Raport: Apple M1X będzie nawet dwa razy szybszy niż M1; Apple M2 może już ostatecznie dobić konkurencję

Tomek Czech   5 marca 2021

Choć pierwszy procesor stworzony przez Apple dla Maców – M1, jest wyjątkowo wydajny (wydajniejszy niż najsilniejsze chipy Intela), od kilku miesięcy słyszymy, że Apple opracowało już kolejne wersje swojego układu, które mają być użyte w tegorocznych Macach. Mowa o procesorach M1X i M2. Znamy coraz więcej szczegółów.

berrolia

Apple M1X – specyfikacja

Kilka tygodni temu na stronie cpu-monkey pojawił się przeciek dotyczący specyfikacji i wydajności procesora M1X, ale trudno było wtedy określić jego wiarygodność. Jednak znany leaker Jon Prosser właśnie potwierdził, że przeceik jest wiarygodny.

Z danych ujawnionych przez cpu-monkey wynika, że M1X może być nawet dwa razy szybszy od M1, gdy odpali wszystkie rdzenie. Taki wynik pokazał popularny test wydajności – Cinebench R23.

Wydajność dla pojedynczego rdzenia jest identyczna jak w poprzednim chipie, co najprawdopodobniej oznacza, że obydwa układy posiadają identyczne rdzenie wydajnościowe. Nowy procesor ma ich po prostu więcej (8, w porównaniu do 4 użytych w M1).

Test iGPU-FP32 Performance pokazuje, że M1X może mieć również dwa razy wydajniejszą grafikę od swojego poprzednika.

Według specyfikacji, M1X będzie wyposażony w 16-rdzeniowy układ GPU. Chip M1 posiada 8-rdzeniowy procesor graficzny.

Apple M2

Tymczasem M1X może być dopiero przystawką do tegorocznego dania głównego, którym może być układ M2. Jeszcze w poprzednim roku słyszeliśmy z kilku wiarygodnych źródeł (m.in. od Marka Gurmana z Bloomberga), że intensywnie pracowało już nad procesorem, w który mają być wyposażone topowe wersje tegorocznych Maców.

Gurman podawał, że niektóre desktopwe Maki z 2021 r. zostaną wyposażone w chipy Apple Silicon posiadające nawet 32 rdzeni wydajnościowych CPU (8 razy więcej niż w M1!) oraz do 128 rdzeni GPU (16 razy więcej niż w M1!).

Mowa tu najprawdopodobniej o nowym iMacu Pro, pierwszym modelu z Apple Silicon, którego premiera spodziewana jest w drugiej połowie tego roku (ale nie jest wykluczone, że komputer ten zadebiutuje dopiero na początku 2022 r.).

Tegoroczne nowe MacBooki Pro 14” i 16” oraz iMaki mają być wyposażone w układy Apple Silicon z nawet 16 rdzeniami wydajnościowymi CPU i 32-rdzeniowym GPU. Ich premiera może odbyć się już podczas czerwcowej WWDC 2021, choć bardziej prawdopodobne jest, że wydarzy się dopiero jesienią.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: