Elon Musk nowym szefem Apple! Niespodziewana rezygnacja Tima Cooka

Tomek Czech   1 kwietnia 2020

berrolia

Prima Aprilis! Nabraliśmy Cię – nie, w Cupertino nie rozegrała się żadna walka o tron. Tim Cook jest dalej CEO Apple, a Elon Musk szefuje Tesli. I chyba obydwaj są z tego stanu rzeczy zadowoleni.

Nie ma niczego złego w robieniu sobie niewinnych, nieszkodzących nikomu żartów nawet w obecnej sytuacji. Wręcz przeciwnie – odrobina śmiechu, rozluźnienia, przyda się w tych ciężkich czasach każdemu. Ale my postanowiliśmy dzisiaj jednak wyjątkowo nie żartować i w perfidny sposób zwabić Cię tutaj, żeby zaproponować Ci zrobienie dobrego uczynku.

W czasie pandemii koronawirusa mamy w Polsce do czynienia z wysypem niezliczonej ilości fantastycznych oddolnych inicjatyw obywatelskich, których celem jest niesienie pomocy tym, którzy potrzebują jej teraz najbardziej. My chcemy zwrócić Waszą uwagę na jedną akcję, która nie przebiła się do największych mediów i nie stała się hitem społecznościówek, a jest niezwykle ważna i bardzo potrzebuje naszego wsparcia.

#akcjahigiena

#akcjahigiena to inicjatywa podjęta przez kolektyw Food Not Bombs. Ma na celu pomoc osobom bezdomnym, które w czasie pandemii i narodowej kwarantanny znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Oddajmy głos pomysłodawcom akcji:

W związku z kwarantanną placówki pomocowe oferujące pomoc osobom bezdomnym są zmuszone działać w ograniczonym trybie. Brakuje środków higienicznych i medycznych, które pozwoliłyby funkcjonować w warunkach zgodnych z wymaganiami sanepidu.

Zamknięte są również wszelkie miejsca publicznego użytkowania: galerie handlowe, biblioteki publiczne, muzea.

To wszystko sprawia, że osoby w kryzysie bezdomności mają utrudniony dostęp do miejsc, które pozwolą utrzymać im higienę (tak, tą samą higienę, o której utrzymanie apelują Ministerstwo Zdrowia, sanepid, WHO i GIS). W trudnej sytuacji są również wszystkie osoby zatrudnione w pomocy społecznej, które pracują w bezpośrednim kontakcie z osobami potrzebującymi pomocy.

Chcemy im wszystkim pomóc.

Osoby bezdomne narażone są nie tylko na zakażenie koronawirusem, ale także na inne infekcje i choroby, które doprowadzić mogą do śmierci. Na tyle, na ile możemy, nie chcemy do tego dopuścić.

Dlatego postanowiliśmy_łyśmy ruszyć akcję samopomocową.

Akcja polega na:

  • rozdawaniu osobom bezdomnym środków higienicznych (mydła, mokre chusteczki, golarki, szczoteczki do zębów, pasty do zębów, papier toaletowy i inne potrzebne artykuły);
  • wyposażeniu pracowników i pracownic socjalnych, którzy/które pracują w bezpośrednim kontakcie z osobami bezdomnymi w potrzebne środki ochrony osobistej;
  • wydawaniu ciepłych posiłków.

Jak pomóc?

#akcjahigiena prowadzona jest lokalnie w Krakowie. Możesz wspomóc ją wpłacając pieniądze na zbiórkę prowadzoną na zrzutka.pl.

A jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i masz zapasy środków higienicznych lub znasz kogoś, kto je ma, możesz je zebrać i dostarczyć w wyznaczony punkt – przejście podziemne obok Galerii Krakowskiej od strony Plant, w każdy wtorek, czwartek, każdą sobotę i niedzielę, miedzy 13:00 a 15:00.

Jeżeli nie chcesz/nie możesz wyjść z domu, a chcesz pomóc – napisz na fnb.krakow(małpa)gmail.com, a ktoś odbierze rzeczy od Ciebie.

Ale to nie wszystko – kolektyw Food Not Bombs działa i prowadzi akcje pomocowe w wielu polskich miastach. Grupę ze swojego miasta bez problemu odnajdziesz na Facebooku, wpisując tam w wyszukiwarkę po prostu “food not bombs”.

A na zrzutka.pl, oprócz #akcjahigienia, prowadzone są obecnie przez Food Not Bombs trzy inne zbiórki, na działania w:

Zostańcie w domu, myjcie ręce i – jeśli jesteście w stanie – spróbujcie wesprzeć w tych trudnych czasach tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: