iPhone 13 vs. iPhone 12 – jakie są główne różnice i czy warto kupić nową wersję?

Redakcja   17 września 2021

14 września 2021 roku miała miejsce premiera kolejnej linii smartfonów autorstwa firmy Apple. Światło dzienne ujrzała seria iPhone 13. Przedsprzedaż tego modelu rusza 17 września. Czym charakteryzuje się nowy sprzęt od Apple? Jakie różnice można zauważyć w stosunku do poprzednika iPhone’a 12? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

berrolia

iPhone 13 – nowy smartfon, nowe technologie

Nowości sprzętowe od Apple na rok 2021 zostały zaprezentowane podczas konferencji „California streaming”. Były to Apple Watch Series 7, lekko odświeżone iPad oraz iPad mini, a także wspomniany już iPhone 13. Nowa linia smartfonów obejmuje cztery modele. Są to: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max. Każdy telefon wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Wzmocniono jego podzespoły i poprawiono błędy z poprzednich serii. W takim razie, czym różni się iPhone 13 od poprzedników?

Ekrany oraz wygląd zewnętrzny

Wygląd telefonu ma znaczenie, ponieważ może albo zainteresować potencjalnego nabywcę lub wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o nowego iPhone’a 13, jego wygląd nie różni się praktycznie niczym od swojego poprzednika. Apple nadal stawia na ostre kształty, a boczne krawędzie każdego modelu z serii wciąż są wygięte pod kątem prostym. Podobnie jest w przypadku wyświetlacza. Drobne zmiany można za to zauważyć z tyłu smartfona. Wprawne oko będzie w stanie zauważyć, że nieznacznie, a jednak zwiększyła się wyspa aparatu. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, warto również wspomnieć, że iPhone 13 jest nieco grubszy od serii 12. Ma to związek z wykorzystaniem przez twórców większej baterii.

Bateria i ładowanie

W nowej serii zwiększono pojemność ogniw. Bateria w iPhonie 13 wytrzyma 19 godzin odtwarzania wideo, z kolei w przypadku jego poprzednika, wartość ta jest o 2,5 godziny krótsza. Zastosowanie większej baterii wiąże się z wprowadzeniem w nowej serii lepszego aparatu oraz wyższej częstotliwość odświeżania.

Wydajność smartfonów

Apple z roku na rok wykorzystuje w swoich smartfonach coraz to lepsze procesory. iPhone 13 również jest mocniejszy do swojego poprzednika. We wnętrzu modeli z nowej serii kryje się procesor A15 Bionic. W przypadku iPhone’a 12 jest to A14 Bionic. Apple chwali się, że ich nowy smartfon jest o 50% szybszy od konkurencji, jednak nie istnieją porównania dotyczące ich własnych urządzeń. A15 jest wyposażony w 15 miliardów tranzystorów, natomiast w przypadku A14 jest to niecałe 12 miliardów. iPhone 13 ma również lepiej od „dwunastki” obsługiwać sieć 5G.

Aparat

Jest to szczególnie ważna kwestia dla miłośników fotografii. Liczba obiektywów pozostaje taka sama, jak w iPhonie 12, jednak główna kamera ma dużo większy sensor oraz stabilizację matrycy. Ulepszony został przede wszystkim teleobiektyw i aparat ultraszerokokątny. Nowy smartfon ma również lepiej radzić sobie z detalami na ciemnych fotografiach.

Cena telefonu

Oczywiście, ceny nowych telefonów są dosyć wysokie, jednak pomimo pandemii Apple nie zdecydował się ich podnosić. iPhone 13 można kupić za tę samą cenę, co rok temu iPhone 12. Warto również podkreślić, że najuboższa wersja w nowej serii ma 128 GB wbudowanej pamięci. Podstawowa wersja „dwunastki” miała zaledwie 64 GB, a ceny są identyczne.

iPhone 13 vs. iPhone 12 – zwycięzca może być tylko jeden

Smartfony z nowej serii są lepsze od swoich poprzedników w niemal każdym calu. Lepsza bateria, aparat, więcej pamięci wbudowanej. Biorąc pod uwagę fakt, że cena wyjściowa obu telefonów jest identyczna, nie ma co się zastanawiać. Lepiej postawić na nowego iPhone’a 13.

***

Materiał partnera.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: