Kolejne rekordowe wyniki finansowe Apple – najwyższy w historii przychód ze sprzedaży Maców i usług

Tomek Czech   30 października 2020

Już dwa pierwsze kwartały tego roku udowodniły, że pandemia koronawirusa nie wpływa negatywnie na sprzedaż produktów Apple. Wręcz przeciwnie – sprzedaż rośnie, między innymi ze względu na zapotrzebowanie na sprzęt do pracy zdalnej. Wczoraj wieczorem firma z Cupertino ogłosiła kolejne rekordowe wyniki finansowe.

berrolia

Wyniki finansowe Apple – 3Q 2020

W trzeciem kalendarzowym (i drugim fiskalnym) kwartale tego roku przychód wyniósł 64,7 mld dolarów, co jest historycznym rekordem tego kwartału. Przychód był większy o 1% od przychodu uzyskanego w tym samym okresie poprzedniego roku.

Dwie kategorie produktów ustanowiły swój historyczny rekord sprzedaży: Maki oraz usługi.

Bardzo dobrze sprzedawały się produkty zaliczane do kategorii “Inne”, w skład której wchodzą urządzenia ubieralne (Apple Watch i słuchawki AirPods oraz Beats), akcesoria inteligentnego domu i wszystkie inne akcesoria. Przychody wzrosły aż o 20%.

Świetne były też wyniki sprzedaży iPadów – przychody z niej były aż o 46% wyższe niż w tym samym kwartale poprzedniego roku.

Znacznie niższa była za to sprzedaż iPhone’ów – przychody spadły o 20% w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r. Ale jest tego bardzo proste wytłumaczenie – w tym roku, inaczej niż w poprzednich, sprzedaż nowych iPhone’ów (12 i 12 Pro) nie rozpoczęła się we wrześniu, czyli jeszcze w trzecim kwartale, lecz w październiku. Zostanie więc zaliczona na konto czwartego kwartału, który – jak zapowiedziało wczoraj Apple – znowu zapowiada się rekordowo. Wiele raportów z ostatnich dni wskazuje na bardzo wysoką sprzedaż nowych iPhone’ów, zwłaszcza modelu Pro.

Przychody ze sprzedaży produktów w drugim kwartale 2020 r. z podziałem na kategorie:

  • iPhone: 26,8mld dol. (-20%);
  • Mac: 9 mld dol. (+29%);
  • iPad: 6,8 mld dol. (+46%);
  • urządzenia ubieralne i akcesoria: 7,9 mld dol. (+21%);
  • usługi: 14,5 mld dol. (+16%).

Apple na czysto zarobiło w tym okresie 12,67 mld dolarów.

Struktura przychodów Apple w 3Q 2020:

Sprzedaż w poszczególnych regionach geograficznych:

Tim Cook zapowiedział wczoraj, że jeszcze przed końcem rok zadebiutuje kilka nowych produktów Apple. Spodziewamy się premiery pierwszych Maców z procesorem Apple Silicon i lokalizatora AirTag. Nie jest też wykluczone, że jeszcze w 2020 r. zadebiutują słuchawki AirPods Studio.

Z najnowszych przecieków wynika, że 17 listopada odbędzie się kolejna, trzecia tej jesieni konferencja Apple.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: