Płatne subskrypcje od dzisiaj dostępne w Apple Podcasts

Tomek Czech   15 czerwca 2021

Na kwietniowej konferencji “Spring Loaded” Apple zapowiedziało kilka nowości dla podcastów. Największą z nich są z pewnością płatne subskrypcje, umożliwiające dostęp do treści premium oraz materiałów bez reklam. Od dzisiaj subskrypcje te są dostępne.

berrolia

Subskrypcje Apple Podcasts

Cena subskrypcji wynosi minimum 0,49 dolara za miesiąc, ale to sami twórcy decydują o tym, ile kosztuje dostęp do tworzonych przez nich podcastów.

W tym momencie większość subskrybcji mieści się w przedziale cenowym od jednego do dziesięciu dolarów. Nie natrafiłem jeszcze na płatną subskrypcję polskiego podcastu.

Zdecydowana większość  podcastów oferuje bezpłatny okres próbny. Może trwać od 3 dni do miesiąca.

W przypadku darmowych podcastów przycisk “Subskrybuj” zastąpił przycisk “Obserwuj”.

Subskrypcje w Apple Podcast będzie można dzielić w Chmurze rodzinnej z 6 członkami rodziny.

Subskrypcja może dotyczyć pojedynczego podcastu (nie mylić z odcinkiem) lub kanału, który jest kolejną nowością. Kanał to grupa podcastów, które łączy jakiś aspekt, np. tematyka lub ci sami autorzy.

To twórcy podcastów decydują, czy ich treści są darmowe, objęte subskrypcją czy też w formie “freemium” (część treści jest darmowa, ale by uzyskać pełny dostęp, należy wykupić subskrypcję).

Apple będzie pobierało od twórców 30% ustalonej przez nich ceny subskrypcji w pierwszym roku oraz 15% w kolejnych latach.

Udział w programie subskrypcji Apple Podcast kosztuje twórców 19,99 dolarów rocznie. Otrzymują oni dostęp do portalu Apple Podcast for Creators oraz do zaktualizowanego dashboardu Apple Podcast Connect – oba te narzędzia mają pozwolić na kompleksową obsługę i analizę popularności swojej twórczości.

Przeprojektowana została także sama aplikacji Podcasty, która została wczoraj udostępniona użytkownikom wraz z uaktualnieniami systemów iOS 14.5, iPadOS 14.5, macOS 11.3, watchOS 7.4 i tvOS 14.5.

Oto wszystkie nowości:

  • Strony z programami w Podcastach zostały przeprojektowane, aby ułatwić rozpoczęcie słuchania.
  • Opcja zachowywania i pobierania odcinków pozwala automatycznie dodać je do biblioteki w celu szybkiego dostępu.
  • Ustawienia dotyczące pobierania oraz ustawienia powiadomień można teraz dostosowywać osobno dla każdego programu.
  • Lista Najlepsze oraz popularne kategorie w funkcji wyszukiwania pozwalają odkrywać nowe programy.

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: