Go2Sleep – prawdopodobnie najlepsze na rynku urządzenie do monitorowania snu (recenzja)

Tomek Czech   30 lipca 2019

Monitorowanie czynności życiowych i naszego zdrowia to jedno z najważniejszych dobrodziejstw nowych technologii. Połączone z odpowiednimi akcesoriami smartfony przekształcają się w przenośne i tanie urządzenia medyczne. Urządzenia ubieralne odgrywają tu jeszcze większą rolę – właściwie co kilka dni słyszymy historie o tym, że Apple Watch uratował komuś życie. 

Oprócz śledzenia naszej aktywności za dnia, ważne jest też monitorowanie tego, jak nasz organizm zachowuje się w nocy. Apple Watch umożliwia taką analizę dzięki aplikacjom firm trzecich, jak Sleep++ czy AutoSleep, które określają jakość snu. Ale opierają się one właściwie jedynie na czasie snu i naszym tętnie, bo zegarek z Cupertino (na razie?) nie pozwala na więcej. Wielu użytkownikom brakuje bardziej zaawansowanego śledzenia naszych czynności życiowych w nocy.  

I tutaj wkracza Go2Sleep – wykorzystujące sztuczną inteligencję urządzenie do monitorowania i analizy snu.  

berrolia

Go2Sleep

Go2Sleep to silikonowy pierścień zakładany na palec, który dzięki zaawansowanym czujnikom sensorycznym precyzyjne monitoruje jakość snu, jego długość i fazy. Zlicza też ilość obróceń się z boku na bok oraz bada tętno.

W stosunku do Apple Watcha ma dwie podstawowe zalety – potrafi określić poziom tlenu we krwi (saturację) oraz, co najważniejsze, kontroluje bezdech senny.

Saturacja tlenowa to ważny wskaźnik, określający poziom nasycenia krwi tlenem. Zbyt niski poziom nasycenia na początku może skutkować drobnymi dolegliwościami, np. dusznościami, a w dłużej perspektywie groźnym niedotlenieniem organizmu. Monitorowanie tego poziomu pozwoli szybko zorientować się, jeśli coś będzie nie tak i podjąć odpowiednie kroki.

Monitorowanie bezdechu sennego to z punktu widzenia naszego zdrowia (a nawet życia) najistotniejsza funkcja Go2Sleep. Bezdech senny to po prostu przerwa w oddychaniu trwająca dłużej niż 10 sekund. Bezdechy występują u większości zdrowych osób. Ale zbyt często powtarzający się bezdech i znacznie spłycenie oddychania mogą mieć liczne szkodliwe następstwa, jak zmęczenie, bóle głowy, senność podczas dnia, problemy z koncentracją czy nadciśnienie tętnicze. Bezdech zwiększa też ryzyko zawału serca i niewydolności sercowej. Jest także czynnikiem ryzyka udaru mózgu i choroby Alzheimera. 

Go2Sleep pozwoli nam zbadać, czy nie cierpimy na tą dolegliwość, żebyśmy ewentualnie mogli jak najszybciej podjąć leczenie.

Zresztą badania nad bezdechem sennym legły u genezy powstania Go2Sleep – idea urządzenia Go2Sleep zrodziła się w wyniku badań naukowych jakie Claus He prowadził w Stanach Zjednoczonych nad zagadnieniem bezdechu sennego, masowości jego występowania oraz zagrożeń, jakie ze sobą niesie.

Claus He, współzałożyciel firmy Sleepon, jest ekspertem z Doliny Krzemowej w zakresie badań i rozwoju produktów medycznych technologii noszonej. W 2011 roku zaprojektował smartwatch-a BASIS, który w 2014 roku odkupił INTEL za 140 mln USD.

Go2Sleep to zatem profesjonalne urządzenie, które nie tylko udzieli nam wskazówek jak lepiej spać (co w dłuższym czasie przełoży się na stan naszego zdrowia), ale też może wskazać poważne dolegliwości, o których nie mieliśmy pojęcia.

W pudełku

W pudełku znajdziemy malutkie urządzenie o owalnym kształcie, silikonowe pierścienie w kilku rozmiarach, specjalną magnetyczną ładowarkę indukcyjną oraz kabel micro USB do jej zasilania.

Oczywiście jest też szczegółowa instrukcja w języku polskim.

Uruchomienie

Przed pierwszym użyciem ładujemy oczywiście urządzenie i pobieramy aplikację SleepOn, drugą kluczową część systemu, która będzie nam pokazywała wszystkie dane zebrane przez Go2Sleep.

Po uruchomieniu aplikacji pierwszym krokiem jest założenie konta. Następnie parujemy urządzenie z aplikacją (standardowy proces przez Bluetooth – wystarczy kliknąć ikonkę SleepOn i potwierdzić połączenie). W zakładce “Mój profil” podajemy kilka danych (wzrost, waga, wiek), co pomoże lepiej analizować wyniki i dawać odpowiednie skazówki.

Używanie

Pierścień zakładamy na dowolny palec tuż przed położeniem się spać. Krótka i delikatna wibracja oraz mignięcie diody LED potwierdzą, że urządzenie jest gotowe do pracy i zaczyna mierzyć tętno i monitorować organizm.

Na początku możemy czuć się dziwnie czując przylegające do palca urządzenie. Ale jeśli tylko dobrze dopasujemy pierścień do grubości palca (tak, żeby nic nas nie uciskało), to dosłownie po chwili przestaniemy zauważać go zauważać. A o kilku dniach całkowicie przyzwyczaimy się do urządzenia.

Rano po prostu ściągamy Go2Sleep z palca i odkładamy na ładowarkę, która, dzięki temu, że jest magnetyczna, mocno trzyma urządzenie na miejscu, gwarantując, że nie zapodzieje się nam nigdzie podczas dnia, i że będzie naładowane, gdy przed pójściem spać będziemy chcieli znowu założyć je na palec.

Aplikacja

Po przebudzeniu i ściągnięciu pierścienia możemy uruchomić aplikację SleepOn, żeby sprawdzić wszystkie informacje o zakończonym właśnie śnie.

Aplikacja mierzy i pokazuje:

 • Czas snu

Podaje dokładną długość snu oraz dokładną godziną zaśnięcia (nie położenia się do łóżka) i pobudki.

Informuje nas też, czy jest to wystarczająca ilość snu, czy jednak spaliśmy za krótko (czyli określa tzw. efektywność snu). Przyjęto, że średni czas snu wymagany dla osób dorosłych to 7-9 godzin.

Możemy też wyświetlić grafikę pokazującą długość snu w ostatnich 7 dniach.

 • Faza snu

Określa ile procent naszego snu było snem głębokim, kiedy organizm odpoczywa najbardziej. Oczywiście informuje też, czy była to wystarczająca ilość, czy faza snu głębokiego była zbyt krótka.

Otrzymujemy też dokładny wykres wszystkich etapów snu (sen lekki, sen głęboki, REM, przebudzenie) oraz ocenę efektywności snu.

 • Wskaźnik AHI

Wskaźnik bezdechu sennego/spłycenia oddechu (AHI: Apnoea- Hypopnea Index) określa stopień nasilenia bezdechu i/lub spłycenia oddechu w czasie godziny snu. Normą jest do 5 bezdechów na godzinę. Kiedy jest ich między 5 a 30, powinniśmy zwrócić uwagę na higienę snu, jego ilośc, sposób odżywiania, aktywność fizyczną, itd. Gdy bezdechów jest powyżej 30 w ciągu godziny, powinniśmy udać się do lekarza.

Aplikacja pokaże nam dokładny wykres określający ilość bezdechów czy spłycenia oddechu w ciągu każdej godziny snu.

 • Tętno

Go2Sleep mierzy oczywiście nasze tętno podczas snu, czyli ilość uderzeń serca na minutę, a w aplikacji znajdziemy wszystkie dane na ten temat, wraz z wykresem i informacją, czy tętno było standardowe, czy jednak zbyt niskie lub zbyt wysokie.

 • Poziom tlenu we krwi

Otrzymujemy dokładny wykres poziomu tlenu we krwi w każdym momencie snu oraz informację, czy saturacja jest w normie, czy zbyt niska. Oczywiście nasycenie krwi tlenem jest ściśle związane z występowaniem lub niewystępowaniem bezdechu czy spłycenia oddechu.

 • Przewracanie się

Pokazuje ilość przewróceń z boku na bok, czyli całkowity czas ruchu ciała podczas snu.

Otrzymujemy informację, czy nasze „wiercenie się” podczas snu mieści się w normie, czy jednak śpimy mniej spokojnie, zbyt często zmieniając pozycję.

 • Niedobory snu

Określa niedobór godzin snu w ciągu ostatnich 6 dni. Możemy sami ustawić docelową długość snu, na podstawie której będzie mierzony niedobór naszego snu.

Raporty

Kolejną funkcją aplikacji jest sporządzanie raportów dziennych, tygodniowych i miesięcznych. Pokazują, jak spaliśmy w tym okresie. Mamy też wskazówki, co możemy zmienić czy ulepszyć.

Dla każdego pojedynczego snu możemy też wygenerować raport minutowy i zapisać go jako obrazek w aplikacji Zdjęcia.

Każdy raport (dzienny/tygodniowy/miesięczny) możemy z kolei udostępnić (również jako obrazek) mailowo, przez iMessage, SMS, itd., np. naszemu lekarzowi.

Synchronizacja z aplikacją Zdrowie

Świetna wiadomość dla użytkowników sprzętu Apple jest taka, że dane zebrane przez Go2Sleep (tętno i nasycenie tlenem) oraz analizę snu wykonaną przez aplikację SleepOn możemy synchronizować z aplikacją Zdrowie na iPhonie.

Zatem w dzień monitorujemy naszą aktywność i funkcje zdrowotne za pomocą Apple Watcha, a w nocy dzięki Go2Sleep i w aplikacji Zdrowie mamy pełny obraz tego, jak zachowuje się nasz organizm przez całą dobę.

Aplikacja SleepOn zawiera cały szereg innych, bardzo ciekawych funkcji:

 • Dane na żywo

Po założeniu pierścienia na palec mamy możliwość śledzenia na bieżąco naszego tętna i nasycenia krwi tlenem.

 • Ostrzeżenie o niskim poziomie tlenu we krwi

Jeśli stopień saturacji krwi tlenem spadnie do niebezpiecznych poziomów, pierścień zacznie wibrować, żeby nas obudzić, co spowoduje wyregulowanie oddechu i wzrost nasycenia tlenowego.

 • Budzik biologiczny

Go2Sleep zacznie wibrować nad ranem w momencie, kiedy znajdujemy się w fazie snu płytkiego, dzięki czemu przebudzenie będzie łatwiejsze (budzik nie wyrwie nas z głębokiego snu).

 • Znajdź mój pierścień

Jeśli w ciagu dnia pierścień gdzieś się zapodzieje, aplikacja pomoże nam go znaleźć – jest w stanie określić odległość, w jakiej urządzenie znajduje się od nas.

 • Funkcja Przyjaciele i rodzina

Jeśli z Go2Sleep korzystają także inni członkowie naszej rodziny, możemy włączyć funkcje udostępniania sobie na wzajem danych zebranych przez urządzenie. Rano, po otwarciu aplikacji zobaczymy wtedy również raporty snu naszych bliskich.

Funkcję można oczywiście w każdej chwili wyłączyć.

 • Tryb nocny

Aplikacja posiada też tryb nocny (ciemne tło), co może się przydać zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy do niej zajrzeć przed pójściem spać, ale po zgaszeniu światła lub rano, jeśli wstaniemy jeszcze przed wschodem słońca.

Ze względu na fakt, że w aplikacji znajdziemy wiele terminów medycznych, ważne jest to, że jest w całości przetłumaczona na język polski.

Podsumowanie

Oczywiście, że fani Apple, zwłaszcza posiadacze Apple Watcha, woleliby, żeby tak kompleksową analizę snu wykonywał po prostu zegarek – nie trzeba by było wtedy dokupywać kolejnego urządzenia. Ale, po pierwsze, nie jest to obecnie możliwe. Po drugie, nie wszyscy lubią spać z zegarkiem na nadgarstku (ja na przykład bardzo nie lubię). Z Go2Sleep na palcu możemy czuć się na początku dziwnie, ale szybko się przyzwyczajamy (przynajmniej tak było w moim przypadku) i koniec końców myślę, że spanie z tym małym urządzeniem jest bardziej komfortowe niż spanie z zegarkiem.

Jest też inna zaleta dodatkowego urządzenia – taka, że Apple Watch może się w tym czasie spokojnie ładować.

Ja po kilku tygodniach testów jestem zachwycony możliwościami Go2Sleep.

Połączenie profesjonalnego, kompleksowego monitoringu snu, szczegółowych analiz, jakie znajdziemy w aplikacji SleepOn, wielu przydatnych dodatkowych funkcji i możliwości synchronizacji z aplikacją Zdrowie na iPhonie czyni w mojej opinii Go2Sleep zdecydowanie jednym z najlepszych urządzeń tego typu, wśród wszystkich dostępnych na rynku.

Więcej informacji na temat tego produktu znajdziecie na oficjalnej stronie Go2Sleep.

PROMOCJA!

Z kodem rabatowym “zdrowysen” kupicie Go2Sleep o 20% taniej. Ale uwaga – pula urządzeń w promocji jest ograniczona. Kto pierwszy, ten lepszy!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: