Apple planuje produkcję własnej gamy akcesoriów HomeKit – raport

Łukasz Bernaczyk   6 listopada 2019

Wygląda na to, że Apple zamierza dołączyć do grona dużych producentów inteligentnych akcesoriów i rozpocząć produkcję szerokiej gamy urządzeń współpracujących z własną platformą HomeKit. Firma z Cupertino poczyniła już w tym kierunku pierwsze kroki.

berrolia

Ogromny rynek smart-urządzeń

Obecnie inteligentne domy i związane z nimi smart-urządzenia to jeden z najgorętszych tematów technologicznych i jednocześnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków.

Dla przykładu, Amazon podaje, że jego asystentka głosowa – Alexa, współpracuje już z ponad 85 tys. smart-urządzeniami pochodzącymi od około 9, 5 tys. różnych producentów.

Google w podobnych statystykach podaje, że Google Home obsługuje ponad 10 tys. urządzeń od tysiąca różnych producentów.

Apple w swoim systemie HomeKit, ze względu na najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące procesu certyfikacji urządzeń, wspiera na razie 450 smart-urządzeń różnych producentów.

Co najciekawsze, samo Apple sprzedaje obecnie tylko dwa urządzenia własnej produkcji, które współpracują z HomeKit – są to Apple TV oraz HomePod (jest jeszcze iPad, który może pracować jako hub, ale nie jako urządzenie “wykonawcze”). W porównaniu z Amazonem czy Google jest to, delikatnie mówiąc, niewiele.

Przyszłość Apple na rynku urządzeń smart home

Najnowszy raport Bloomberga wskazuje jednak, że w niedalekiej przyszłości obecność Apple na rynku akcesoriów smart może się diametralnie zmienić.

Według informacji zdobytych przez Marka Gurmana, Apple już stworzyło nowy zespół pracowników, którego głównym zadaniem będzie rozbudowa platformy HomeKit. Chodzi tu o rozszerzenie software’owych możliwości HomeKit, ale też o zaprojektowanie nowych urządzeń i akcesoriów smart, takich jak włączniki światła, żarówki oraz różnego rodzaju czujniki współpracujące ze smart-platformą Apple.

Specjalny zespół działa pod przewodnictwem Andreasa Gala, kiedyś dyrektora ds. technologii w Mozilli, który dołączył do Apple w ubiegłym roku, po tym, jak jego firma Silk Labs została kupiona przez Apple.

Do wspomnianego zespołu Apple zaczęło rekrutować doświadczonych pracowników innych firm technologicznych, jak Amazon czy Qualcomm.

Od ubiegłego miesiąca na swojej stronie internetowej Apple zamieściło 15 ogłoszeń o pracę, poszukując inżynierów do pracy nad smart-urządzeniami kompatybilnymi z HomeKit.

W opisie wymagań dotyczących niektórych ofert pracy czytamy: „Wymagane doświadczenie w projektowaniu i rozwijaniu urządzeń bezprzewodowych, zasilanych bateryjnie”, co dość jasno wskazuje na plany Apple związane z produkcją różnego rodzaju sensorów i innych akcesoriów smart.

Bloomberg podaje, że nowa inicjatywa i prace na własnymi akcesoriami HomeKit mają być jednym z najważniejszych projektów na najbliższą przyszłość giganta z Cupertino. Inteligentne akcesoria od Apple mają otrzymać podobny priorytet, jak prace nad okularami AR, własnym procesorem, który w przyszłości wyprze układy Intela w komputerach Mac oraz autonomicznym samochodem.

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: