Apple rozpoczyna produkcję superszybkiego procesora M2. Kiedy nowe MacBooki Pro i iMac 32” z tym chipem?

Tomek Czech   27 kwietnia 2021

Jak podaje Nikkei, Apple rozpoczęło produkcję procesora Apple Silicon drugiej generacji, który najprawdopodobniej będzie nazwany „M2”. Co ciekawe, ma on być dostępny w dużych ilościach już w lipcu, co może być pewną wskazówką co do daty premiery nowych Maców z tym chipem – dwóch MacBooków Pro (14” i 16”) oraz iMaca 32”, następcy iMaca Pro.

berrolia

Apple M1X i M2

Trudno powiedzieć, czy Apple stworzy jeden procesor nowej generacji (M2), czy jednak dwa jego warianty (M1X i M2). Kilkakrotnie słyszeliśmy już o chipie M1X, który ma być dwa razy bardziej wydajny od M1. Wyciekły nawet benchmarki tego układu, których wiarygodność potwierdził leaker Jon Prosser.

Mark Gurman z Bloomberga podawał, że niektóre desktopwe Maki z 2021 r. zostaną wyposażone w chipy Apple Silicon posiadające nawet 32 rdzenie wydajnościowe CPU (8 razy więcej niż w M1!) oraz do 128 rdzeni GPU (16 razy więcej niż w M1!).

Mowa tu najprawdopodobniej o nowym iMacu, większym od zaprezentowanego w zeszłym tygodniu modelu 24-calowego, który ma być następcą wycofanego z produkcji iMaca Pro. Z przecieków wynika, że jego ekran będzie miał przekątną około 32-cali.

Gurman wspominał też, że nowe MacBooki Pro mają być wyposażone w układy Apple Silicon z nawet 16 rdzeniami wydajnościowymi CPU i 32-rdzeniowym GPU. Być może chodzi tu właśnie o chip M1X. Nie jest wykluczone, że zarówno nowe MacBooki Pro, jak i nowy iMac 32” będą dostępne w konfiguracjach z dwoma różnymi procesorami – M1X i topowym M2.

MacBooki 14” i 16” oraz iMac 32” – kiedy premiera?

Skoro chipy Apple Silicon drugiej generacji mają być gotowe i dostępne w dużych ilościach już w lipcu, to nie jest wykluczone, że przynajmniej niektóre z nowych Maców trafią do sprzedaży już w lecie – w lipcu lub sierpniu. W poprzednich latach firmie z Cupertino zdarzało się wprowadzać na rynek nowe komputery właśnie w tych miesiącach.

Jednak biorąc pod uwagę, że zarówno w przypadku nowych MacBooków Pro, jak i nowego iMaca będziemy mieli do czynienia z dużym updatem (nowy dizajn, nowe rodzaje ekranów, potężny procesor), bardzo prawdopodobne jest, że Apple będzie chciało szczegółowo opowiedzieć światu o nowych sprzętach podczas wirtualnej konferencji, która z pewnością nie odbędzie się w miesiącach letnich. Spodziewajmy się jej jesienią – w październiku lub w listopadzie.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: