Jak wybrać najlepszy VPN dla macOS i iOS? 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Redakcja   20 września 2021

VPN chroni Twoją prywatność w internecie i uniemożliwia osobom niepowołanym uzyskanie dostępu do danych przesyłanych z Twojego Maca, iPada lub iPhone’a. Wirtualna sieć prywatna zapewnia większy komfort korzystania z internetu i bezpieczeństwo informacji, co jest szczególnie istotne w czasach, gdy dane stają się niezwykle wartościowym towarem na rynku, a zagrożeń w internecie jest coraz więcej.

Ale żeby dobrze zabezpieczyć swoją prywatność w internecie, trzeba wybrać odpowiedni VPN, bo nie każdy daje równie dobre efekty. Na co zwrócić uwagę decydując się na wybór właściwej usługi? Oto 7 rzeczy, które pomogą właściwie wybrać, przygotowane na podstawie bezpłatnego poradnika o VPN na blogu Kwestia Bezpieczeństwa:

1. Mocny algorytm szyfrowania

Jest ważne, żeby wybrana usługa VPN używała mocnego algorytmu szyfrowania danych, tak aby nikt nie był w stanie pokonać zabezpieczenia i uzyskać dostępu do informacji. Obecnie za najwyższy standard szyfrowania uważany jest AES-256, który najczęściej pojawia się w najlepszych VPN-ach. Już od lat szyfrowania AES używają między innymi amerykańskie instytucje rządowe, a także armia Stanów Zjednoczonych. Wersja 256 jest najbardziej rozwiniętą w standardzie AES. Posiada tyle możliwych kombinacji, że niezwykle trudno taki algorytm złamać, więc gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczenia.

2. Brak przechowywania dzienników danych

Musisz uważać na to, żeby wybrany przez Ciebie VPN nie przechowywał żadnych danych (logów). Logiem może być na przykład plik tekstowy z używanymi adresami IP czy innymi informacjami. To taki rejestr Twoich zachowań w internecie. Dlatego trzeba zadbać o to, by nie był on nigdzie przechowywany. W końcu w używaniu VPN chodzi o to, by zagwarantować sobie prywatność przeglądania internetu, a zatem musimy unikać tworzenia oraz przetwarzania tego typu rejestrów, również przez usługi VPN. Inaczej korzystanie z nich nie będzie miało większego sensu.

3. Szybkość połączenia z internetem

Sprawdź, które usługi VPN dają wysoką prędkość połączenia internetowego. Wiemy, że również w naszych domach mamy obecnie coraz szybsze łącza. Prędkość 100 MB/s i więcej nie należy już dziś do rzadkości. Ale to “przyspieszenie” internetu dostarczanego przez firmy telekomunikacyjne w pewnym sensie wywiera także nacisk na usługi VPN, które również muszą dotrzymywać kroku i gwarantować szybkie łączenie z siecią, żeby nie zwalniać internetu dostępnego dla użytkownika. Nie wszystkim udaje się to jednak robić z sukcesem. Dlatego tak ważne jest, by dowiedzieć się przed wyborem usługi VPN, jaką szybkość może nam ona dać. To szczególnie istotne w przypadku połączeń światłowodowych czy 5G. Jeżeli nadal korzystasz z technologii ADSL czy VDSL, to zwykle różnica w prędkości nie będzie aż tak odczuwalna.

Warto jednak pamiętać, że przy korzystaniu z VPN nigdy nie masz gwarancji wykorzystania całego potencjału prędkości swojego połączenia. Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku jego “ukrycia” będzie ona zwykle odpowiednio mniejsza. Tym bardziej więc postaraj się wybrać możliwie najszybszy dostępny VPN.

4. Brak limitu transferu danych

Unikaj korzystania z tych VPN-ów, które nakładają górny limit transferu podczas szyfrowanego połączenia. Pojawiają się takie na rynku, choć wiele dostępnych usług zapewnia nieograniczone możliwości przesyłu danych. Lepiej wybierać właśnie takie, ponieważ wówczas dopiero możemy odczuć prawdziwe korzyści wynikające z zastosowania VPN. To oczywiście szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy Ci na ściąganiu najwięcej “ważących” plików. W przypadku usług z ograniczonym od góry transferem dość szybko limit mógłby zostać wykorzystany, co zdecydowanie nie sprzyjałoby Twojemu zadowoleniu z usługi.

5. Bliskość krajów, w których znajdują się serwery

Warto zwrócić także uwagę na kraje, w których znajdują się serwery wykorzystywane podczas łączenia się z siecią przez VPN. Co prawda świat jest dziś globalną wioską, ale nawet w internecie odległości ciągle jeszcze mają znaczenie. Mówiąc krótko – im bliżej, tym szybciej. Oznacza to, że jeśli będziemy korzystali z serwerów znajdujących się najbliżej miejsca, z którego łączymy się z siecią, to zapewnimy sobie relatywnie wyższą prędkość połączenia niż w przypadku bardziej oddalonych serwerów, a co za tym idzie także znacznie krótszy czas uzyskania dostępu do sieci czy otwierania poszczególnych stron.

Z punktu widzenia geografii istotne jest również zawsze miejsce, w którym znajduje się siedziba firmy oferującej usługę VPN. Są bowiem kraje takie jak Stany Zjednoczone, w których władze mają prawo domagać się od firm udostępniania danych z VPN, a przecież chodzi Ci o zachowanie anonimowości.

6. Techniczne wsparcie dla klienta

Czasem zdarza się, że coś nie działa i sam nie jesteś w stanie znaleźć rozwiązania problemy technicznego. Wtedy jest dobrze, gdy dostawca usługi VPN ma swoją ekipę techniczną, która udziela wsparcia użytkownikom, by można było jak najszybciej rozwiązać problem. W tym przypadku jednak musisz również pamiętać o tym, że kontaktując się z obsługą techniczną, możesz zdradzić swoją tożsamość, więc jeśli szczególnie zależy Ci na zachowaniu prywatności, to powinieneś raczej przesyłać obsłudze tylko anonimizowane logi z usługi VPN, a nie dane osobowe.

7. Dobre opinie na temat danej usługi

Przed wykupieniem usługi VPN postaraj się zapoznać w internecie z recenzjami w branżowych serwisach, a także skorzystać z opinii użytkowników (np. o aplikacji w App Store), którzy mają już doświadczenie z danym dostawcą. To pomoże Ci ocenić czy warto zakupić właśnie tę usługę. Szczególnie wówczas, gdy nie masz dużej wiedzy na temat wirtualnych sieci prywatnych, powinieneś zasięgnąć języka u fachowców, którzy sprawdzili dany VPN dokładnie i mają porównanie z innymi oferowanymi na rynku.

Stosowanie VPN staje się coraz ważniejsze w codziennym korzystaniu z internetu, zarówno w sieciach publicznych, jak i prywatnych. Rośnie też liczba dostępnych na rynku usług, ale nie każda musi być jednakowo dobra. Zanim na którąś z nich się zdecydujesz, przemyśl dobrze swój wybór, skorzystaj z porad przedstawionych powyżej, porównaj i sprawdź, jakie zdanie mają specjaliści. Dzięki temu najprawdopodobniej nie będziesz później żałował.

Zobacz: Zestawienie najlepszych VPN dla macOS na TopVPN.pl i podobne porównanie VPN dla iOS (iPhone).

Z miłości do Apple

***

Artykuł ekspercki.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: