Polska się bogaci i coraz mniej dni musimy pracować na nowego iPhone’a. Ale do czołówki wciąż wiele nam brakuje – raport

Łukasz Bernaczyk   17 września 2021

Zaraz po podaniu przez Apple oficjalnych cen nowych iPhone’ów 13, analitycy z Picodi, jak co roku, przygotowali tzw. “Indeks iPhone’a”, który pokazuje, ile dni obywatele różnych państw muszą statystycznie pracować, żeby zarobić na najnowszego smartfona Apple, w tym wypadku na iPhone’a 13 Pro.

berrolia

Indeks iPhone’a 2021

Picodi po raz kolejny zestawiło oficjalne ceny najnowszego iPhone’a ze średnimi zarobkami w różnych krajach. Z tego zestawienia powstała ciekawa infografika, pokazująca, ile dni przeciętny obywatel danego kraju musi pracować, by zarobić na iPhone’a 13 Pro w wersji 128 GB.

Jak widać na zestawieniu, Polska uplasowała się na 13 miejscu… od końca, z wynikiem 25,9 dnia. Jest to jednak rezultat lepszy niż w latach ubiegłych:

Pomimo tego, że z roku na rok jest co raz lepiej i statystyczny Polak zarabia na nowego iPhone’a szybciej, to nadal daleko nam do czołówki. Pierwsi w zestawieni Szwajcarzy potrzebują zaledwie 4,4 dnia, by zarobić na iPhone’a 13 Pro, a drudzy Amerykanie – 5,9 dnia.

Na drugim biegunie zestawienia mamy z kolei Turcję, gdzie zarobienie na najnowszego smartfona Apple zajęłoby statystycznemu obywatelowi aż 92,5 dnia.

Metodologia i źródła

“Indeks iPhone’a 2021” został obliczony na podstawie danych o cenach iPhone’a 13 Pro (z pamięcią 128 GB) podanych na lokalnych stronach Apple lub u autoryzowanych sprzedawców.

Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych krajowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw. Miesięczne wynagrodzenie zostało podzielone przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu.

Więcej o iPhonie 13:

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: