Już oficjalnie: od czerwca Apple Music z dźwiękiem przestrzennym z Dolby Atmos i w bezstratnym formacie, bez dodatkowych opłat

Łukasz Bernaczyk   17 maja 2021

Apple oficjalnie zapowiedziało dzisiaj „największą rewolucję w jakości dźwięku” w historii Apple Music. Już w czerwcu abonenci streamingowego serwisu muzycznego Apple uzyskają dostęp do tysięcy utworów z obsługą dźwięku przestrzennego (Spatial Audio) w standardzie Dolby Atmos. Dodatkowo, wszystkie utwory w katalogu Apple Music będą zapisane w bezstratnym formacie ALAC.

berrolia

Spatial Audio z Dolby Atmos i format ALAC od czerwca w Apple Music

Apple informuje, że już w czerwcu abonenci Apple Music bez żadnej dodatkowej opłaty uzyskają dostęp do około 20 milionów utworów muzycznych zapisanych w bezstratnym formacie ALAC (Apple Lossless Audio Codec).

Cały katalog Apple Music, obejmujący 75 milionów utworów, zostanie przekonwertowany do ALAC do końca tego roku.

O swoim bezstratnym formacie plików firma z Cupertino pisze w ten sposób:

Apple używa formatu ALAC (Apple Lossless Audio Codec), aby zachować każdy bit oryginalnego pliku audio. Oznacza to, że subskrybenci Apple Music będą mogli usłyszeć dokładnie to samo, co artyści stworzyli w studio.

Jako że utwory zapisane w bezstratnym formacie są dużymi plikami zajmującymi sporo miejsca na dysku, a w streamingu pochłaniającymi znacznie większą ilość danych niż muzyka zapisana w standardowym formacie, domyślnie odtwarzanie kawałków w ALAC będzie wyłączone. Włączyć je będzie można w Ustawienia > Muzyka > Jakość dźwięku.

W tym miejscu będzie można też wybrać jakość audio. Od 16 bit przy 44,1 kHz (jakość CD), aż do 24 bitów przy 48 kHz. Dźwięk w takiej jakości może być odtwarzany natywnie na urządzeniach Apple.

Dla audiofilów będzie też dostępny dźwięk „Hi-Resolution Lossless” aż do 24 bitów przy 192 kHz, jednak odsłuch w tej jakości będzie możliwy jedynie przy użyciu dodatkowego sprzętu, jak konwerter DAC (digital to analog).

Dźwięk w Dolby Atmos odtworzymy na wszystkich słuchawkach AirPods i Beats wyposażonych w chip H1 lub W1. Ponadto, przestrzennej muzyki posłuchamy na głośnikach wbudowanych w najnowsze iPhone’y, iPady i Maki.

Na początku ma być dostępnych kilka tysięcy utworów w Dolby Atmos. Potem systematycznie będą dodawane kolejne. W Apple Music znajdziemy też specjalne playlisty składające się z kawałków z obsługą dźwięku przestrzennego. Albumy dostępne w Dolby Atmos będą specjalnie oznaczone.

Spatial Audio i bezstratny format ALAC zadebiutują w czerwcu w systemach iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, oraz tvOS 14.6.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: