Jak sprawdzić, czy Twój iPhone został zhakowany za pomocą Pegasusa

Łukasz Bernaczyk   9 sierpnia 2021

Pegasus to nie tylko nazwa starej konsoli do gier, ale również jedno z najbardziej zaawansowanych i skutecznych narzędzi do inwigilowania urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów. Zobacz, jak w łatwy sposób sprawdzić, czy twój iPhone padł ofiarą tego programu.

berrolia

Pegasus – co to?

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące opracowane przez izraelską firmę NSO Group, a wykorzystywane do inwigilacji już przez ponad 50 państw, w tym najprawdopodobniej również Polskę.

Najważniejszymi cechami tego narzędzia jest jego skuteczność, uniwersalność i zakres działania. Pegasus działa praktycznie na każdej publicznie używanej platformie, nie ma znaczenia, czy jest to system Windows, Linux, czy macOS na komputerze, a także Android, iOS lub iPadOS na smartfonach i tabletach.

Wykorzystując luki w systemach operacyjnych, oprogramowanie instaluje się na urządzeniach praktycznie bez wiedzy użytkownika, czy też bezpośredniego dostępu do inwigilowanego urządzenia.

Pegasus umożliwia inwigilującemu dostęp do w zasadzie wszystkich funkcji danego urządzenia. W przypadku smartfona czy tabletu są to między innymi dostęp do połączeń telefonicznych, wiadomości sms, wiadomości w komunikatorach (nawet tych szyfrowanych) i portalach społecznościowych, danych lokalizacyjnych, zdjęć, możliwość aktywowania mikrofonu czy kamery.

Najczęściej przy użyciu Pegasusa inwigilowani są politycy i urzędnicy państwowi, ale także biznesmeni (np. Jeff Bezos – założyciel Amazona), dziennikarze czy aktywiści.

Jak sprawdzić, czy Twój iPhone padł ofiarą Pegasusa?

Dotychczas wykrycie Pegasusa było możliwe jedynie dość skomplikowaną metodą, wymagającą nawet kompilacji specjalnego kodu.

Teraz znane oprogramowanie iMazing, w najnowszej wersji 2.14 zostało wyposażone w moduł wykrywający wcześniejszą obecność Pegasusa na iPhonie lub iPadzie.

Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać na Maca lub komputer z Windowsem darmową wersję iMazing 2.14 z ich oficjalnej strony, zainstalować, następnie podłączyć iPhone’a lub iPada do komputera i wybrać opcję “Detect Spyware”.

Jeżeli aplikacja wykryje pozostałości po Pegasusie na Twoim iPhonie lub iPadzie, zostaniesz o tym poinformowany stosownym komunikatem.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: