Odmienione Apple Muzeum Polska od jesieni w nowej, wyjątkowej lokalizacji – warszawskiej Fabryce Norblina

Tomek Czech   4 sierpnia 2021

W 2017 r. w małej miejscowości Łoś pod Warszawą powstało Apple Muzeum Polska – jedna z największych na świecie kolekcji zabytkowych sprzętów Apple. Dwa lata później rozrastające się muzeum przeniosło się do większej lokalizacji w Piasecznie. W tym roku kolekcja zmieni miejsce po raz kolejny – już jesienią będziemy mogli podziwiać ją w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie.

Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina

Jak informuje właściciel kolekcji – Jacek Łupina, na powierzchni 320 mkw. znajdzie się „najbardziej kompletna i największa na świecie” kolekcja prezentująca komputery, laptopy, akcesoria, telefony, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety.

Kolekcja będzie składała się z 1500 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple.

Fragment ekspozycji w obecnej siedzibie muzeum w Piasecznie

Fot. Julian Wandzilak

Muzeum w nowej odsłonie ma być naprawdę wyjątkowe:

Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności, ale jednocześnie będą czekały na jego ruch. Dzięki sieci czujników ekspozycja będzie podpowiadała mu kolejne obiekty zainteresowania.

Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple.

Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Perłą Apple Muzeum Polska jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum.

Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, nie wprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Wybór naszej nowej lokalizacji był nieprzypadkowy. Fabryka Norblina jawi się jako najbardziej elektryzujące centrum lifestyle’owe w tej części Europy. To miejsce o wręcz magicznym potencjale kulturalnym i społecznym. Miejsce, w którym unosi się duch niezwykłej historii polskiego przemysłu, obudowany w unikatową architekturę modernistyczno–klasycystyczną. Fabryka Norblina jest kwintesencją mieszanki jutra wynikającego z wczoraj. Jest dokładnie taka jak marka Apple – mówi Jacek Łupina, właściciel Apple Muzeum Polska.

Za  produkcję i komercjalizację wystawy odpowiada spółka Japko.

Oczywiście poinformujemy Was, jak tylko poznamy datę otwarcia Apple Muzeum Polska w nowej lokalizacji.

BLACK DEALS - mega oferty na APPLE w LANTRE

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: