Po aktualizacji aplikacji mObywatel możemy już dodać do niego tzw. paszport covidowy, czyli unijny certyfikat COVID (UCC), który umożliwi nam swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.
Unijny paszport COVID w mObywatel
Certyfikat zawiera zdjęcie z naszego dowodu osobistego, co ułatwia szybką kontrolę (wskazuje wyraźnie, kto jest właścicielem certyfikatu) oraz duży kod QR, który można łatwo zeskanować.
Certyfikat prezentuje trzy statusy:
- osoby zaszczepionej,
- osoby, która powróciła do zdrowia po przebyciu COVID-19 (ozdrowieńca),
- osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.
Pamiętajmy, że w każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.
Szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych – żeby je wyświetlić wystarczy przeskrolować nico w dół. Znajdziemy tam takie informacje, jak rodzaj szczepionki, ilość przyjętych dawek, daty szczepienia, itd.
Co ciekawe, jest też tam informacja o ważności kodu QR w Polsce – jego ważność to rok od dnia przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej w przypadku szczepionek jednodawkowych).
Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
Co ważne, certyfikat jest dostępny w trybie offline, czyli kiedy nie mamy dostępu do internetu, np. podczas kontroli granicznej w kraju, gdzie nie korzystamy z roamingu.
Unijny certyfikat Covid – jak dodać do mObywatel?
Certyfikat dodajemy w kilku prostych krokach. Najpierw wybieramy opcję „Dodaj dokument”, następnie wybieramy z listy „Unijny Certyfikat Covid”, akceptujemy regulamin i potwierdzamy naszą tożsamość (np. przez profil zaufany). Certyfikat automatycznie pobierze się w ciągu kilku sekund.
Proces dodawania unijnego certyfikatu Covid do aplikacji mObywatel możecie zobaczyć na wideo: