Apple może wprowadzić do sprzedaży prawdziwie czarnego, matowego MacBooka

Łukasz Bernaczyk   8 grudnia 2020

Nowy patent przyznany Apple wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości możemy zobaczyć matowego MacBooka w kolorze głębokiej, prawdziwej czerni. Dokument przy okazji wyjaśnia, dlaczego Apple dotychczas nie produkowało laptopów w tym kolorze.

berrolia

Czarny MacBook

W swoim nowym wniosku patentowym Apple opisuje obudowę urządzenia elektronicznego (MacBooka), wykonaną z anodowanego aluminium, która dzięki specjalnemu procesowi produkcji będzie matowa i w kolorze prawdziwej, głębokiej czerni.

Na wstępie firma z Cupertino wyjaśnia jednak, dlaczego dotychczas nie zdecydowało się na produkcję urządzeń w kolorze czarnym:

Dotychczasowe próby uzyskania prawdziwego czarnego koloru podejmowane przez producentów urządzeń elektronicznych nie powiodły się. W najlepszym wypadku obudowa ma jedynie ciemnoszary kolor.

Jednym z wyzwań związanych z uzyskaniem prawdziwej czarni koloru jest to, że anodowany powierzchnia  ma stosunkowo wysoki poziom połysku, który odbija duże ilości światła widzialnego.

Dalej Apple opisuje opracowany we własnych laboratoriach sposób na uzyskanie matowej, prawdziwie czarnej obudowy. Specjalnie wytrawiona anodowana powierzchnia ma posiadać “mikropory”, które będą pochłaniać w zasadzie całe światło widzialne.

Dodatkowo, jeżeli jakaś część światła nie zostanie pochłonięta, te same pory rozproszą ją tak, by nie występowało zjawisko odbicia.

Matowa powierzchnia o bardzo niskim współczynniku połysku, w połączeniu z czarną farbą ma finalnie dać efekt prawdziwiej czerni, niespotykany dotychczas w obudowach urządzeń elektronicznych.

Jak w przypadku każdego z patentów uzyskiwanych przez Apple nie wiemy, czy opisane wyżej rozwiązanie trafi do produkcji, jednak nie wygląda to patent, który miałby wyłącznie zablokować konkurencję, co z kolei pozwala sądzić, że w niedalekiej przyszłości możemy zobaczyć matowe MacBooki w prawdziwie czarnym kolorze.

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: