Przegląd nowości w iOS 14 #1: Wskaźnik użycia kamery lub mikrofonu

Łukasz Bernaczyk   29 czerwca 2020

Startujemy z nowym cyklem, w którym chcemy przybliżyć wam najciekawsze i najbardziej interesujące nowości w iOS 14. W dzisiejszym przeglądzie przyjrzymy się z bliżej wskaźnikowi użycia kamery i mikrofonu, bardzo przydatnej nowince, która informuje użytkownika za każdym razem, gdy aplikacja chce zarejestrować dźwięk lub obraz za pomocą naszego iPhone’a.

berrolia

Wskaźnik użycia kamery i mikrofonu

Niby nic, bo to tylko małe pomarańczowe lub zielone kółko, pokazujące się w prawej, górnej części ekranu, tuż nad wskaźnikiem siły połączenia z siecią komórkową. W praktyce jednak jest to bardzo przydatna nowość, informująca nas za pomocą wspomnianej małej kropki o tym, że któraś z zainstalowanych aplikacji rejestruje obraz lub dźwięk z naszego iPhone’a.

Wyjaśniając nieco dokładniej. Pomarańczowa kropka oznacza, że w danym momencie używany jest mikrofon w naszym iPhonie, natomiast kropka zielona świadczy o tym, że aktualnie używana jest kamera. Co ciekawe, udając się do centrum sterowania możemy również zobaczyć czy w ostatnim czasie któraś z aplikacji używała mikrofonu lub kamery – pierwsza wiadomość od góry ekranu wskaże, która z aplikacji rejestrowała obraz lub dźwięk.

Do czego może przydać się taki wskaźnik?

W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele aplikacji, które aby wysyłać jeszcze bardziej spersonalizowane reklamy od czasu do czasu rejestrują obraz lub dźwięk z naszego smartfona. Niejednokrotnie sami wyrażamy na to zgodę, gdy podczas instalacji aplikacji nie czytamy pełnych zasad użytkowania lub polityki prywatności i nieświadomie zgadzamy się na taką inwigilację.

Teraz zawsze, gdy któraś z aplikacji będzie używała mikrofonu lub kamery w naszym iPhonie, będziecie to w stanie łatwo wychwycić i odpowiednio zareagować.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: