ograniczenia i braki, przez które musimy godzić się na wiele kompromisów i poświęceń. Jest to szczególnie widoczne w świecie HomeKit, który do dziś gorączkowo wypatruje kompleksowych i naprawdę dopracowanych rozwiązań.

Dlatego niezwykle istotnym wydarzeniem powinen być dla nas właśnie ten dzień – dzień, w którym Legrand oficjalnie zawitał do Polski z całą paletą produktów z serii Legrand i Netatmo.

Celiane with Netatmo, Valena Life with Netatmo i Valena Allure with Netatmo – to serie akcesoriów HomeKit, które odmienią polski rynek inteligentnego domu.

berrolia

Firma Legrand

Historia francuskiej firmy Legrand sięga aż 1865 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji m.in. naczyń porcelanowych. Jednak w 1919 r. Legrand zmienił strategię i zaczął produkować swoje pierwsze włączniki elektryczne. Dziś firma jest uważana za jednego z liderów w produkcji systemów instalacji elektrycznych, sieci informatycznych czy automatyki domowej.

Warto również wiedzieć, że w 2018 r. Legrand kupił firmę Netamo. Dla nas, konsumentów, jest to świetna informacja, gdyż połączenie lidera w świecie smart home (Netatmo) z doświadczeniem i doskonałą renomą firmy Legrand, już zaczyna owocować spektakularnymi rozwiązaniami inteligentnego domu.

Celiane with Netatmo, Valena Life with Netatmo i Valena Allure with Netatmo – smart home przemyślany od początku do końca

Celiane with Netatmo

Projektując Legrand i Netatmo, producent postanowił skupić się na podstawowych i najbardziej użytecznych elementach inteligentnego domu, które z pewnością każdy z nas będzie instalował w swoim mieszkaniu – oświetleniu, zasilaniu elektrycznym czy sterowaniu roletami zewnętrznymi. Co bardzo ważne, każdy z tych elementów wprowadza pewne innowacje i usprawnienia, których próżno szukać w konkurencyjnych rozwiązaniach, szczególnie tych wspierający protokół HomeKit.

Valena Allure with Netatmo

Jednak urządzenia Legrand i Netatmo to nie tylko akcesoria doskonale współpracujące z Apple HomeKit. To tak naprawdę cały kompaktowy system inteligentnego domu, który możemy obsługiwać niezależnie od platformy, z której korzystamy na co dzień. Wszystko dzięki aplikacji Home+ Control, która jest dostępna zarówno w App Store jak i na platformie Android. Pozwala ona nam również zarządzać takimi akcesoriami, jak termostaty Netatmo.

Valena Life with Netatmo

Jednak o samej funkcjonalności tej aplikacji będę miał jeszcze okazję Wam opowiedzieć. Teraz pozwólcie, że przedstawię Wam pokrótce twarde dowody na to, że produkty Legrand moim zdaniem wyznaczą całkowicie nowy standard smart-urządzeń w Polsce.

Zestaw startowy Legrand i Netatmo

Ponieważ wszystkie produkty Netatmo z firmy Legrand komunikują się ze sobą za pomocą protokołu ZigBee, konieczne jest zastosowanie mostka, który zapewni nam kompatybilność ze standardem HomeKit. Osobiście jestem bardzo zadowolony z takiego posunięcia, gdyż protokół ZigBee to gwarancja stabilności działania systemu, niezawodność oraz doskonały zasięg – tego wszystkiego nie zapewni nam żadne urządzenie komunikujące się po Bluetooth czy nawet WiFi.

Obecność centralnego mostka sterującego to również świetna informacja dla osób, które będą chciały korzystać z urządzeń Legrand na platformach innych niż Apple HomeKit – zapewni on możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami z serii Legrand i Netatmo spoza domu, nawet z drugiego końca świata.

Inna rzecz wyróżniająca mostek Legrand na tle konkurencyjnych rozwiązań to fenomenalne rozwiązanie podstawowego błędu, który popełnia wielu producentów – tego, że mostek niepotrzebnie zajmuje miejsce w jednym z gniazdek elektrycznych. Tak jest w przypadku standardowych mostków, w systemach jak Philips HUE czy Soma. Dodatkowo, taki mostek zazwyczaj był ukrywany przez nas za szafą czy łóżkiem. Legrand postanowił pójść w odrobinę w innym kierunku i zespolił mostek sterujący z inteligentnym gniazdkiem elektrycznym. Takie dwa w jednym! Nie tracimy więc gniazdka, a jednocześnie produkt jest naprawdę przyjemny dla oka.

W zestawie startowym, wraz z mostkiem, znajdziemy również bezprzewodowy pilot Wyjście/Powrót, który może sterować wszystkimi inteligentnymi urządzeniami Legrand i Netatmo. Możemy go zaprogramować w dowolny sposób, np. w taki, żeby po powrocie do domu włączyły się wszystkie światła, gniazdka elektryczne i otworzyły się rolety zewnętrze – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Więc w zestawie startowym Legrand i Netatmo de facto otrzymujemy trzy inteligentne urządzenia w cenie jednego – mostek sterujący, inteligentne gniazdo elektryczne oraz programowalny pilot wejścia/wyjścia.

Oświetlenie Legrand i NETATMO – łącznik connected (z funkcją ściemniania)

W tym miejscu radzę przygotować się na naprawdę szybką jazdę, gdyż projektując inteligentne włączniki światła Legrand przygotował dla nas kilka bardzo ciekawych rozwiązań.

Po pierwsze, Legrand oferuje nam inteligentny włącznik światła, który może sterować żarówkami z funkcją ściemniania oraz standardowymi żarówkami (typu włącz/wyłącz). Tylko od nas zależy, jaką formę oświetlenia zastosujemy. Wyboru rodzaju oświetlenia możemy dokonać z poziomu aplikacji producenta. Jest to nowość na naszym rynku, gdyż inni producenci, np. Koogeek oferują nam dwa osobne urządzenia – tylko dla żarówek z funkcją ściemniania lub wyłącznie dla żarówek typu włącz/wyłącz.

Ponadto, nawet bez korzystania ze ściemniania, włączenie żarówek ściemnialnych za pomocą włącznika Legrand następuje płynnie, jak w samochodach, a nie gwałtownie, jak w typowych instalacjach.

Kolejną bardzo ważną cechą włączników z serii Legrand i Netatmo jest brak konieczności użycia przewodu neutralnego. Dlatego włącznik możemy zastosować zarówno w starych, jak i nowych typach instalacji elektrycznej. Legrand jest jedynym producentem na polskim rynku, który oferuje takie rozwiązanie kompatybilne z systemem HomeKit. To bardzo ważne, bo nie trzeba się już zastanawiać, jaki typ instalacji elektrycznej posiadamy w swoim mieszkaniu. Włącznik Legrand i Netatmo zawsze będzie działał prawidłowo.

Inną ciekawostką jest możliwość zaprogramowania włącznika w taki sposób, aby dioda znajdująca się w urządzeniu podświetlała się w ciemności lub po zmianie wskaźnika włączenia. Wszelkich zmian, które pozwolą dostosować oświetlenie włącznika pod nasze potrzeby, możemy dokonać w aplikacji producenta.

Jakby tego było mało, Legrand zaprojektował również bezprzewodowe piloty, które mogą sterować przewodowymi włącznikowi światła z serii Legrand i Netatmo. Możecie zapytać, do czego wykorzystać takie piloty? Otóż wykorzystując przewodowe i bezprzewodowe włączniki oświetlenia możecie sterować oświetleniem w trybie schodowymi lub krzyżowym – do tej pory żaden producent inteligentych włączników oświetlenia w Polsce nie zaprezentował takiego kompleksowego rozwiązania.

Legrand i Netatmo – Switch

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie będziemy chcieli skorzystać ze standardowych inteligentych włączników oświetlenia, Legrand przygotował dla nas również moduł podtynkowy. Możemy go zamontować w puszce podtynkowej i podłączyć do standardowego włącznika oświetlenia lub bezpośrednio do lampy. Oczywiście Switchem również możemy sterować za pomocą bezprzewodowych pilotów, naszego telefonu oraz głosowo.

Legrand i Netatmo – Inteligentne gniazdka

Wiedziałem, że kiedyś nadejdzie ten piękny dzień, w którym inteligentne gniazdka będą wyglądać jak standardowe gniazdka i przestaną mieć formę większych lub mniejszych (zazwyczaj większych), ładniejszych lub brzydszych (zazwyczaj brzydszych) wtyczek, które teraz dominują na rynku.

Dlatego niezmiernie cieszę się, że w serii Legrand i Netatmo znajdziemy również inteligentne gniazdka, które nie dość, że wyglądają naprawdę fenomenalnie, to jeszcze są bardzo funkcjonalne. Gniazdko Legrand jest w stanie wytrzymać obciążenie ponad 3800 W i bez problemu przedstawi nam chwilowe oraz całościowe zużycie prądu. Gniazdami oczywiście możemy sterować za pomocą HomeKit oraz aplikacji producenta.

Legrand i Netatmo – Sterowanie roletami zewnętrznymi

Czasy, w których długo szukaliśmy i kombinowaliśmy na własną rękę, jak tu zorganizować czy zaprojektować urządzenie, które będzie sterować naszymi roletami zewnętrznymi w systemie HomeKit nareszcie odeszły w zapomnienie. Legrand posiada kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli nam sterować silnikami rolet zewnętrzych sterowanymi przewodowo z zatrzymaniem elektronicznym lub mechanicznym. To rozwiązanie może zastąpić istniejący standardowy włącznik mechaniczny 4-przewodowy.

Co ważne, tak jak w przypadku włącznika oświetlenia, przełącznik sterowania roletami również posiada programowalną diodę informacyjną. Możemy ją więc zaprogramować w taki sposób, aby podświetlała się w ciemności lub po zmianie wskaźnika włączenia.

Teraz pozostało nam tylko stworzyć odpowiednie automatyzacje w HomeKit i rolety będą zamykać oraz otwierać się samoczynnie na podstawie naszej lokalizacji czy pory dnia.

Legrand i Netatmo – Piloty bezprzewodowe

W ofercie znajdziemy również całą paletę pilotów bezprzewodowych, które mogą obsługiwać wszystkie urządzenia z serii Legrand i Netamo. Począwszy od oświetlenia, które z wykorzystaniem pilotów bezprzewodowych (jak wspominałem powyżej) umożliwi nam sterowanie oświetleniem schodowymi czy krzyżowym. Oczywiście pilot możemy także skonfigurować do sterowania np. gniazdami elektrycznymi.

W ofercie Legrand znajdziemy również pilota Dzień/Noc, który pozwoli nam włączyć lub wyłączyć oświetlenie za pomocą jednego dotknięcia. Nie zapomniano także o bezprzewodowym pilocie do obsługi rolet zewnętrzych, który pozwoli nam szybko otworzyć i zamknąć wszystkie rolety.

O pilicie Wyjście/Powrót (który znajduje się w zestawie startowym) wspominałem już powyżej.

Dowiedz się więcej!

Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że urządzenia z Legrand i Netatmo wywołają niemałe zamieszanie na rynku, już zaczęliśmy je testować (w redakcji mamy już wszystkie urządzenia z serii Celiane with Netatmo). Już niedługo opublikujemy ich dokładną recenzję, która – mamy nadzieję – odpowie na wszystkie Wasze pytania.

Jeżeli jednak nie możecie się doczekać bardziej szczegółowych informacji na temat działania całego sytemu, możecie odezwać się do mnie na Twitterze. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Tymczasem więcej informacji o każdym z powyższych produktów znajdziecie na oficjalnej stronie Legrand. Oczywiście wszystkie produkty Legrand i Netatmo można już bez przeszkód znaleźć w wybranych punktach sprzedaży.

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: