Maki coraz bardziej popularne na całym świecie – w 2020 Apple sprzedało o 22% więcej komputerów niż rok wcześniej (raport)

Łukasz Bernaczyk   12 stycznia 2021

Komputery Apple sprzedają się ostatnio bardzo dobrze – zgodnie z najnowszym raportem Gartnera, Apple sprzedało w 2020 roku o 22,5% więcej Maców niż rok wcześniej. W samym tylko 4. kwartale ubiegłego roku sprzedaż ta wzrosła o ponad 31% (a według raportu IDC aż o 49%), stawiając firmę z Cupertino na czele producentów komputerów, którzy odnotowali największy wzrost sprzedaży.

berrolia

Sprzedaż Maców w 2020

Początek nowego roku w świecie technologicznym to jak zwykle okres podsumowań największych producentów sprzętu i usług związanych z IT. Jako że Apple już od jakiegoś czasu nie podaje oficjalnych danych na temat liczby sprzedanych sztuk swoich urządzeń, sprawą tą zajmują się analitycy. Na pierwszy ogień poszła światowa sprzedaż komputerów w 2020 roku.

IV kwartał 2020

Z raportu Gartnera wynika, że to właśnie Apple może się poszczycić największym wzrostem sprzedaży swoich komputerów, zarówno w zestawieniu rok do roku, jak i kwartał do kwartału.

W 4. kwartale 2020 r. Apple odnotowało sprzedaż Maców na poziomie zbliżonym do 6,9 miliona sztuk, co w porównaniu z 4. kwartałem 2019 roku (5,25 mln sprzedanych Maców) stanowi wzrost o 31,3 %.

Średni wzrost sprzedaży w tym okresie wyniósł 10,7%, a Apple, podobnie jak w całym 2020 roku, także w czwartym kwartale znalazło się na 4. miejscu pod względem ilości sprzedanych komputerów, plasując się za Lenovo, HP i Dellem. Warto tu jednak zauważyć, że wzrost sprzedaży w Q4 tych trzech firm był znacznie mniejszy niż w przypadku Apple.

Według raportu innej firmy analitycznej – IDC, wzrosty sprzedaży wszystkich producentów w 4. kwartale były jeszcze wyższe, a Apple sprzedało niemal 50% więcej Maców niż w tym samym okresie poprzedniego roku,

Cały 2020 rok

W ujęciu rocznym sprzedaży komputerów na świecie Apple również zostało firmą notującą najwyższy procentowy przyrost.

W całym 2020 r. firma z Cupertino sprzedała 22,45 mln swoich komputerów, co oznacza przyrost o 22,5% w stosunku do całego 2019 roku (18,34 mln sprzedanych sztuk). Dla pokazania skali przyrostu sprzedaży Maców nadmienię, że całkowita sprzedaż komputerów wszystkich producentów w 2020 roku również wzrosła, ale tylko o 4,8%.

Ilościowo Apple zakończyło 2020 rok na czwartym miejscu z udziałem w rynku wynoszącym 8,2%, czyli o 1,2% więcej niż w 2019 r. i to również jest największy przyrost wśród producentów komputerów.

Przed Apple, podobie jak w czwartym kwartale, także i w całym roku znalazły się firmy: Lenovo (24,9%), HP (21,2%) i Dell (16,4%). Tu również nadmienię, że żadna z tych trzech firm nie odnotowała przyrostu sprzedaży nawet w połowie tak dużego jak Apple.

Na duży wzrost sprzedaży w cąłym roku, ale głównie w ostatnim kwartale, z pewnością najwiekszy wpływ miały premiery pierwszych Maców ze stworoznym przez Apple procesorem M1, który – jak się okazało, jest znacznie bardziej wydajny od używanych dotychczas chipów Intala i zapewnia MacBookom znacznie dłuższy czas pracy na baterii. W tym roku spodziewamy się premiery kolejnych Maców z Apple Silicon (m.in. nowych modeli MacBooka Pro oraz iMaca), więc z dużym prawdopodobieństwem sprzedaż pozostanie na wysokim poziomie.

Wielka promocja LEGO na Amazon.pl!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: