Recenzja: Denon DRA-800H z AirPlay 2 – świetne połączenie klasycznego wzmacniacza stereo z amplitunerem kina domowego

Dariusz Żuk   11 września 2020

Denon DRA-800H to propozycja dla tych, którzy marzą o sprzęcie stereo o tradycyjnym rozmiarze, z najnowocześniejszymi funkcjami sieciowymi i możliwością podłączenia pod telewizor, jednak zamkniętym w jednej obudowie. Jak DRA-800H wypada grając z profesjonalnymi kolumnami? Jakie zastosowano technologie i jakie ma możliwości? Zapraszam do lektury mojej recenzji.

berrolia

Denon DRA-800H – recenzja

Wybierając sprzęt stereo większość użytkowników kieruje się funkcjonalnością, którą stawia na równi z jakością dźwięku. Ale nie zapomina przy tym o cenie. Denon od dawna stawia na połączenie funkcjonalności z bardzo dobrą jakością dźwięku – od urządzeń all-in-one po amplitunery kina domowego. Ale brakowało na rynku czegoś w innym, niższym przedziale cenowym. Z doświadczenia wiem, że klienci szukali czegoś pomiędzy jednostkami typowo audio i takimi z obsługą video.

Śmiało mogę stwierdzić, że się doczekali.

Produkt taki zaprezentował Denon – mowa o modelu DRA800H. Jest to połączenie jakości dźwięku klasycznego wzmacniacza stereofonicznego z funkcjami, które do tej pory raczej były dostępne w amplitunerach kina domowego.

Jednostka DRA800H w odsłuchu praktycznie nie odstaje od cenionego wzmacniacza PMA800, a po odsłuchu mogę powiedzieć, że dostajemy tu nawet nieco więcej mocy. 100 wattów na kanał, z możliwością podłączenia dwóch kompletów kolumn lub wykorzystania do podłączeń Bi-wiringu zdaje egzamin.

Amplituner testowałem z kolumnami Canton Chrono 509, które potrzebują sporej dawki mocy. Ku mojemu zdziwieniu, DRA800H stanął na wysokości zadania. Jednostka nie tylko wyciągnęła z Cantona detale i dokładny bass, ale było nawet słychać, że mogła dać z siebie jeszcze więcej – dźwiękowo nie można nic tutaj zarzucić. W tych pieniądzach, po nabyciu tego sprzętu, byłbym zadowolony.

Następnym moim krokiem było sprawdzenie funkcji Video. Tutaj moim oczom ukazało się mniej więcej takie same menu, jakie można zobaczyć w amplitunerach kina domowego. Różnica jest taka, że zestaw opcji jest okrojony do potrzeb stereo, czyli nie znajdziemy opcji kalibracji kolumn, która to jest wymagana raczej w klasycznych rozwiązaniach kinowych, a regulację basu i tonów wysokich znajdziemy na panelu przednim, zamiast w opcjach menu.

Jeśli będziemy mieli potrzebę wzmocnienia zakresów dolnych, mamy możliwość wspomóc kolumny podłączając subwoofer. Dla głodnych basu – nawet dwa. W menu również dostosujemy wszystko do swoich potrzeb. Układ Video, który Denon zainstalował na pokładzie DRA800H obsługuje pełne 4K w 60 klatkach – tak samo, jak w amplitunerach kina domowego.

W złączach cyfrowych i analogowych możemy przebierać, a ilość ich jest zupełnie wystarczająca. Na tylnym panelu znajdziemy 3 złącza cyfrowe, 2 optyczne oraz 1 coaxial. Jest też specjalne złącze PHONO z uziemieniem oraz dwa podłączenia RCA STEREO. Znajdziemy tu również PRE-OUT na strefę drugą, więc bez żadnych problemów DRA800H zasili głośniki zainstalowane w innej części mieszkania czy domu.

Do całości dostajemy wsparcie multi-room HEOS, dzięki któremu śmiało możemy skorzystać ze streamingu z serwisów Tidal, Spotify, Deezer, Soundcloud czy ze stacji radia internetowych z serwisu TuneIN.

Amplituner posiada też wsparcie dla AirPlay 2, czyli technologii Apple pozwalającej na przesyłanie muzyki z iPhone’a, iPada czy Maca jednocześnie do wielu głośników, które mogą znajdować się w wielu pokojach. Dzięki opcji multiroom możliwe jest przesyłanie innej muzyki do każdego z głośników. DRA800H może być więc teraz częścią tego systemu.

Jeśli miałbym porównywać ten amplituner z innym, to porównałbym go do Martanza NR1200, który również ostatnio testowałem. Jednak NR1200 kosztuje on nieco więcej (przekraczamy już granicę 3 tys. zł) i zamiast 100 W na kanał mamy tylko 75 W. W jednostce NR1200 znajdziemy nieco inną barwę, skupiającą się na średnich i delikatnie wysokich tonach – gdzie Denon zagra liniowo z energicznym czystym dołem. Trzeba się wiec dobrze zastanowić, czego potrzebujemy.

Jeśli szukamy jednostki do trzech tysięcy, chcemy, żeby był to amplituner stereo z funkcjami stereo i możliwością podłączenia pod telewizor oraz chcemy uzyskać dobre zasilenie kolumny, to DRA-800H to bardzo dobry wybór.

Denon DRA-800H – charakterystyka:

  • moc: 100W/kanał (8 Ohm)
  • impedancja: 4-16 Ohm (przy podłączeniu jednej pary kolumn) lub 8-16 Ohm (przy podłączeniu kolumn w trybie A-B)
  • zużycie prądu: 220W
  • zużycie prądu w trybie Standby: 0.1W
  • wejścia: 5x HDMI, Phono, 2x Analog Audio, 2x Optyczne, Koaksjalne, USB
  • wyjścia: HDMI (ARC), Pre-Out Analogowy, 2x subwooferowe, 1x słuchawkowe
  • komunikacja: Bluetooth, Airplay2
  • multiroom: Heos
  • wsparcie dla asystentów głosowych: Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri
  • dostępne kolory czarny oraz srebrny (oba wykończone frontem z aluminium)

Amplituner Denon DRA-800H kupicie tutaj (obecnie w promocji -200 zł).

Dariusz Żuk

Specjalista audio-wideo, doradca klienta w salonie Denon Store Westfield Arkadia w Warszawie.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: