Nowy 13-calowy MacBook Pro jest bardzo szybki – nawet o 83% szybszy od poprzedniego modelu

Łukasz Bernaczyk   12 lipca 2019

Dosłownie kilka dni temu Apple odświeżyło 13-calowego MacBooka Pro. Wygląda na to, że zmiana procesora na najnowszy, 4-rdzeniowy układ Intela 8. generacji uczynił nawet z najtańszej wersji MacBooka Pro prawdziwego demona szybkości.

berrolia

Nowy MacBook Pro 13” (2019)

W najtańszej, podstawowej konfiguracji (cena 6 499 zł) nowy MacBook Pro 13” posaida układ Intel i5-8257, pochodzący z serii Coffee Lake, taktowany zegarem 1,4 Ghz (do 3,9 GHz w Turbo Boost).

W tej samej, najtańszej opcji, w laptopie znajdziemy także 8 GB pamięci RAM LPDDR3 (2133 Mhz), dysk SSD o pojemności 128 GB i grafikę Intel Iris Plus 645.

Jak już we wszystkich modelach z linii Pro, komputer wyposażony jest w pasek Touch Bar z Touch ID oraz wyświetlacz Retina z z technologią True Tone.

Spory skok wydajności

Wygląda na to, że zmiana procesora bardzo mocno przełożyła się na zwiększenie wydajności MacBooka Pro 13”. W najnowszych testach Geekbench 4, przy podstawowej, opisanej powyżej konfiguracji z procesorem i5 1,4 Ghz, komputer osiągnął wyniki:

  • Dla testów pojedynczego rdzenia: 4639 pkt (poprzedni model z procesorem i5 2,3 GHz, 7 generacji uzyskał 4341 pkt.
  • Dla testów wielordzeniowych: 16665 pkt (poprzedni model uzyskał 9084 pkt).

Oznacza to wzrost wydajności na poziomie 6% dla pojedynczego rdzenia i aż o 83% dla operacji wielordzeniowych. Powyższe wyniki są średnią punktową z przeprowadzonych ośmiu testów.

Nowego MacBooka Pro 13” można też kupić w opcji z procesorem o wyższym taktowaniu, równym 1,7 GHZ.  Ten model na chwilę obecną testom Geekbench 4 został poddany tylko raz, uzyskując wynik o około 60% lepszy od swojego odpowiednika z poprzedniej generacji.

Testy Geekbench

Testy typu Geekbench 4 pozwalają na ustandaryzowane określenie wydajności kolejnych generacji komputerów, tabletów czy smartfonów. Nie zawsze przekłada się to na realne odczucia związane z „zwykłym” użytkowaniem urządzeń.

Jeżeli zdążyliście już nabyć nowego MBP 13” i mieliście styczność z jego poprzednikiem, dajcie znać, jakie są wasze odczucia jeżeli chodzi o wydajność urządzenia.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: