macOS Big Sur – przegląd wszystkich najważniejszych nowości

Mateusz Majewski   12 listopada 2020

W tym roku nowy macOS kazał na siebie czekać nieco dłużej. Na szczęście czekanie dobiegło końca – Apple udostępniło dzisiaj macOS Big Sur wszystkim użytkownikom. Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych funkcji, które pojawią się w najnowszej odsłonie systemu operacyjnego dla Maców.

berrolia

macOS 11 Big Sur – wszystkie najważniejsze nowości

Redesign

 

Chociaż już same okoliczności premiery są wystarczającym argumentem, by móc uważać Big Sur za duży update, najbardziej zapamiętane odsłony to zwykle te wprowadzające nową stylistykę. Nowy system to spore odświeżenie. Pierwsze tak duże od Yosemite. macOS upodabnia się do iOS wprowadzając uproszczoną nawigację czy zunifikowany kształt ikon aplikacji. Odświeżono też dock.

Centrum sterowania 

Poza nawiązującymi do iOS elementami stylistycznymi, w nowym systemie znajdziecie także mnóstwo funkcjonalności wyciągniętych prosto z mobilnego systemu od Apple. Świetnym przykładem jest Centrum sterowania, dzięki któremu w szybki sposób zarządzać można najczęściej używanymi ustawieniami systemowymi. 

Centrum powiadomień z widgetami 

Blisko Centrum sterowania znajdziemy nowe Centrum powiadomień. I znowu – zastajemy tutaj widok znany z iOS 14. Warto zaznaczyć, że cała sekcja powiadomień nie jest widocznie oddzielona, a widgety pojedynczo lewitują nad biurkiem, podobnie jak przychodzące powiadomienia. Zachowanie widgetów jest oczywiście dokładnie takie, jakie znamy z iOS. Wyjątkiem jest natomiast brak inteligentnych stosów.

Automatyczne przełączanie AirPodsów

Dość nieoczywistą nowością Big Sura jest to, że (w końcu!) AirPodsy bedą wspierać Maca jako urządzenie dostępne do automatycznego przyłączenia. Aktualnie wygodne przełączanie się dostępne jest tylko pomiędzy urządzeniami z iOS 14/iPadOS, a by podłączyć AirPodsy do Maka należy ręcznie wybrać je z listy urządzeń Bluetooth na komputerze. Osobiście bardzo cieszy mnie ta zmiana, bo nawet AirPodsy Pro potrafią czasem dłuższą chwilę łączyć się z moim MacBookiem. 

Nowe wiadomości

Wiadomości to aplikacja, która przy aktualizacji do Big Sur zmienia się chyba najbardziej. Ponownie jednak – wszystkie nowości to wręcz kopia z iOS 14. W związku z tym dostajemy przede wszystkim przypinane rozmowy, wątki w konwersacjach, wzmianki uczestników grupy, efekty wysyłania wiadomości, a także avatar grupy. Warto dodać, że macOS’owa odsłona Wiadomości uzyskała również zaawansowane wyszukiwanie.

Nowe Safari

Safari to kolejny po Wiadomościach mocno przeprojektowany program. Tym razem zmiany nie powinny jednak nikogo szczególnie zaskoczyć, bowiem część z tych funkcjonalności działa już na najnowszych wersjach Safari dla macOS Catalina. Główne nowości to konfigurowalna strona startowa, podgląd otwartych kart, tłumaczenie strony jednym kliknięciem oraz raport o śledzeniu/profilowaniu przez witryny. System poinformuje Cię także, jeśli któreś z Twoich haseł zostało wykradzione. Poza tym Safari staje się bardziej energooszczędne i szybsze. 

Przeprojektowane Mapy

W aplikacji Mapy znajdziemy teraz Przewodniki oferujące sugestie miejsc wartych odwiedzenia na całym świecie. Funkcja “Rozejrzyj się” pozwala oglądać miasta w interaktywnym widoku 3D o wysokiej rozdzielczości. Dostępne są też mapy wnętrz głównych lotnisk oraz centrów handlowych.

Udostępniony przewidywany czas przybycia jest teraz aktualizowany na żywo, a funkcja tras dla pojazdów elektrycznych pomaga planować przejazdy obsługiwanymi pojazdami elektrycznymi dodanymi na iPhonie.

Ogólne udogodnienia

Poza wspomnianymi nowościami oraz mniejszymi aktualizacjami innych aplikacji, macOS zmienia także wiele mechanizmów standardowo niewidocznych dla przeciętnych użytkowników. Od teraz zapewniać będzie na przykład zoptymalizowane ładowanie baterii (podobnie jak robi to iOS) oraz w przystępny sposób pokazywać historię jej użycia. 

Apple twierdzi także, że po aktualizacji do Big Sur wszystkie kolejne uaktualnienia będą przebiegać szybciej i sprawniej.

Podsumowanie

Nie da się więc ukryć, że przy projektowaniu macOS Big Sur Apple skupiło się głownie na dopasowaniu do mobilnego systemu. Wiele pokrywających się z iOS 14 nowości w mojej opinii przyczyni się do znacznego poprawienia komfortu użytkowania Maca. Nowe elementy interfejsu pojawiają się dokładnie tam, gdzie oczekiwałby ich użytkownik, co jeszcze bardziej ułatwi mu przejście pomiędzy systemami Apple. Nowy wygląd może oznaczać także coś jeszcze…

Sprawdź listę wszystkich modeli Maca kompatybilnych z macOS Big Sur.

Zobacz też, jak przygotować się do aktualizacji i poprawnie zainstalować Big Sur.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Student Informatyki. macOS rulez. Nagrywam, żegluję, programuję. Zdjęcia: mateuszmajewski.com

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: