„Czy Apple używa zielonych chmurek, żebyśmy nienawidzili użytkowników Androida”? Czyli dlaczego nie ma iMessage na Androida

Tomek Czech   9 kwietnia 2021

Od wielu lat użytkownicy zarówno iPhone’ów, jak i smartfonów z Androidem zastanawiają się, czy applowska usługa iMessage będzie w końcu dostępna na telefonach z systemem operacyjnym stworzonym przez Google. Zastanawiają się także, dlaczego do tej pory Apple tego nie zrobiło. Okazuje się, że najbardziej oczywista odpowiedź na to pytanie jest tą poprawną.

berrolia

iMessage nie dla Androida

Niechęć użytkowników iPhone’ów do wymieniania wiadomości iMessage z użytkownikami Androida jest już legendarna. Temat stał się bohaterem memów, w sieciach społecznościowych ogłaszano (oczywiście żartobliwie) zrywanie kontaktów z osobami, od których wiadomości przychodzą w zielonych chmurkach. Bywało, że kupno iPhone’a ratowało przyjaźnie.

Powstawały artykuły, których nagłówki krzyczały: „Czy Apple używa zielonych chmurek, żebyś nienawidziła użytkowników Androida?”.

Dlaczego Apple nie udostępniło iMessage na Androidzie? Od lat podejrzewano, że po prostu dlatego, żeby zatrzymywać jak najwięcej użytkowników w swoim „ekosystemie” oraz zachęcać użytkowników Androida do przesiadki na iPhone’a.

Okazuje się, że dokładnie tak było – wskazują na to zeznania dyrektorów zarządzających Apple oraz ich emaile ujawnione podczas trwającego procesu z Epic Games. Wynika z nich, że już w 2013 r. Apple było technicznie gotowe na wprowadzenie iMessage na Androida, ale zdecydowało się tego nie robić właśnie dlatego, żeby utrzymać jak największy udział w rynku smartfonów.

Craig Federighi, nadzorujący wówczas dział oprogramowania zeznał, że w Apple obawiano się, że udostępnienie iMessage na Androida pozwoliłoby rodzinom używającym iPhone’ów na wyposażanie dzieci w telefony z Androidem. Potwierdził to Phil Shiller, odpowiedzialny w tamtym czasie za App Store.

Jeden z byłych pracowników firmy z Cupertino przyznał, że dla większości użytkowników sprzętu z nadgryzionym jabłkiem iMessage było najważniejszym powodem, który powstrzymywał ich przed odejściem z „ekosystemu” Apple.

O ile w krajach (takich jak np. Polska), w których iPhone nie ma dużego udziału w rynku smartfonów i popularne są inne komunikatory, jak Messenger czy WhatsApp, iMessage na Androida nie byłby dużym problemem dla Apple, o tyle w krajach, gdzie iOS posiada sporą część rynku i komunikowanie się za pomocą aplikacji Wiadomości jest niezwykle popularne (np. w Stanach Zjednoczonych), udostępnienie iMessage na mobilny system operacyjny od Google mogłoby oznaczać dla Apple utratę części swoich użytkowników kuszonych zewsząd tanimi smartfonami z Androidem.

W USA iMessage jest popularne zwłaszcza wśród nastolatków. Badania pokazują, że niemal 90% z nich posiada iPhone’a.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: