We wszystkich trzech nowych iPhone’ach (11/11 Pro/11 Pro Max) znajduje się zupełnie nowy chip – U1. W tym artykule wyjaśnię, czym w zasadzie jest ta tajemnicza jednostka i w jaki sposób będzie wykorzystywana przez użytkowników nowych smartfonów Apple.
Czym jest chip U1?
Układ U1 to autorski chip opracowany od podstaw przez Apple. Dołącza on tym samym do procesorów Aple z serii “H”, “T” czy “W” stosowanych m.in. w Apple Watchu, AirPodsach czy Macach.
Każdy z powyższych układów, w tym także U1, ma ściśle określone zadania, a jego zastosowanie w danym urządzeniu wprowadza nowe możliwości technologiczne.
Technologia ultraszerokopasmowej komunikacji
Nazwa U1 pochodzi od technologii, którą obsługuje ten chip, czyli UBW (ang. Ultra WideBand). Przekładając to na język polski -chodzi o technologię ultraszerokopasmowej komunikacji radiowej.
Brzmi zawile? Już wyjaśniam.
UBW to technologia nieco podobna do Bluetooth Low Energy. Pozwala na bezprzewodowe wysyłanie i odbieranie sygnałów radiowych (danych). Przewaga UBW nad pozostałymi technologiami (w tym Bluetooth) to:
- jeszcze niższe zużycie energii;
- szerokie pasmo transmisji;
- znacznie większa precyzyjność przy określaniu dystansu między komunikującymi się urządzeniami;
- możliwość bardzo precyzyjnego orientowania się urządzenia w przestrzeni (do 30 cm).
Do czego służy U1 w iPhonie 11/11 Pro?
Apple mówi o U1 w ten sposób:
Chip U1 sprawi, by nowe, wspaniałe funkcje były możliwe.
Jakie mają być te nowe funkcje?
Już niebawem chip U1 będziemy mogli wykorzystać w następujący sposób:
- precyzyjny, kierunkowy AirDrop – przesyłanie danych za pomocą funkcji AirDrop zyska nowe możliwości. Dzięki chipowi U1, który potrafi określić bardzo dokładne położenie telefonu Apple, a nawet stronę, w którą smartfon jest zwrócony, będziemy mogli skierować iPhone’a na urządzenie, do którego chcemy wysłać dane, dzięki czemu transfer ma być jeszcze szybszy (funkcja zostanie udostępniona 30 września, wraz z pojawieniem się iOS 13.1);
- dokładne lokalizowanie innych urządzeń – to właśnie dokładność działania jest tu kluczowa. W aplikacji Lokalizator, która zastąpiła apki “Moi znajomi” i “Znajdź mój iPhone”, będziemy mogli bardzo precyzyjnie namierzać inne urządzenia Apple. Wśród nich ma się niebawem pojawić tracker Bluetooth od Apple, który między innym lokalizowany będzie przy wykorzystaniu układu U1;
- ulepszona rozszerzona rzeczywistość – dzięki układom U1 wbudowanym w urządzenia Apple, a w przyszłości może i w urządzenia innych firm, możliwe będzie lepsze lokalizowanie różnych przedmiotów w przestrzeni, a co za ty idzie – bardziej precyzyjne wyświetlanie informacji o przedmiotach w widoku rozszerzonej rzeczywistości (na iPhonie lub… inteligentnych okularach od Apple).
To tylko niektóre zastosowania wykorzystania układów Apple U1. Technologia UBW ma naprawdę ogromny potencjał i jeżeli Apple udostępni swoje rozwiązanie deweloperom oraz firmom zewnętrznym, możemy spodziewać się prawdziwego wysypu nowych, fenomenalnych rozwiązań.