Apple udostępniło pierwszą publiczną betę iOS 14.2 – zobacz, co nowego

Tomek Czech   22 września 2020

Wczoraj wieczorem Apple udostępniło iOS 14.2 Public Beta 1. W najnowszej aktualizacji iOS znajdziemy kilka ciekawych nowych funkcji, jak rozpoznawanie muzyki przez Shazam czy rozpoznawanie ludzi w pobliżu. Przyjrzyjmy się wszystkim nowościom.

berrolia

iOS 14.2 – wszystkie nowości

  • Narzędzie Music Recognition – do Centrum Sterowania możemy teraz dodać przycisk pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie rozpoznawania muzyki przez Shazam (kupiony przez Apple dwa lata temu). Nie musimy mieć do tego zainstalowanej aplikacji Shazam. Funkcja pozwala na rozpoznawanie zarówno muzyki z otoczenia, jak i wydobywającej się z iPhone’a (nawet, kiedy mamy założone AirPodsy). Po rozpoznaniu na górze ekranu pojawi się baner z tytułem utworu i obrazkiem okładki. Jeśli w niego klikniemy, przeniesiemy się do danego utworu w katalogu na shazam.com, skąd z kolei możemy przejść do Apple Music. Jeśli przytrzymamy dłużej baner, rozwinie się menu z opcją bezpośredniego przejścia do Apple Music.

  • People Detection – to nowa funkcja dostępności, która pojawiła się w narzędziu Lupa. Po uruchomieniu jej iPhone da nam znać (za pomocą dźwięku, mowy lub sygnałów haptycznych), jeśli wykryje, że jakaś osoba pojawiła się w pobliżu nas. Możemy też ręcznie zmierzyć dystans dzielący nas od znajdującej się blisko nas osoby. Pojawienie się tej funkcji jest związane z dystansowaniem społecznym koniecznym z powodu pandemii koronawirusa.

  • Zmieniony interfejs widżetu w Centrum sterowania pokazującego aktualnie odtwarzaną muzykę. Nieco inaczej wygląda też teraz okienko z wyborem urządzeń audio/AirPlay 2.

  • Zmieniono ikonę aplikacji Watch, która teraz pokazuje zegarek z nową opaską Solo.

W tej chwili trudno powiedzieć, jakie dokładnie są losy iOS 14.1. Według wcześniejszych doniesień, iOS właśnie w tej wersji miał być zainstalowany na iPhone’ach 12 w dniu premiery. Teraz wydaje się, że do czasu debiutu nowych iPhone’ów możemy już mieć wersję finalną iOS 14.2.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: