Przewody Xtorm (Lightning, USB-C): Kevlar, najnowsze technologie i dożywotnia gwarancja – recenzja

Dawid Olczak   17 marca 2020

Każdy z nas, bez wyjątku, codziennie używa rożnego rodzaju przewodów do ładowania swoich mobilnych urządzeń. iPhony, AirPods’y, MacBooki czy iPady – to tylko wybrane akcesoria, które w ciągu dnia czy tygodnia kilkukrotnie podłączamy do zasilania. Nie wspomnę już nawet o takich urządzeniach, jak mobilne konsole do gier, które można ładować w ciągu jednego dnia nawet kilka razy.

Dla wielu z nas jest to rzecz, na którą w ogóle nie zwracamy już uwagi. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy jesteśmy pasjonatami podróżowania czy uprawiamy sporty ekstremalnie. Nagle okazuje się, że choć standardowe akcesoria radzą sobie w miarę dobrze w domu czy w biurze, to w bardziej ekstremalnych warunkach nie mają one racji bytu. W takich sytuacjach często szuka się produktów o znacznie lepszych parametrach.

Dlatego dzisiaj chcę Wam napisać kilka zdań o przewodach Xtorm, które przez ostatnie tygodnie testowałem.

berrolia

Przewody Xtorm

Produkty marki Xtorm projektowane są tak, żeby sprawdziły się nawet w najtrudniejszych warunkach. Dlatego są bardzo popularne wśród profesjonalnych podróżników i sportowców ekstremalnych. Niezwykle wytrzymałe powerbanki wyposażone w funkcję ładowania solarnego, akumulatory z wbudowanym gniazdkiem AC czy mobilne maty solarne, które są w stanie wyprodukować nawet 21 W energii – to tylko wybrane akcesoria producenta przeznaczone dla podróżników i sportowców. Do tej grupy należą również przewody, które są znacznie bardziej wytrzymałe od standardowych rozwiązań spotykanych na rynku.

Xtorm z serii Solid Blue oraz serii Red (bo takie przewody testowałem) są tego doskonałym przykładem. I choć może się wydawać, że kable projektowane dla grupy docelowej, do której nie należę nie powinny mnie zbytnio interesować, to jednak, paradoksalnie, wydaje mi się, że mogą być one dobrym wyborem dla większości z nas.

Co bardzo ważne, Xtorm produkuje praktycznie wszystkie rodzaje przewodów, które mogą być nam potrzebne:

  • USB-C na USB-C;
  • USB-C na Lightning (MFi);
  • USB-A na USB-C;
  • USB-A na Lightning (MFi);
  • USB-A na Micro USB.

Wspominam o tym, ponieważ jest wielu producentów, którzy zaczęli skupiać się wyłącznie na przewodach USB-C. A niestety, jak dobrze wiemy, w naszych domach ciągle znajduje się cała masa urządzeń, które wymagają złącza USB-A. Oczywiście Xtorm nie zapomniał również o wyprodukowaniu kabli o rożnej długości. Zależnie od naszych potrzeb, znajdziemy tu przewody o długości od 1 metra aż do 2,5 metrów.

Xtorm Solid Blue – jakość, którą widać już z daleka

W przypadku kabli Xtorm z serii Solid Blue od pierwszego kontaktu widać, że producent postawił ogromny nacisk na wytrzymałość i zaprojektował je tak, by wytrzymały zużycie spowodowane nawet bardzo intensywnym eksploatowaniem. Świadczy o tym choćby wykonane z wielowarstwowego kompozytu zawierającego tkany nylon i włókno DuPont Kevlar, które wykorzystywane jest między innymi w żeglarstwie do produkcji lin.

Nie mniej istotny jest również fakt, że każdy z przewodów tworzony jest w technologii XFLEX, która gwarantuje wytrzymałość na zgięcia min. 30000 razy. Połączenie tych kilku unikatowych cech gwarantuje wysoką niezawodność i długie lata bezawaryjnej pracy. Producent jest tak pewny wytrzymałości przewodów z serii Solid Blue, że udziela na nie dożywotniej gwarancji.

Kolejną bardzo ważną cechą tego produktu jest fakt, że jest bardzo estetyczny i przyjemny w dotyku. Lubię również takie smaczki, jak fajnie zaprojektowana metka znajdująca się na przewodzie (jest to bardzo rzadko spotykane), czy rzep ułatwiający przechowywanie.

Co bardzo istotne, żaden z przewodów Xtorm się nie plącze (sprawdziłem to dając przewody swoim dzieciom do zabawy), przez co bardzo komfortowo się ich używa.

To, na co również warto zwróci uwagę to fakt, że przewody USB-C – USB-C wspierające technologię PD (Power Delivery) są znacznie grubsze od standardowych kabli. Dzięki temu są jeszcze bardziej wytrzymałe – nie nagrzewają się nawet pod dużym obciążeniem i są bardziej wydajne. Nie zapomniano także o certyfikacie MFi przy przewodzie Lightning, więc możemy być spokojni o nasze urządzenia marki Apple.

Przewody Xtorm – seria Red

Na całkiem osoby akapit zasługuje również seria przewodów Xtorm Red. Jestem pewien, że będzie on najlepszym wyborem dla wszystkich osób uprawiających sporty ekstremalnie. Jego budowa i znacznie zwiększona średnica przewodu gwarantują ogromną wręcz wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jestem się nawet gotów założyć, że bez najmniejszego problemu można by go użyć jako zamiennik liny holowniczej przy niewielkich samochodach osobowych.

Niestety, zwiekszona średnica przewodu ma również swoje wady – jest mniej wygodny w codziennym użytkowaniu niż przewody z serii Blue. Dlatego szczególnie polecam go osobom, które lubią spacerować po górach, uwielbiają wypady pod namiot czy uprawiają każdego rodzaju sporty ekstremalnie.

Warto również wiedzieć, że kable Xtorm wyposażone są w specjalny chip Dynamic Power, który automatycznie dostosowuje napięcie i prędkość ładowania do podłączonego urządzenia. Dlatego świetnie nadają się do ładowania naszych wartościowych urządzeń mobilnych, jak MacBook, iPad Pro czy iPhone.

Co bardzo ważne, przewód bez problemu obsługuje ładowanie z mocą 60 W oraz synchronizację danych i to mimo, że posiada aż 2,5 metra długości.

Podczas moich testów codziennie używałem go do ładowania MacBooka Pro 13″ oraz jednoczesnej synchronizacji szyfrowanej kopii zapasowej i przyznaję, że radził sobie z tym znakomicie. Niewątpliwą jego zaletą jest również zwiekszona wytrzymałość na zbytnią ciekawość naszych zwierząt domowych. Oczywiście, jeżeli nasz pies czy kot będzie go maltretował codziennie, to niestety nam go uszkodzi, ale przy sporadycznym „podszarpywaniu” wytrzyma on znacznie dłużej niż standardowy przewód.

Podsumowując

Przewody Xtorm z serii Blue oraz Red okazały się produktem godnym polecenia. Po testach nie mam watpliwości, dlaczego są tak popularne wśród podróżników i miłośników sportów ekstremalnych. Jednak…, czy nie są to jednocześnie przewody dla każdego z nas?

Często spotykam się z opiniami, że oryginalne kable (szczególnie te od Apple…) bardzo szybko się uszkadzają. Jeśli też tego doświadczyliście, to możecie być pewni, że seria Xtorm Blue została stworzona specjalnie dla Was.

Kolejną grupą, która może być zainteresowana zakupem serii Red, to wszystkie osoby posiadające zwierzęta w swoim mieszkaniu. Przewody Xtorm świetnie sprawdzą się również w miejscach gdzie przewód jest narażony na zwiększone tarcie, np. przez częste jego wyciągnie, przenoszenie, zginanie, itd. Sam posiadam taki przewód schowany za łóżkiem, który gdyby nie to, że ma zwiększoną odporność na wycieranie, to już dawno by się zniszczył.

Przewody z serii Xtorm Blue oraz Red znajdziecie w ThinkStore. Przypominam, że wybierając formę dostawy “Paczkomat” przy zamówieniu na kwotę powyżej 100 zł za dostawę nie zapłacicie ani złotówki.

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: