Tim Cook: musimy dostrzec strach, ból i wściekłość wywołane zabójstwem George’a Floyda i długą historią rasizmu

Tomek Czech   1 czerwca 2020

W liście do pracownic i pracowników Apple Tim Cook odniósł się do sprawy zabójstwa George’a Floyda przez policjanta i fali protestów przetaczających się przez Stany Zjednoczone w następstwie tego wydarzenia. „Żeby tworzyć prawdziwą wspólnotę musimy walczyć o siebie nawzajem, dostrzec strach, ból i wściekłość wywołane bezsensownym zabójstwem George’a Floyda i długą historią rasizmu” – pisze szef firmy z Cupertino.

berrolia

Odnosząc się do rasizmu, Cook napisał:

Ta bolesna przeszłość jest dzisiaj wciąż obecna – nie tylko w postaci przemocy, ale też w codziennym doświadczeniu głęboko zakorzenionej dyskryminacji. Obserwujemy ją w naszym systemie karnym, w nieproporcjonalnie wysokiej liczbie ofiar chorób w społeczności afroamerykańskiej, w nierównościach w dostępie do usług czy edukacji. Nasze prawo się zmieniło, ale wciąż nie jest jednakowo stosowane wobec każdego obywatela.

Szef Apple przyznał, że wielokrotnie słyszał od pracownic i pracowników Apple o ich strachu wywołanym dyskryminacją ze względu na kolor skóry. „Nie będziemy dobrym społeczeństwem, dopóki nie będziemy mogli zagwarantować wolności od strachu każdej osobie, która ofiaruje temu krajowi swoją miłość, pracę i życie”.

Cook słusznie zauważył, że wyrażane teraz przez wielu życzenie “powrotu do normalności” to przywilej, na który nie każdy może sobie pozwolić: “Może być to bardzo trudno przyznać, ale takie życzenie jest samo w sobie wyrazem uprzywilejowania. Śmierć George’a Floyda jest szokującym i tragicznym dowodem, że musimy walczyć o coś lepszego i większego niż >>normalna przyszłość<<. Musimy zbudować taką przyszłość, w której zapewnione są najwyższe standardy równości i sprawiedliwości”.

Cook zwrócił się też bezpośrednio do pracujących w firmie z Cupertino osób ze społeczności afroamerykańskiej: “Widzimy Was. Jesteście ważne/ważni, Wasze życie jest ważne, jesteście cenione/cenieni tu w Apple”. Przypomniał, że firma oferuje pracownicom i pracownikom wiele form wsparcia, również pomoc psychologiczną.

Naszą misją w Apple zawsze było i zawsze będzie tworzenie technologii, które zachęcają i umożliwiają ludziom zmienianie świata na lepsze. Nasza siła zawsze pochodziła z różnorodności, do naszych sklepów na całym świecie zawsze zapraszamy każdego, bez względu na to kim jest, dążymy do tego, żeby Apple było jak najbardziej inkluzywne.

Szef Apple poinformował też o przekazaniu wsparcia finansowego organizacjom non-profit walczącym z wszelkim przejawami dyskryminacji, m.in. organizacji Equal Justice Initiative.

Pełną treść listu Tima Cooka możecie przeczytać tutaj.

Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: