Siri po polsku w iOS 14? Są pierwsze sygnały!

Tomek Czech   2 lutego 2020

Wygląda na to, że pojawiła się realna szansa na Siri w języku polskim – Apple szuka w Warszawie programisty lub programistki specjalizującej się w bazach danych, która miałaby dołączyć do zespołu pracującego nad Siri.

„Polska Siri”

Oferta pracy pojawiła się na stronie Apple kilka dni temu – 30 stycznia. Firma z Cupertino poszukuje osoby, która zasiliłaby zespół Siri Metrics Platform, zajmujący się analizą zapytań kierowanych przez milionów użytkowników do Siri i ulepszaniem asystenta głosowego.

Oczywiście nie musi to oznaczać, że zatrudniona w Polsce osoba będzie pracowała nad Siri w języku polskim – praca może dotyczyć po prostu Siri działającej w innych językach. Jednak fakt, że Apple chce, żeby ta osoba pracowała w Warszawie może wskazywać, że będzie się ona zajmowała powstającą właśnie „polską Siri”. Do tej pory nie słyszeliśmy o żadnym zespole pracującym w Polsce nad Siri w innych językach i wydaje się raczej mało prawdopodobne, żeby tworzyło taki zespół akurat w naszym kraju, skoro – jak wiemy – ma już wiele takich zespołów pracujących w innych krajach. No i trudno sobie wyobrazić, żeby Siri działająca w danym języku nie miała lokalnego wsparcia i pracującego nad nią zespołu osób, dla których dany język jest językiem ojczystym.

Siri po polsku już w iOS 14?

Jeśli Apple rzeczywiście pracuje nad Siri po polsku, to czy jest możliwe, że pojawi się ona już w iOS 14?

Jeśli prace rozpoczynają się właśnie w tym momencie, to nie ma na to absolutnie żadnych szans – stworzenie Siri dla danego języka to zadanie na co najmniej kilka lat.

Ale nie mamy pewności, że prace nad „polską Siri” ruszają dopiero teraz – Apple stara się trzymać wszystkie swoje projekty w tajemnicy jak najdłużej to możliwe i odkrywać karty dopiero w ostatnim możliwym momencie. Jest więc dość prawdopodobne, że Siri po polsku jest tworzona od dawna i publiczne poinformowanie o poszukiwaniu pracownika w Warszawie to znak, że projekt wkracza w decydującą fazę.

W takim wypadku, Siri działająca w naszym języku mogłaby zadebiutować już w iOS 14, którego prezentacja spodziewana jest w czerwcu na WWDC 2020.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: