Ceniony analityk Ming-Chi Kuo podaje w swoim najnowszym raporcie, że w przyszłym roku Apple ma wykorzystać nową technologię produkcji baterii “soft board”, która pozwala na zmniejszenie wielkości ogniwa przy zachowaniu tej samej pojemności. Apple będzie więc mogło zastosować większą baterię w iPhonie 13 lub odchudzić telefon. Co wybierze?
iPhone 13 – bateria w technologii “soft board”
Baterie stworzone w technologii “soft board” mają mniej warstw niż tradycyjne ogniwa. Dzięki temu są od nich mniejsze i – jak podaje analityk – jednocześnie tańsze w produkcji.
Apple mogłoby więc teoretycznie wyposażyć swojego przyszłorocznego flagowca – iPhone’a 13, w mniejszą baterię (ale mniej więcej o tej samej pojemności, co obecnie), co pozwoliłoby odchudzić telefon i zmniejszyć jego wagę. Czyli osiągnąć coś, do czego Cupertino zawsze dąży.
Druga możliwość jest taka, że bateria rzeczywiście będzie mniejsza, ale rozmiar obudowy nie ulegnie zmianie, bo Apple doda nowe elementy hardware’u. Nie jest to wykluczone, ale raczej mniej prawdopodobne niż trzeci scenariusz.
Trzeci scenariusz to zastosowanie w iPhonie 13 większej, bardziej pojemnej baterii. Ale nie dlatego, żeby wydłużyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu w porównaniu z obecnymi modelami, ale żeby zachować ten sam czas pracy po dodaniu jednej ważniej, ale bardzo energochłonnej funkcji.
Tą funkcją jest odświeżanie ekranu z częstotliwością 120 Hz. Miało ona trafić już do iPhone’a 12, ale zrezygnowano z niej właśnie przez zbyt duży pobór energii. Apple musi więc szukać sposobów na ograniczenie wykorzystywania akumulatora przez inne komponenty – najprawdopodobniej procesor A15 Bionic będzie jeszcze bardziej energooszczędny od A14, firma z Cupertino ma też zastosować nowe panele OLED stworzone w technologii LPTO, które pobierają około 20% mniej energii niż wyświetlacze stosowanie obecnie.
Ale to może nie wystarczyć, więc bateria “soft board” – o takim samym fizycznym rozmiarze, ale o większej pojemności, może okazać się kluczem do zastosowania w iPhonie 13 ekranu ProMotion 120 Hz.
Mówi się także, że w przyszłorocznym flagowcu Apple może zastosować niegasnący wyświetlacz (always-on). Oczywiście nie należy się spodziewać, że cały ekran byłby zawsze delikatnie podświetlany, jak w przypadku Apple Watch Series 5 i 6 – raczej niektóre jego elementy, jak np. godzina (podobnie, jak w niektórych smartfonach z Androidem).
Więcej o iPhonie 13:
- Którego iPhone’a warto teraz kupić?
- Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15
- Zobacz, ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 14 Pro Max
- Jak sfinansować zakup iPhone’a 14 albo Apple Watch Ultra? Jest nowe rozwiązanie – 100% online, bez wpłaty własnej
- iPhone 14 – czym się różni od iPhone’a 13?