Słuchawki Denon AH-GC30 z aktywną redukcją szumów – odciąć się od świata i zapomnieć o wszystkim (recenzja)

Dawid Olczak   10 sierpnia 2019

Otaczający nas świat na swój prosty i nieskomplikowany sposób od zawsze przemawiał do nas za pomocą dźwięków i dotyku. Kojący szum drzew, śpiew ptaków czy delikatny i orzeźwiajacy dotyk wiatru. Wystarczy tylko dobrze się wsłuchać i otworzyć na zewnętrzne bodźce, aby odnaleźć równowagę i spokój ducha. Jednak im mocniej jesteśmy zespoleni z teraźniejszością, tym bardziej nasza równowaga jest zakłócana przez szum i negatywne wibracje, które generuje nasza cywilizacja.

Żeby się zrelaksować i odciąć od wszystkiego nie wystarczy już wcisnąć play na naszym amplitunerze, bo oprócz muzyki trafia do nas wiele innych bodźców. Dlatego tak popularne są teraz wokółuszne słuchawki z aktywnym wyciszaniem szumów, które pomogą nam całkowicie odciąć się od hałaśliwego otoczenia w domu, w biurze, na ulicy, podczas jazdy komunikacją miejską czy lotu samolotem.

Właśnie takie słuchawki miałem okazję przetestować. Zapraszam do recenzji bezprzewodowych słuchawek wokółusznych z aktywną redukcją szumów – Denon AH-GC30.

berrolia

Ojciec dwójki dzieci

Jako ojciec dwójki dzieci w wieku wczesnoszkolnym doskonale zdaję sobie sprawę, jak bardzo męczący potrafi być ciągły hałas połączony z małą ilością czasu na odpoczynek. Nawet gdy wieczorem dzieci już śpią, trudno jest włączyć muzykę na głośnikach w mieszkaniu średniej wielkości. Z doświadczenia wiem też, że równie męczący jest ciągły szum samochodów, odgłosy osób pracujących z nami w jednym pomieszczeniu, czy remont, który właśnie rozpoczął nasz sąsiad.

Dlatego byłem ogromnie podekscytowany, kiedy dowiedziałem się, że do redakcji ThinkApple trafią na testy bezprzewodowe słuchawki Denon AH-GC30 z ANC . Czy jestem nimi tak samo podekscytowany po prawie miesiącu ciężkich testów? Tego dowiecie się z tej recenzji.

Denon AH-GC30 – otwieramy opakowanie

Jak na firmę Denon przystało, słuchawki AH-GC30 zostały zapakowane w bardzo przyjemne dla oka pudełko, które w okresie testów testów dumnie spoczywało na mojej półce wraz z pudełkami od sprzętu Apple. Wiem…, może to dziwne, ale bardzo lubię zbierać i eksponować ładne opakowania.

Wewnątrz opakowania znajdziemy duży i naprawdę świetnie wykonany futerał, który pomieści słuchawki oraz wszystkie dodatkowe przewody. O przewodach wspominam tutaj nie bez przyczyny, gdyż w zestawie jest ich aż trzy:

  • przewód do ładowania z możliwością podłączenia do komputera (Windows/macOS);
  • przewód minijack, który podłączymy do słuchawek i np. do naszego iPada;
  • przewód minijack z wbudowanym pilotem i mikrofonem, który możemy podłączyć do telefonu.

Wykonanie

Jak można się było spodziewać, w kwestii wykonania Denon nie poszedł na żadne kompromisy. Dobrej jakości ekologiczna skóra, pianki z efektem pamięci, plastik w dotyku przypominający miękkie i gumowe wykończenie, czy wreszcie solidny aluminiowy mechanizm podtrzymujący nauszniki w odpowiedniej pozycji. Te słuchawki zostały po prostu świetnie wykonane.

Przekonamy się o tym, gdy słuchawki założymy na naszą głowę i zaczniemy nimi poruszać w różnych kierunkach. Szybko okaże się, że nie usłyszymy nawet najmniejszego trzasku czy skrzypnięcia. Wszystko jest z sobą spasowane wręcz idealnie. I nic nie zmieniło się po ponad trzech tygodniach użytkowania.

W tym miejscu muszę też koniecznie wspomnieć o niezwykłej wygodzie użytkowania – szczerze przyznam, że jeszcze nigdy nie używałem tak wygodnych słuchawek wokółusznych. Waga 287 gramów w połączeniu z piankami, które posiadają efekt pamięci oraz niezwykle dobrze skonstruowany pałąk, naprawdę robią swoje. Dosłownie mogę nosić te słuchawki godzinami i nie czuję żadnego dyskomfortu, na przykład w postaci nieprzyjemnego ucisku. Bardzo duży plus dla AH-GC30.

Złącza i przyciski

Jak już wspomniałem, słuchawki posiadają wejście minijack na wypadek, gdybyśmy chcieli posłuchać muzyki w sposób tradycyjny, “po kablu”. Jest też złącze Micro-USB służące do ładowania urządzenia oraz podłączenia ich do komputera. Chyba nie muszę nikomu przypominać jak nie lubię tego złącza, więc pozwólcie, że przemilczę ten fakt.

Kolejnym elementem budowy słuchawek Denon AH-GC30, którym z pewnością będziecie zainteresowani, są wbudowane przyciski służące do sterowania muzyką, połączeniami telefonicznymi czy obsługi Siri.

Na lewej słuchawce znajduje się tylko jeden przycisk odpowiedzialny za odbierania połączeń i aktywację asystenta głosowego. Natomiast na prawej muszli znajdziemy całą paletę przycisków odpowiedzialnych za obsługę odtwarzania muzyki (play/stop, regulacja głośności, itd.) oraz aktywację ANC. Co bardzo ważne, każdy z czterech przycisków został zaprojektowany w taki sposób abyśmy mogli wyczuć pod palcem jego fakturę i tym samym jego przeznaczenie. Wystarczy dosłownie 15 minut, aby przyzwyczaić się do rozstawu przełączników i dzięki temu intuicyjne je obsługiwać.

Dane techniczne – dwa razy „connected”

Jak mogliście się już przekonać, słuchawki Denon AH-GC30 możemy podłączyć do źródła dźwięku na dwa sposoby – przewodowo oraz bezprzewodowo. Jednak nie wspomniałem, że protokół Bluetooth, który odpowiada za bezprzewodowy przesył danych, występuje tu w wersji 5.0. Dodatkowo, słuchawki obsługują kodek aptX oraz aptX HD, więc możemy spodziewać się naprawdę dobrej jakości dźwięku, o ile posiadamy dobrej jakości bibliotekę audio i odpowiedni sprzęt.

Wbudowany akumulator powinien według producenta wystarczyć na 20-25 godzin pracy. W praktyce spokojnie byłem w stanie osiągnąć około 16-17 godz. słuchania przy włączonej redukcji szumów i optymalnej głośności muzyki. Akumulator ładuje się od 0 do 100% w ciągu 2 godzin, natomiast szybkie ładowanie trwające 10 minut daje dwie i pół godziny użytkowania.

Jednak to, co najbardziej podoba mi się w tych słuchawkach to funkcja, którą nazwałem roboczo „dwa razy connected” – tryb, który pozwala nam być połączonym z dwoma urządzeniami jednocześnie. W praktyce wygląda to tak, że parujemy słuchawki np. z naszym iPhonem i MacBookiem, a później możemy słuchać muzyki z dowolnego sparowanego wcześniej urządzenia – bez przełączania się! Wystarczy, że włączymy słuchawki i wciśniemy play na iPhonie, a gdy chcemy przełączyć się na audio z MacBooka pauzujemy muzykę na telefonie i włączamy ją na MacBooku. Żadnego przełączania, wciskania guzików, itp. Jest do dużo wygodniejsze i bardziej praktyczne niż przełączanie źródła dźwięku, z którym mamy do czynienia w przypadku AirPodsów.

W tym miejscu chciałbym jeszcze wspomnieć o samych rozmowach telefonicznych, które możemy prowadzić przez słuchawki Denon AH-GC30. Dwa wbudowane mikrofony w połączeniu z aktywnym wyciszaniem szumów dają naprawdę niesamowite efekty. Nawet w najbardziej zatłoczonym i głośnym miejscu bez problemu zrozumiemy naszego rozmówcę. Osoba po przeciwnej stronie słuchawki również nie będzie miała problemu ze zrozumieniem wypowiadanych przez nas słów, gdyż mikrofony posiadają funkcję eliminacji szumów.

ANC (aktywne wyciszanie szumów) i Ambient Monitor

Denon AH-GC30 to nie tylko świetne wykonanie i kilka ciekawych, starannie dopracowanych funkcjonalności. To przede wszystkim słuchawki z rewelacyjnie działającą aktywną redukcją szumów, która potrafi wygłuszyć hałas nawet w bardzo głośnym miejscu.

Jak pisze sam producent, słuchawki otrzymały nowy, specjalnie opracowany aktywny tryb wyciszania szumów, wykorzystujący wiele mikrofonów do analizy i kompresji odgłosów otoczenia. Dzięki czterem mikrofonom na wewnętrznej i zewnętrznej stronie słuchawek, połączonym z zaawansowanym cyfrowym przetwarzaniem sygnału, ANC zatrzymuje więcej odgłosów tego, co dzieje się wokół nas.

Denon AH-GC30 oferują również trzy tryby dla zapewnienia optymalnego tłumienia hałasu w różnych typach otoczenia:

  1. Tryb “City” eliminuje typowy hałas występujący w zatłoczonych miejscach publicznych.
  2. Tryb “Office” jest ustawiony tak, aby zapewniał ciszę w miejscu pracy.
  3. Tryb “Flight” został dostrojony w celu wyeliminowania ciągłego, uciążliwego hałasu silników samolotu. Co ważne, działa nawet bez odtwarzania muzyki, pozwalając nam zrelaksować się podczas długich lotów.

Jednak to nie wszystko. Słuchawki zostały również wyposażenie w tryb Ambient Monitor. Wystarczy stukając dwa razy prawą słuchawkę, a wbudowany mikrofon umożliwi nam usłyszenie świata zewnętrznego. Dzięki temu możemy bez zdejmowania słuchawek rozmawiać z kolegą w pracy czy usłyszeć komunikaty nadawane w pociągu, samolocie lub na lotnisku.

Jakość dźwięku

Słuchawki AH-GC30 opierają się na technologii przetworników FreeEdge, zaczerpniętej z flagowych słuchawek Denon AH-D9200 (kosztujących ponad 6 tys. zł). Technologia ta wykorzystuje membrany z nanowłókien, gwarantujące zmniejszony rezonans oraz bardziej precyzyjny ruch cewki, umożliwiając w ten sposób uzyskanie doskonałej dynamiki oraz bogactwa niuansów muzycznych. Oczywiście słuchawki zostały akustycznie dostrojone przez inżynierów dźwięku, aby zapewnić wierność muzyczną i ulepszone obrazowanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

No dobrze, ale jak to wygląda w praktyce?

Pierwsze, co z pewnością od razu zauważycie po założeniu AH-GC30 to fakt, że wprost genialnie nadają się one do oglądania filmów. Dzieje się tak dlatego, iż słuchawki oferują naprawdę potężny i dynamiczny bas, który podczas oglądania filmów jest przez nas niezwykle porządnym czynnikiem. Dodatkowo, wszystkie dialogi są niezwykle czytelne i wyraziste. To wszystko skłania mnie ku stwierdzeniu, że jeżeli lubicie oglądać filmy w słuchawkach, to AH-GC30 będą świetnym wyborem.

Jeżeli zaś chodzi o same odtwarzanie muzyki, to słuchawki AH-GC30, jak należało się spodziewać, oferują naprawdę świetną jakość . Wprawdzie nie można ich bezpośrednio porównywać do słuchawek audiofilskich, takich jak AH-D9200, mimo że zostały oparte na tej samej technologii przetworników FreeEdge, ale na pewno jest im do nich bliżej, niż dalej. Dla mnie największym atutem tych słuchawek jest potężny i przyjemny dla ucha bas, szczegółowość oraz niezwykła czystość odtwarzanego dźwięku.

Podsumowanie

Pisząc podsumowania recenzowanych przeze mnie sprzętów zawsze staram się ocenić opłacalność ich zakupu, patrząc przez pryzmat ceny oraz tego, co za nią dostajemy. Po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że decydując się na zakup słuchawek Denon AH-GC30 otrzymujemy nie mniej, nie więcej, niż powinnismy dostać w tej cenie.

Z pewnością docenimy jakość ich wykonania i ponadprzeciętną wygodę użytkowania. Na pewno zwrócimy uwagę na świetną jakość rozmów oraz niezwykle wciągający bas. Aktywne wyciszanie szumów działa po prostu wyśmienicie.

Do samej jakości dźwięku również nie mogę się przyczepić, gdyż z założenia nie mogą to być słuchawki audiofilskie, tak jak nie mogą nimi być żadne inne słuchawki w tej klasie cenowej, które są bezprzewodowe. Ale dzięki zastosowaniu przetworników FreeEdge słuchawki oferują dźwięk o wysokiej jakości i niskim poziomie zniekształceń, który z pewnością zadowoli nawet bardzo wymagających słuchaczy.

Denon AH-GC30 to moim przekonaniu naprawdę dobre słuchawki, bez wątpienia warte swojej ceny. Jestem pewien, że jeżeli ktokolwiek z Was wybierze się do Salonów Denon żeby je przetestować, będzie pod bardzo dużym wrażeniem.

Słuchawki Denon AH-GC30 są dostępne w salonach Denon Store i na salonydenon.pl.

Zobacz moje wideo – Denon AH-GC30

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: