iOS 15: poznaliśmy sposób weryfikacji dokumentów tożsamości dodawanych do aplikacji Wallet

Łukasz Bernaczyk   28 lipca 2021

Podczas prezentacji iOS 15 na konferencji WWDC 21 Apple zapowiedziało, że jeszcze w tym roku do systemowej aplikacji Wallet zostanie wprowadzona możliwość dodawania dokumentów tożsamości, jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Udostępniona wczoraj czwarta beta iOS 15 zdradza pewne szczegóły na temat tej funkcjonalności oraz bardzo ciekawego sposobu weryfikacji właściciela dodawanych dokumentów.

berrolia

iOS 15: dokumenty tożsamości w Wallet i ich weryfikacja za pomocą aparatu

iOS 15 w finalnej wersji zostanie udostępniony użytkownikom dopiero jesienią (najprawdopodobniej we wrześniu), jednak już od czerwcowej prezentacji tego systemu na WWDC 21 dostępna jest deweloperska beta.

Jedną z nowości iOS 15 ma być możliwość dodawania dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy do aplikacji Wallet. W związku z tym, że funkcjonalność ta wymaga opracowania szczególnych protokołów i zasad bezpieczeństwa, aby zapobiec podrabianiu cyfrowych dokumentów, Apple zapowiedziało, że trafi ona do nowego systemu nieco później.

Trzy pierwsze wersje beta iOS 15 nie zawierały tej funkcjonalności, jednak w kodzie najnowszej wersji – udostępnionej wczoraj  iOS 15 developer beta 4, redaktorzy 9to5mac odnaleźli odniesienia do nowej funkcji, a nawet animacje pokazujące dodawania dokumentów do aplikacji Wallet oraz weryfikacji tego, że użytkownik faktycznie jest właścicielem tych dokumentów.

Na wstępie trzeba oczywiście zrobić iPhonem zdjęcie awersu i rewersu dokumentu, który chcemy dodać do apki Wallet. Ale najciekawszy jest sam sposób weryfikacji tego, czy osoba na zdjęciu z dokumentu jest tą samą osobą. która próbuje dodać dokument do systemu. W tym celu Apple wykorzystuje przedni aparat, którym – bardzo podobniej jak przy procesie konfigurowania Face ID – użytkownik musi wykonać kilka ruchów głową, zgodnie z animowaną instrukcją wyświetlaną na ekranie.

Kod źródłowy iOS 15 beta 4 wskazuje, że wykonana w ten sposób seria zdjęć jest analizowana i porównywana ze zdjęciem z dokumentu tożsamości. Co ciekawe, dzieje się to bezpośrednio na iPhonie (bez żadnego wysyłania zdjęć przez internet, jak to ma miejsce w przypadku np. Revoluta). Cały proces dodatkowo zabezpieczony jest tymi samymi mechanizmami bezpieczeństwa, które odpowiadają za płatności Apple Pay.

Funkcja dodawania dokumentów do aplikacji Wallet na początku dostępna będzie wyłącznie w wybranych stanach USA, ale z czasem będzie trafiać do pozostałych krajów, w tym – miejmy nadzieję – do Polski.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: