Bloomberg: iOS 15 i iPadOS 15 z nowym ekranem początkowym dla iPada, odświeżony ekran blokady iPhone’a, nowe powiadomienia

Tomek Czech   22 kwietnia 2021

Mark Gurman z Bloomberga podaje dzisiaj kilka nowych szczegółów na temat zmian, jakie znajdziemy w iOS 15 i iPadOS 15, które mają być zaprezentowane 7 czerwca na WWDC 2021.

berrolia

iOS 15 i iPadOS 15 – nowe informacje

  • nowy ekran początkowy dla iPada: Gurman twierdzi, że w iPadOS 15 ekran początkowy iPada ulegnie największej zmianie od wprowadzenia na rynek tego produktu w 2010 r. Użytkownicy dostaną możliwość dodawania widgetów do home screen, podobnie, jak można to robić w iPhonie w iOS 14. Widgetami będzie można pokryć cały ekran początkowy, nie pozostawiając choćby jednej ikony aplikacji;
  • nowe opcje powiadomień: w iOS 15 i iPadOS 15 znajdziemy nowe ustawienia powiadomień – to czy i w jaki sposób system powiadamia nas o danym zdarzeniu będziemy mogli uzależnić od naszego obecnego statusu: np. iOS 15 będzie mógł nas powiadamiać w inny sposób o połączeniu przychodzącym kiedy pracujemy, a w inny kiedy śpimy, czy kiedy prowadzimy samochód itd.

Menu wyboru tych ustawień znajdziemy na nieco odmienionym ekranie blokady oraz w Centrum sterowania. Za jego pomocą będziemy mogli szybko ustawić nasz obecny status (np. „pracuję”, śpię”, „prowadzę samochód”).

  • automatyczne odpowiedzi: obecnie iOS może automatyczne wysyłać odpowiedzi tylko wtedy, kiedy prowadzimy samochód i mamy aktywną funkcję „Nie przeszkadzać podczas jazdy”. W iOS 15 i iPadOS 15 będziemy mogli ustawić automatyczne odpowiedzi na wszystkie wiadomości i powiadomienia. Odpowiedzi będą mogły być różne, w zależności od naszego obecnego statusu.
  • odświeżona aplikacja Wiadomości: informatorzy Gurmana nie podają żadnych szczegółów na ten temat poza tym, że Wiadomości mają działać bardziej jak sieć społecznościowa, która lepiej konkurowałaby z WhatsApp. Jednak prace nad tymi zmianami są dopiero na wczesnym etapie i mogą pojawić się w iOS i iPadOS w późniejszym terminie.
  • Zwiększona ochrona prywatności: jedna z nowych funkcji ma pozwolić nam na wyświetlenie specjalnego menu, w którym znajdziemy informacje o tym, które aplikacje zbierają nasze dane bez informowania nas o tym.

Gurman podaje też, że zmiany w tegorocznej wersji macOS będą niewielkie po tym, jak w zeszłym roku Apple pokazało przeprojektowany macOS Big Sur.

Wirtualna WWDC 2021 odbędzie się w dniach 7-12 czerwca.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: