Apple ogłasza kolejne rekordowe wyniki finansowe. Spadek sprzedaży iPhone’ów, wzrosty we wszystkich innych kategoriach

Tomek Czech   31 lipca 2019

Apple ogłosiło wyniki finansowe za drugi kalendarzowy kwartał tego roku. Przychody wyniosły 53,8 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 1% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Czyni to ubiegły kwartał najlepszym drugim kwartałem w historii firmy.

berrolia

W ocenie Apple, rekord został pobity przede wszystkim przez wzrost przychodów z usług (również największy w historii), urządzeń ubieralnych (Apple Watch, AirPods, Beats) oraz wysoką sprzedaż iPadów oraz Maców.

Firma z Cupertino uzyskała jednak mniejsze przychody ze sprzedaży iPhone’ów niż tym samym okresie ubiegłego roku – spadek o 12%.

Podczas telekonferencji z analitykami Tim Cook podkreślał jednak, że trend spadkowy w przypadku iPhone’ów został nieco wyhamowany i Apple widzi potencjał na wzrost w przyszłych kwartałach. Zaznaczył też, że baza użytkowników iPhone’ów na świecie w dalszym ciągu rośnie (obecnie, nieoficjalnie – bo Apple nie podaje takich danych, szacowana jest na ponad 950 mln osób).

Spadek sprzedaży iPhone’ów i wzrost sprzedaży w innych kategoriach spowodowały, że po raz pierwszy od siedmiu lat sprzedaż iPhone’ów odpowiada za mniej niż 50% przychodów firmy.

Tak wygląda obecnie struktura przychodów Apple:

Przychody ze sprzedaży w drugim kwartale 2019 r. z podziałem na kategorie:

  • iPhone: 26 mld (-12%)
  • iPad: 5 mld (+8%)
  • Mac: 5,8 mld (+11%)
  • urządzenia ubieralne i akcesoria: 5,5 mld (+48%)
  • usługi: 11.5 mld (+13%).

Sprzedaż w poszczególnych regionach geograficznych:

Marża Apple w ubiegłym kwartale wyniosła 37,6%, była zatem odrobinę niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku (38,3%).

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: