Technologia i drewno: niezwykłe akcesoria Oakywood i ich eko-rewolucja

Tomek Czech   23 listopada 2019

Od dawna śledzę poczynania polskiej firmy Oakywood. I szczerze ją podziwiam. Nie tylko za rewelacyjne pod względem funkcjonalności i designu akcesoria do sprzętu Apple, ale też za godne naśladowania podejście do środowiska naturalnego. To jedna z niewielu firm, która jest eko nie na pokaz, tylko naprawdę. W czasach, gdy powinniśmy głośno mówić o katastrofie klimatycznej jest to szczególnie ważne.

Oakywood zaprasza Was do przyłączenia się do technologicznej eko-rewolucji. Dołączycie?

berrolia

U podnóża Tatr

Oakywood to produkt lokalny – nie powstaje w wielkiej fabryce w Shenzhen, ale w niewielkim warsztacie na Podhalu, w małej miejscowości Ciche, u podnóża Tatr. Jak mówi Mateusz Haberny, założyciel firmy, w tym miejscu praca z drewnem kultywowana jest od pokoleń. On i jego młodszy brat – drugi członek Oakywood, obróbki drewna nauczyli się od ojca, który prowadził własny zakład stolarski.

Wszystkie produkty Oakywood wykonywane są ręcznie z materiałów ze zrównoważonych źródeł z Europy i USA, posiadających certyfikat FSC – gwarantuje on, że drewno pochodzi z dobrze zarządzanych lasów, gdzie jest pozyskiwane odpowiedzialnie – przy zachowaniu żywotności lasu oraz jego bogactwa biologicznego.

Większość akcesoriów powstaje z litego drewna dębowego i orzecha amerykańskiego. Lite drewno dębowe czy orzecha to jeden z najtrwalszych rodzajów drewna, jaki można użyć do produkcji drewnianych akcesoriów

Jednak mimo wielu działań proekologicznych, chłopaki z Oakywood czuli, że to jeszcze było za mało, że „nie oddawali nic matce naturze”. Dlatego nawiązali współpracę z One Tree Planted – organizacją non-profit zajmującą się globalnym zalesianiem. Do 2019 r. posadziła ona łącznie 4 miliony drzew.

Oakywood przeznacza więc teraz część dochodu z każdego produktu na zasadzenie drzewa. Jeden sprzedany produkt to jedno drzewo więcej na świecie. Dzięki tym działaniom posadzono już m.in. ponad 100 drzew w Andach.

Drewno i technologia

Natura i ekologia to pierwszy filar firmy z Podhala. Drugim jest design. Jak widać na załączonych obrazkach, produkty Oakywood posiadają niebanalny, modny design, dzięki czemu wyróżniają się spośród tysięcy akcesoriów tego typu i idealnie wpasowują się w nowocześnie urządzone mieszkania i biura.

Inspiracją są najczęściej formy geometryczne, co nadaje produktom Oakywood żywego, dynamicznego charakteru. To tworzy niebanalną mieszankę tradycji z nowoczesnym stylem życia.

Ale dla Oakywood, tak samo jak dla Steve’a Jobsa, design to nie tylko to, jak dany przedmiot wygląda – design to przede wszystkim to, jak on działa. To właśnie trzeci, niezwykle ważny filar firmy – funkcjonalność.

Z mojego doświadczenia wynika, że na przykład stacja ładująca Trople Dock to taki produkt, bez którego niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia zaledwie po kilku czy kilkunastu dniach używania go – idealne wyważenie, idealne rozplanowanie przestrzeni, magnesowa blokada ładowarki do Apple Watcha, oparcie z elastycznej stali pokrytej filcem, komfortowa obsługa jedną ręką dzięki zastosowaniu specjalnych przyssawek. Perfekcja!

Ładowarki bezprzewodowe Oakywood są zrobione tak, żebyśmy nie musieli się martwić, czy odpowiednio kładziemy na nie telefon. Stojaki pod laptopy i monitory są świetnie wyoprofilowane, etui idelanie spasowane, a stojaki na słuchawki idealnie wyważone (model, który w podstawie ma dodatkowo ładowarkę indukcyjną to jeden z moich ulubionych produktów Oakywood).

To jest właśnie design, który najbardziej lubię, czyli maksymalnie funkcjonalny. A do tego niezwykle przyjemny dla oka.

No i najważniejsze – od strony technologicznej akcesoria Oakywood to również pierwsza liga. Dla przykładu, ładowarki bezprzewodowe obsługują szybkie ładowanie Q i posiadają nowatorską technologię zaawansowanej kontroli temperatury, co gwarantuje ochronę przed przegrzaniem. Z kolei innowacyjna technologia przyssawek micro-suction umożliwia obsługę stacji dokujących jedną ręką.

Dobrze widać, że chłopaki z Oakywood doskonale orientuja się w najnowszych trendach technologicznych, dzięki czemu dobrze widzą, jakich akcesoriów potrzebujemy. I jak je zaprojektować, żeby były funkcjonalne, a do tego jeszcze niezwykle przyjemne w użyciu.

Moje rekomendacje

Moje ulubione produkty Oakywood, które mogę bez wahania polecić, to m.in.:

  • ładowarka bezprzewodowa Qi

  • Triple Dock

  • podstawka pod monitor

  • stojak na słuchawki

  • etui do iPhone’a

Naprawdę warto zajrzeć na stronę Oakywood, żeby dowiedzieć się więcej o tej nietuzinkowej firmie z Podhala i poprzyglądać się ich wyjątkowym produktom, będącym połączeniem najnowszych tech-trendów i góralskiej tradycji.

Black Friday z Oakywood

Jeśli zainteresowałem Was produktami Oakywood, to mam dla Was dobrą wiadomość – od najbliższego piątku (29.11) przez cały weekend wszystkie ich produkty będą przecenione o 20%. Zniżkę otrzymamy po wpisaniu kodu BLACKWEEKEND.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: