Nowy MacBook Air z M1 jest szybszy od 16-calowego MacBooka Pro z Intel Core i9 – imponujące wyniki benchmarków nowych Maców z chipem M1

Tomek Czech   12 listopada 2020

Są już pierwsze benchmarki nowych Maców ze stworzonym przez Apple procesorem M1. Pokazują dokładnie to, czego od dawna się spodziewaliśmy – Maki z nowym chipem z Cupertino są znacznie szybsze od Maców z procesorami Intela.

berrolia

MacBook Air/Pro i Mac mini z M1 – imponująca wydajność

Pierwsze testy Geekbench 5 nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jak bardzo wydajne są nowe Maki z M1.

Nowy MacBook Air osiągnął wynik 1687 pkt. w teście jednego rdzenia (single-core) i 7433 pkt. w teście wielowątkowym (multi-core). To rewelacyjny rezultat. Dla przykładu, 16-calowy MacBook Pro z procesorem Intel Core i9 osiąga w tym samym teście wynik 1096 pkt. (single-core) i 6870 pkt. (multi-core). Zatem w teście jednego rdzenia (najlepiej obrazującym możliwości procesora) nowy Air za 999 dolarów jest o ponad 50%(!) szybszy od topowego MacBooka Pro 16″ za 3 tys. dolarów. Jest też szybszy od niego w symulującym codzienną pracę teście multi-core.

Imponująco wygląda też porównanie wyników nowego Aira z… Makiem Pro z procesorem Intel Xeon W-3223 . W teście wielowątkowym podstawowy model profesjonalnego Maca Pro osiąga wynik 7989 pkt., czyli niewiele więcej od nowego MacBooka Air z M1 (7433 pkt.). W teście jednego rdzenia Mac Pro srogo przegrywa już z Airem (1024 pkt. vs. 1687 pkt.).

Żaden MacBook z procesorem Intela, nawet 16-calowy MacBook Pro w najwyższej konfiguracji nie dorównuje wydajnością nowemu MacBookowi Air z procesorem M1.

Musimy pamiętać, że nowy MacBook Air nie posiada wiatraków. Dlatego dwa inne nowe Maki z chipem M1 (MacBook Pro 13″ i Mac mini), wyposażone w układ chłodzenia, będą prawdopodobnie osiągały jeszcze odrobinę lepsze rezultaty w teście Geekbench 5. Pojawiają się już pierwsze rezultaty pokazujące, że nowy MacBook Pro przekracza granicę 1700 pkt. w teście single-core.

Do tej pory żaden Mac z procesorem Intela (w tym profesjonalne iMac Pro czy Mac Pro) w teście jednego rdzenia nie przekroczył granicy 1300 pkt. Czołówka do dzisiaj wyglądała tak:

Dzięki testom Geekbench wiemy już, że bazowa częstotliwość taktowania procesora M1 wynosi 3,2 GHz. Wyniki testów pokazują też, że – zgodnie z tym, co Apple ogłosiło na ostatniej konferencji – M1 jest najszybszym chipem, jakie do tej pory stworzyła firma z Cupertino (szybszym od A14 Bionic, w które wyposażone są iPhone’y 12 oraz iPad Air 4).

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: