iOS 15 – jak przygotować się do aktualizacji i poprawnie zainstalować

Tomek Czech   20 września 2021

Dzisiaj wieczorem premiera iOS 15 – najnowszego systemu operacyjnego dla iPhone’a. iOS 15 to m.in. mocno ulepszona aplikacja FaceTime, nowy Tryb skupienia, funkcja Tekst na żywo, przeprojektowane Safari, kolekcje zdjęć w Wiadomościach czy iCloud+ z ukrywaniem naszego adresu email i szyfrowaniem ruchu wychodzącego z naszego telefonu.

Wersje beta iOS 15 były bardzo stabilne, dlatego bez obaw możecie instalować nowy system na Waszych urządzeniach.

Wcześniej jednak przeczytajcie dokładnie nasz poradnik, żeby dobrze przygotować się do instalacji finalnej wersji iOS 15.

1. Kiedy i o której godzinie będzie dostępny iOS 15?

iOS 15 zostanie udostępniony dzisiaj, 20 września.

Apple zazwyczaj udostępnia nowe OSy o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Cupertino, czyli o 19:00 czasu polskiego. Pamiętajmy jednak, że może być opóźnienie – przed rokiem na finalna wersję iOS 14 musieliśmy czekać aż do 21:39.

W pierwszych minutach/godzinach serwery Apple mogą być przeciążone, więc możliwe jest, że uda Ci się dokonać aktualizacji dopiero po dłuższej chwili.

2. Które urządzenia są kompatybilne z iOS 15?

iOS 15 można zainstalować na następujących modelach iPhone’ów:

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE 2020
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus

iOS 15 jest też kompatybilny z iPodem touch (7. generacji).

Nie wszystkie funkcje iOS 15 będą działały na wszystkich modelach iPhone’ów:

3. Czy warto instalować iOS 15 na starszych urządzeniach?

Tak.

Od kilku lat, tworząc nowe wersje iOS, Apple bardzo mocno skupia się na optymalizacji systemu pod względem stabilności i wydajności oraz na tym, żeby nowy software działał szybko i niezawodnie na starszych modelach iPhone’ów.

Testy wielokrotnie pokazywały, że prędkość działania już pierwszych wersji beta iOS 15 na starszych urządzeniach była niemal identyczna, jak szybkość działania na nich iOS 14.

4. Przed instalacją

Zanim zainstalujesz iOS 15, koniecznie zrób kopię zapasową całego urządzenia.

 • Archiwizacja w iCloud

Nawet jeśli masz włączony automatyczny backup do iCloud (Archiwum iCloud), warto zrobić kopię zapasową tuż przed aktualizacją: Ustawienia -> iCloud -> Backup w iCloud -> Utwórz backup teraz.

 • Archiwizacja na komputerze

Oprócz backupu w chmurze, warto zrobić też szyfrowana kopię zapasową na komputerze. W tym celu:

a) podłącz urządzenie do komputera;
b) uruchom iTunes lub Finder (na macOS Catalina lub nowszym);
c) idź do: iPhone/iPod touch -> Kopie zapasowe;
d) wybierz “Archiwizuj teraz”.

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz wrócić do automatycznego archiwizowania w iCloud: Archiwizuj automatycznie -> iCloud.

Zanim iOS 15 będzie dostępny do pobrania, sprawdź też, czy na pewno korzystasz z najnowszej wersji iOS, czyli aktualnie iOS 14.8 (Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia). Jeśli nie, zaktualizuj do tej wersji – powinno to zapewnić bezproblemową i szybszą aktualizację do iOS 15.

Jeśli będziesz aktualizować przez iTunes, z tych samych względów upewnij się też, że używasz najnowszej wersji iTunes.

5. Zwolnij miejsce

iOS 15 będzie wymagało około 4-5 GB wolnego miejsca (w zależności od modelu). Jeśli tyle nie masz, możesz np. usunąć aplikacje, z których nie korzystasz, usunąć lub wysłać do chmury część zdjęć i filmów, czy opróżnić pamięć niektórych programów.

Ilość dostępnego miejsca na dysku i ilość miejsca zajętego przez poszczególne aplikacje sprawdzisz w Ustawienia -> Ogólne – iPhone (pamięć). W tym samym miejscu znajdziesz też sugestie dotyczące możliwości zwolnienia miejsca, które podsuwa sam iPhone.

6. Czy wszystkie moje aplikacje będą działać pod iOS 15?

Choć iOS 15 w wersji beta jest dostępny dla deweloperów już od czerwca i większość z nich zdążyła przygotować kompatybilną z nowym OSem wersję swojej aplikacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy nie zdążyli z aktualizacją i ich aplikacje mogą nie działać poprawnie pod iOS 15 już w dniu jego premiery.

Dlatego, jeśli jest aplikacja, z której musisz korzystać nieprzerwanie, wstrzymaj się z aktualizacją do momentu, aż apka zostanie zaktualizowana pod iOS 15.

Jeszcze przed zrobieniem kopii zapasowej urządzenia (przez aktualizacją), otwórz App Store i sprawdź, czy wszystkie aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji.

7. Jak pobrać/zainstalować iOS 15?

iOS 15 będzie można zainstalować na trzy sposoby:

1) bezpośrednio z urządzenia: drogą bezprzewodową, poprzez tzw. OTA (over the air) update, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia.

2) przez iTunes/Finder (automatycznie): po podłączeniu urządzenie do komputera (Mac lub Windows) i uruchomieniu iTunes (lub w Finder w przypadku macOS Catalina i późniejszych) system sam powinien powiadomić nas o dostępności nowego iOS i możliwości pobrania i zainstalowania go. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyrazić zgodę na aktualizację.

Jeśli nie dostaniemy automatycznego powiadomienia o dostępności iOS 15, musimy kliknąć w “Sprawdź uaktualnienia”.

Przy tej metodzie iTunes sam stworzy kopię zapasową naszego urządzenia przed rozpoczęciem aktualizacji.

3) poprzez iTunes/Finder (ręcznie): jeśli powyższe dwie metody z jakichś powodów zawiodły, możesz pobrać plik z aktualizacją z serwerów Apple (linki do nich postaramy się tu wrzucić jak najszybciej po udostępnieniu iOS 15), a następnie zainstalować nowy system manualnie w iTunes/Finder.

a) pobierz plik odpowiedni dla Twojego urządzenia;
b) uruchom iTunes/Finder;
c) program poinformuje Cię o dostępności aktualizacji;
d) trzymając wciśnięty przycisk option/alt kliknij w przycisk “Aktualizuj” (Update) i wskaż pobrany przed chwilą plik z aktualizacją;
e) potwierdź i rozpocznie się uaktualnianie Twojego urządzenia do iOS 15.

Powodzenia!

A w oczekiwaniu na iOS 15 przeczytaj:

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: