Recenzja: drewniane etui Oakywood dla AirPods i AirPods Pro

Mateusz Majewski   15 sierpnia 2020

Dzięki uprzejmości Oakywood, przez kilku tygodni miałem możliwość testowania ich nowego, drewnianego etui do AirPods Pro. I chociaż był to mój pierwszy kontakt z akcesoriami do AirPodsów, to te kilkanaście dni udowodniło mi, że moje początkowe, dość sceptyczne nastawienie do dodatkowego case’a do słuchawek od Apple było bezpodstawne. W recenzji będę też wspominał o modelu dla AirPodsów 1. i 2. generacji, któremu również miałem okazję się dokładnie przyjrzeć.

berrolia

Etui Oakywoods do AirPods Pro – recenzja

Wykonanie

Chociaż sam wygląd jest kwestią subiektywną, to sposób wykonania i użyte materiały czuję się zobowiązany ocenić. Jak chwali się producent, etui wykonane jest ręcznie z naturalnego drewna. Każdy egzemplarz case’a wykonany jest z innego kawałka, co w mojej opinii nadaje mu mocno rzemieślniczego charakteru. Co warto zaznaczyć, górna i dolna część każdego etui także jest wykonana z różnych kawałków drewna. Nie znajdziemy więc dwóch identycznych egzemplarzy tego etui, co bardzo mi się podoba.

Całość komponuje się bardzo dobrze i sprawia solidne wrażenie. Poza tym, z zewnątrz etui pokryte jest matowym lakierem, co na dłuższą metę powinno dobrze chronić drewno. 

Jeśli chodzi o wnętrze, to poza fantastycznym zapachem drewna, w oczy rzucają się krawędzie wyścielone skórą, która pomaga w lepszym uchwycie AirPodsów. 

Etui posiada cztery dodatkowe otwory. Dwa z nich przeznaczone są do przypięcia smyczy (coś, czego z pewnością brakuje w oryginalnym etui ładującym), a dwa pozostałe to wycięcia na złącze Lightning oraz diodę informującą o naładowaniu na froncie.

Miejsce, do którego z kolei się nie dostaniemy, to przycisk do łączenia z innymi urządzeniami przez Bluetooth – wydaje się jednak, że jest on na tyle rzadko używany, że nie można tego uznać za dużą wadę.  

Ogólnie drewno wydaje się tu idealnym materiałem – jest sztywne, ale także lekkie, nie zakłóca działania Bluetooth, jest ekologiczne i przy tym elegancko się prezentuje.

Dopasowanie

Moją pierwszą obawą po włożeniu AirPodsów Pro do etui był fakt, że obie jego części nie są ze sobą w żaden sposób połączone. Co jednak ciekawe, wersja dla klasycznych AirPodsów posiada takie połączenie wykonane ze skóry.

Na szczęście moje obawy okazały się nieuzasadnione – dzięki mocnemu uściskowi AirPodsy trzymają się w “kejsie” naprawdę solidnie. Dolna część etui trzyma się na tyle mocno, że nie ma cienia możliwości, że przypadkiem AirPodsy z niego wypadną. Górna trzyma się nieco lżej, ale podczas kilku tygodni normalnego użytkowania nigdy nie spadała.  

Ochrona

Gdybym w dniu zakupu moich AirPodsów Pro włożył je do etui od Oakywood, do dziś wyglądałyby jak nowe. Drewno jest naprawdę solidne, a dodatkowo na jego powierzchni nie widać żadnych rys, bo wyklucza to nieregularna struktura naturalnego drewna. Po kilku tygodniach użytkowania nie jestem w stanie zauważyć jakiegokolwiek zadrapania, w przeciwieństwie do etui AirPodsów, które rysują się niczym lustrzane iPody – od patrzenia na nie…

W dłuższej perspektywie, potencjalnym zagrożeniem przy używaniu sztywnych case’ów może być dostanie się piasku między drewno a plastikową obudowę AirPodsów. Wydaje mi się jednak, że ze względu na mocne dopasowanie i skórzaną wyściółkę na górze, w przypadku etui Oakywood nie mamy się o co obawiać. 

Użyteczność w praktyce

Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, to optyczne powiększenie się całych AirPodsów. Oczywiście jest to cecha każdego pokrowca, czy to na telefon, czy inne akcesorium. W praktyce jednak okazało się, że po dwóch dniach o tym zapomniałem, bo AirPodsy nadal mieszczą mi się wszędzie tam, gdzie zazwyczaj noszę je bez dodatkowego etui (nawet w tej kieszeni w spodniach, do której Jobs wkładał niegdyś iPoda Nano).  

Kolejna sprawa to uchwyt, który się poprawił. Plastikowe etui od AirPodsów jest nieco śliskie, a dzięki drewnianej strukturze Oakywood zyskujemy nie tylko pewniejszy chwyt, ale także lepszą przyczepność do innych powierzchni. 

Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią jest ładowanie słuchawek w etui. Na szczęście case Oakywood nie przeszkadza zarówno w podłączeniu przewodu Lightning, jak i nie odbiera możliwości ładowania bezprzewodowego. 

Podsumowanie

Muszę przyznać, że czuję się zaskoczony. Jeszcze przed tymi testami nie widziałem sensu w dodatkowym pokrowcu do AirPodsów. Dzięki etui od Oakywood zmieniłem zdanie. Ten drewniany case w odpowiedni sposób chroni słuchawki, nie zabierając jednocześnie grama funkcjonalności. No i zdecydowanie wyróżnia się wizualnie.

W zasadzie poza szczegółem w postacie słabszego chwytu gornej części, to etui nie ma słabych stron. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które poza ochroną swoich urządzeń Apple cenią sobie także nietuzinkowy wygląd akcesoriów do nich.

Drewniane etui Oakywood do AirPods i AirPods Pro możecie kupić na stronie producenta – małej firmie z Podhala, którą w ThinkApple bardzo cenimy, i o której pisaliśmy już kilkakrotnie.

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Student Informatyki. macOS rulez. Nagrywam, żegluję, programuję. Zdjęcia: mateuszmajewski.com

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: