Denon zrobił to po raz kolejny – Denon Home 150/250/350 z HEOS i AirPlay 2 to najlepsze głośniki do inteligentnego domu (recenzja)

Dawid Olczak   14 marca 2020

Rozwiązania inteligentnego domu fascynują mnie od bardzo dawna i – jak dobrze wiecie (a może nie wiecie…) – od bardzo dawna je testuję. Choć raczej nie mogę narzekać na swoją pracę, to jednak w wielu testowanych przeze mnie rozwiązaniach brakuje tego „czegoś” – poczucia, że obcujemy z czymś unikalnym, fascynującym i pociągającym, pięknym . Zazwyczaj są to surowe, nudne maszyny, które zostały stworzone i zaprogramowane w konkretnym celu.

Jednak w całym świecie inteligentnego domu możemy znaleźć dwa rozwiązania, które potrafią zachwycić i wywołać gęsią skórkę na naszym ciele. Jednym z nich jest oczywiście inteligentne oświetlenie, które przy odpowiedniej konfiguracji potrafi zbudować unikalną atmosferę, drugim są natomiast smart głośniki, które są doskonałym uzupełnieniem takiego oświetlenia.

Dziś chciałem Wam opowiedzieć o najnowszych głośnikach Denon Home 150, 250 i 350 ze wsparciem dla HEOS oraz AirPlay 2, które moim zdaniem są najlepszym wyborem dla inteligentnego domu opartego na technologii HomeKit. I nie tylko.

berrolia

HEOS i AirPlay 2 – to z pewnością jest coś dla Ciebie!

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na wybór systemu audio, który będzie w stanie zagwarantować możliwość słuchania muzyki w wielu pomieszczeniach jednocześnie – tzw. multiroom. Daje nam on ogromną swobodę i znacznie ogranicza koszty, gdyż do samego przesyłania muzyki potrzebujemy wyłącznie połączenia WiFi, a nie kosztownych instalacji i przewodów.

Kolejna wielka zaleta urządzeń wspierających technologię multiroom to niewiarygodna łatwa obsługa odtwarzania muzyki. Wystarczy kilka klików w aplikacji na telefonie i w jednym lub wielu pomieszczeniach może odtwarzać się nasza ulubiona piosenka. Każdy z domowników może również sam decydować, jaki utwór ma być odtwarzany w konkretnym pomieszczeniu – tutaj mamy totalną swobodę.

Bardzo możliwe, że już kiedyś zastanawialiście się, który z systemów multiroom byłby dla Was najlepszym wyborem – HEOS czy może jednak AirPlay 2? Tutaj być może Was zaskoczę, bo… – nie musicie już wybierać! Głośniki Denon Home posiadają wsparcie dla obu systemów i dają Wam możliwość korzystania z nich wedle waszych preferencji – możecie używać ich nawet w tym samym czasie!

Oczywiście każdy z powyższych systemów ma swoje wady oraz zalety i bez dwóch zdań należy je znać. HEOS, pisząc w bardzo dużym skrócie, daje znam znacznie większą swobodę wyboru jeżeli chodzi o strumieniowanie muzyki. Wsparcie dla Spotify, Apple Music, Amazon Music HD, TIDAL, TuneIn, Deezer i wielu innych serwisów muzycznych to tylko jedne z wielu jego zalet. Najważniejszym jest jednak ogromna swoboda łączenia wielu urządzeń posiadających wsparcie HEOS w jeden system. Niczym klocki lego możemy połączyć np. soundbar z głośnikami Denon Home. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby dwa głośniki z serii Denon Home grały w stereo.

System – marzenie!

Jeśli jednak chodzi o AirPlay 2, to jest on znacznie lepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zautomatyzować proces odtwarzania muzyki. Nasza ulubiona muzyka może włączyć się automatycznie, gdy wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, albo może się samoczynnie wyłączyć, gdy wychodzimy z mieszkania. Możliwości jest oczywiście bardzo dużo i wszystko zależy od naszych potrzeb oraz naszej wyobraźni. AirPlay 2 jest również lepszym wyborem, jeżeli wszystkie nasze sprzęty (komputer, telefon, zegarek, tablet) pochodzą od firmy Apple. Wzorowa wręcz integracja i przyjazny ekosystem pozwala w łatwy i przyjemny sposób zarządzać odtwarzaną muzyką z dowolnego urządzenia.

AirPlay 2 – Denon znów to zrobił!

Zanim przejdę do właściwej części mojej recenzji, pozwólcie, że napiszę kilka zdań na temat technologii AirPlay 2 w połączeniu z Apple HomeKit i jej wykorzystaniu w głośnikach Denon Home.

Ważne: jeżeli nie wiesz, czym jest HomeKit i w jaki sposób możesz wykorzystać sprzęt audio w inteligentnym domu, koniecznie przeczytaj mój tekst poświęcony temu zagadnieniu – AirPlay 2 w połączeniu z automatyzacjami – potężne możliwości, które Was zaskoczą.

Kilka miesięcy temu popełniłem tekst, w którym opisywałem wręcz wzorową współpracę wzmacniacza Denon PMA 150H z AirPlay 2 w połączeniu z HomeKit. Opisywane przeze mnie urządzenie zawsze wykonywało wcześniej ustalone automatyzacje i podczas moich testów nigdy nie miałem przypadku, żeby jakakolwiek czynność nie została wykonana – niezaprzeczalnie jest to jeden z najlepiej współpracujących z HomeKit sprzętów audio.

Dziś do grona polecanych przeze mnie urządzeń dołączają również trzy głośniki z serii Denon Home: modele 150, 250 oraz 350. Piszę to z pełną odpowiedzialnością. Wzmacniacz Denon PMA 150H oraz głośniki Denon Home (niezależnie od wersji) to najlepiej współpracujący sprzęt z AirPlay 2 oraz HomeKit, jaki kiedykolwiek testowałem. Jestem wręcz pewien, że nic lepszego nie znajdziecie, biorąc pod uwagę stabilność działania i szybkość wykonywania zaprogramowanych automatyzacji.

Denon Home – wykonanie

Cała seria urządzeń Denon Home, choć różni się od siebie wielkością czy liczbą wbudowanych głośników, w gruncie rzeczy jest bardzo podobna do siebie pod względem użytych materiałów oraz wyglądu zewnętrznego. Niezaprzeczalnie cała seria głośników została zaprojektowana minimalistycznie i bardzo stylowo. Świetnej jakości materiał okalający niemal całe urządzenie w kolorze białym lub czarnym (zależnie od wybranej wersji) z pewnością będzie świetnie prezentował się w większości pomieszczeń naszego mieszkania.

Największe wrażenie sprawił na mnie jednak górny panel każdego z głośników, gdyż skrywa on w sobie dotykowe przyciski, które są widoczne wyłącznie po zbliżeniu do niego dłoni. Dzięki temu rozwiązaniu podświetlane przyciski nie zaburzają oryginalnego charakteru konstrukcji, a przy tam nadal dają nam możliwość wygodnego sterowania odtwarzaną muzyką czy szybkim wyborem stacji radiowej.

Pozostałe elementy, takie jak guzik szybkiego parowania, port USB-A, złącze Ethernet, wejście AUX 3,5 mm oraz port zasilania, zostały dyskretnie ukryte na tyle urządzenia. Co bardzo ciekawe, każdy z głośników posiada wbudowany gwint, który pozwala na zamocowanie urządzenia na ścianie (Denon Home 150) lub przytwierdzenie do standu w przypadku Denon Home 250 oraz 350. Głośnik Denon Home 250 posiada również zainstalowaną wygodną rączkę, która ułatwia jego przenoszenie.

Jako ciekawostkę dodam, że w górnej części, przy panelu dotykowym, wszystkie z trzech głośników posiadają wbudowane mikrofony, które w przyszłości pozwolą na wydawanie komend głosowych bezpośrednio do głośnika. Aktualnie jednak funkcja ta jest wyłączona i producent obiecuje, że włączy głośników bez naszej zgody.

Szczerze mówiąc, bardzo trudno się tu do czegokolwiek przyczepić. Podświetlenie znajdujące się na froncie urządzenia (tuż poniżej loga Denon), którego zadaniem jest informowanie nas o działaniu głośnika jest bardzo dyskretne i w żaden sposób nie przeszkadza ono w nocy. Czyszczenie samego materiału oraz panelu dotykowego jest niezwykle proste.

Denon Home – możliwości

Głośniki Denon Home bez dwóch zdań można uznać za sprzęt godny naszych czasów. Sugeruje nam to choćby samo wsparcie dla AirPlay 2 i HEOS, które gwarantuje nam takie funkcje, jak:

  • sterowanie głosowe za pomocą Siri, Google Assistant czy Alexy od Amazonu;
  • możliwość automatyzacji za pomocą HomeKit;
  • strumieniowanie muzyki z wielu serwisów muzycznych;
  • łatwe sterowanie muzyką za pomocą telefonu, iPada, MacBooka czy Apple Watcha;
  • możliwość odtwarzania muzyki na wielu głośnikach jednocześnie.

Oczywiście ciekawych i niezwykle przydatnych funkcji w systemie HEOS i AirPlay 2 znajdziemy znacznie więcej. Należy również pamiętać, że głośniki Denon Home w połączeniu właśnie z HEOS mogą zaoferować nam także m.in. odtwarzania utworów w wysokiej rozdzielczości ALAC, FLAC i WAV do 192 kHz/24 bit, a także formaty DSD 2.8 MHz oraz 5.6 MHz.

Opisując możliwości głośników Denon Home koniecznie muszę wspomnieć także o tyme, że bez żadnego problemu możemy skonfigurować dwa głośniki pochodzące z tej samej serii, np. dwa głośniki Denon Home 250, aby odtwarzały dźwięk w stereo. Poprawi to jakość odsłuchu i pozwoli wypełnić dźwiękiem znacznie większą część pomieszczenia.

To jadnak nie wszystko. Możemy również wykorzystać głośniki do zbudowania systemu 5.1 opartego na systemie HEOS. Wystarczy tylko połączyć głośniki Denon Home 150 z soundbarem DHT-S716H i subwooferem DSW-1H, aby stworzyć prawdziwy system kina domowego i to bez zbędnego podłączania przewodów audio – możliwości są niemal nieograniczone.

Wracając jednak do specyfikacji samych głośników, bardzo cieszy fakt, że obsługują one standard WiFi 2.4 oraz 5 GHz. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy skorzystać z połączenia przewodowego (Ethernet), również mamy taką możliwość i to niezależnie jaki głośnik wybierzemy.

Nie zabrakło tu także wsparcia dla Bluetooth. Choć będzie on przez nas wykorzystywany raczej sporadycznie, to jednak nie zaszkodzi, że znajduje się na pokładzie. Co ciekawe, znajdziemy tu także port USB-A oraz wejście AUX 3,5 mm, które paradoksalnie może przydać nam się jeszcze nie raz (nawet w dzisiejszych czasach).

To, na co warto również zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że cały system konfiguruje się niezwykle łatwo. Wystarczy tylko pobrać bezpłatną aplikację HEOS na nasz telefon, podłączyć głośnik do zasilania i zatwierdzić wyszukiwanie nowych urządzeń. Następnie należy wcisnąć przycisk „Connect” znajdujący się na głośniku i gotowe – możemy cieszyć się naszą ulubioną muzyką. Jestem gotów pójść o zakład, że nawet największy ignorant w świecie nowych technologii sobie z tym poradzi. Dodawanie głośników do aplikacji Dom dostępnej na iPhonie (robimy to, żeby móc korzystać z dobrodziejstw, które niesie z sobą HomeKit) jest równie łatwe i przyjemne.

Denon Home 150/250/350 – jakość audio

Jak można się było tego spodziewać, każdy z opisywanych przeze mnie głośników jest w stanie zaoferować nam różne wrażenia odsłuchowe. Oczywiście wpływ na to ma wielkość samych urządzeń i ilość zainstalowanych przetworników oraz wzmacniaczy. Daje nam to jednak możliwość wybrania urządzenia pod nasze indywidualne potrzeby, biorąc też pod uwagę konkretne pomieszczenia naszego mieszkania.

Denon Home 150

Denon Home 150 posiada zainstalowany dynamiczny 1-calowy tweeter i mocny przetwornik średnio/niskotonowy o średnicy 3 1⁄2 cala. Dzięki temu urządzenie wprost idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń i bez żadnego problemu poradzi sobie z ich nagłośnieniem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup dwóch takich głośników i połączymy je w parę stereo, możemy z powodzeniem nagłośnić znacznie większe pomieszczenia, jak chociażby salon.

Denon Home 250

Dzięki dwóm dynamicznym 3⁄4-calowym tweeterom, dwóm potężnym 4-calowym wooferom oraz 5 1⁄4-calowemu pasywnemu radiatorowi basowemu i precyzyjnemu strojeniu dźwięku Denon Home 250 idealnie nadaje się nagłośnienia salonu i dużych pomieszczeń. Dzięki zainstalowanej rączce ułatwiającej przenoszenie głośnik aż prosi się, by zabrać go na zewnątrz (np. na grila) i włączyć na nim naszą ulubioną playlistę. Oczywiście przy takim wykorzystaniu również nie będzie problemów z nagłośnieniem i dźwięk będzie wyraźny oraz donośny.

Denon Home 350

Denon Home 350 to bez wątpienia najciekawszych głośnik z całej trójki, posiadający najmocniejszą konfigurację. Dwa dynamiczne 3⁄4-calowe tweetery, dwa 2-calowe wytrzymałe przetworniki średnio/niskotonowe oraz dwa potężne 6 1/2-calowe woofery.  Przy takiej konstrukcji to prawdziwa maszynka do zabijania! Ten model z pewnością bez problemu wypełni dźwiękiem  każde, nawet największe pomieszczenie naszego domu czy mieszkania.

Ogólna charakterystyka dźwięku

Jeżeli zastanawiacie się, jak grają opisywane przeze mnie głośniki, to już śpieszę z wyjaśnieniem, że jestem pod ich ogromnym wrażeniem. Najbardziej zaskoczył mnie Denon Home 350, który okazał się posiadać naprawdę potężny i stanowczy bas – tak, jak lubię! Najnowsza płyta mojego ulubionego wykonawcy O.S.T.R. brzmi na tym głośniku wprost fenomenalnie.

Denon Home 250 potrafi równie mocno zaskoczyć pod tym względem, lecz biorąc pod uwagę moje uwielbienie do „dobrego” basu, skłaniałbym się ku wersji Home 350. Najgorzej na tym polu poradził sobie Denon Home 150, ale – co ciekawe – biorąc pod uwagę tylko wyżej wspomniany aspekt, gra on lepiej od HomePoda, co w sumie trochę mnie zaskoczyło.

Jeżeli zaś chodzi o przejrzystość, dynamikę i klarowność dźwięku, to przy Denonie 350 mogę tylko stanąć i bić brawa. To, jak brzmi ten głośnik, to jest coś wspaniałego. Przyznaję, że kompletnie się tego nie spodziewałem. Jestem w nim bezgranicznie zakochany i bardzo żałuję, że nie miałem okazji przetestować tego urządzenia z drugim identycznym głośnikiem sparowanym w stereo.

Ale żeby nie było… – Denon 250 jakoś bardzo nie odstaje od większego brata. Choć wiecie jak to jest – jak coś gra lepiej, to wszystko inne traci na znaczeniu (przynajmniej tak jest w moim przypadku).

Denon Home 150 w pojedynkę gra również całkiem fajnie, ale moim zdaniem warto wyposażyć się w dwa takie głośniki i sparować je w stereo. Pozwoli mu to znacznie rozwinąć skrzydła i zbliżyć nas do tego, co oferują głośniki grające w 360°. Ale i tak, nwet w pojedynkę, jest to dobry głośnik, który zapewni nam fajne tło muzyczne podczas codziennych czynności.

Podsumowanie

Głośniki Denon Home zrobiły na mnie ogromne wrażenie praktycznie pod każdym względem. Wprost idealnie nadają się do nowoczesnych inteligentych domów opartych na technologii HomeKit, ale równie dobrze sprawdzają się również jako klasyczne jednostki.

Niezaprzeczalnie ogromna siła tych głośników w dużej mierze opiera się właśnie na wsparciu technologi HEOS oraz AirPlay 2. Choć jakość przetworników, wzmacniaczy i perfekcyjne dostrojenie wszystkich elementów składowych także ma tu ogromne znaczenie.

Co równie istotne, głośniki Denon Home są także bardzo ładne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że będą podobać się również i Wam. Minimalistyczny wygląd i uniwersalne kolory z pewnością będą pasować do większości nowoczesnych mieszkań.

Głośniki Denon Home 150, 250 oraz 350 możecie znaleźć na salonydenon.pl oraz w stacjonarnych salonach Denon Store. Jak zwykle zachęcam udać się przed zakupem do jednego z salonów i posłuchać głośników na żywo.

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: