10 najciekawszych nowości w iOS 15

Łukasz Bernaczyk   8 czerwca 2021

Prezentacja iOS 15 już za nami. Wczoraj wieczorem Apple pokazało tegoroczną wersję systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Po obejrzeniu prezentacji na WWDC 2021 wybrałem dziesięć najciekawszych moim zdaniem nowości, które już we wrześniu trafią do naszych smartfonów z Cupertino.

Top 10 najciekawszych nowości iOS 15

1. SharePlay

Nowa funkcjonalność nazwana „SharePlay” umożliwia udostępnianie i wspólne oglądanie wideo, słuchanie muzyki oraz dzielenie ekranu iPhone’a w czasie rozmowy FaceTime.

Podczas wszystkich tych czynności użytkownicy nadal się słyszą i mogą rozmawiać na temat odtwarzanego właśnie serialu czy słuchanego utworu.

2. Dźwięk przestrzenny i tryby mikrofonu w FaceTime

Druga na liście nowość również dotyczy FaceTime, a dokładniej jakości dźwięku. W iOS 15 wieloosobowe telekonferencje FaceTime otrzymają wsparcie Spatial Audio, czyli dźwięku przestrzennego, który sprawi, że głosy osób biorących udział w wideo spotkaniu będą docierały do użytkownika dokładnie z tej części ekranu, w której znajduje się obraz wideo danego rozmówcy. Ma to sprawić wrażenie naturalnej konwersacji, jak gdyby wszyscy uczestnicy rozmowy przebywali w jednym pomieszczeniu.

Dodatkowo FaceTime otrzyma dwa tryby zbierania dźwięku przez mikrofon iPhone’a. Są to “Tryb izolacji”, w którym uczenie maszynowe wyeliminuje dźwięki otoczenia i wzmocni głos rozmówcy oraz “Tryb szerokiego spektrum”, w którym odgłosy otoczenia będą słyszalne dla drugiego rozmówcy.

3. Linki FaceTime i możliwość rozmów z użytkownikami innych systemów operacyjnych

Mam świadomość, że iOS 15 to znacznie więcej niż FaceTime, ale i o tej nowości muszę napisać, gdyż w pewien sposób rewolucjonizuje cały wideokomunikator, jakim jest FaceTime.

W iOS 15 będziemy mieli możliwość wygenerowania linka do każdej rozmowy wideo i audio, dzięki czemu każda osoba go posiadająca będzie mogła dołączyć do spotkania.

Pisząc „każda” mam na myśli nie tylko użytkowników systemów operacyjnych od Apple, ale także tych pracujących na Androidzie, Windowsie, Linuksie czy dowolnym innym systemie.

Link otworzy się w przeglądarce internetowej i pozwoli na dołączenie do danego spotkania niezależnie od platformy, na której w danym momencie pracujemy. Zoom ma poważnego konkurenta!

4. Przeprojektowane Safari i nowy pasek adresu/kart

W iOS 15 Safari pozbyło się paska adresu i zakładek z górnej części ekranu, dzięki czemu mamy większy obszar wyświetlania stron internetowych.

 

Pasek w zmniejszonej formie trafił na dół ekranu i “pływa” nad stroną internetową. Dodatkowo poszczególne otwarte karty możemy teraz przewijać gestem palca w prawo i w lewo, niejako przewijając je.

Obie te funkcjonalności znacznie ułatwią używanie przeglądarki Safari. Przy obsłudze iPhone’a jedną ręką nie będziemy musieli już wykonywać ekwilibrystycznych ruchów kciukiem, by siegnąć do góry ekranu do paska z adresem i kartami.

5. Klucze do domu, samochodu czy biura w aplikacji Wallet

Aplikacja Wallet w iOS 15 pozwoli nam przechowywać cyfrowe klucze do naszego mieszkania, samochodu, biura czy nawet pokoju hotelowego.

Oczywiście potrzeby nam do tego smart zamek kompatybilny z HomeKit, ale tych na rynku jest coraz więcej, a ich ceny nie są już tak kosmiczne jak kiedyś.

Jeżeli wyposażycie w taki zamek swoje mieszkanie, dom czy biuro, będziecie mogli otwierać je zbliżeniowo iPhonem lub nawet zdalnie przez internet.

Wirtualne klucze będzie można udostępniać innym użytkownikom iPhone’ów. Dodatkowo udostępnienie takie klucza można ograniczać, np. czasowo, czyli udostępnić klucz na np. dwa dni lub wyłącznie w wybranych godzinach.

6. Live Text

Ciekawa funkcjonalność, która inteligentnie będzie rozpoznawała teksty znajdujące się na zdjęciach czy zrzutach ekranu i pozwoli na ich zamianę na postać cyfrową, a następnie na np. wklejenie do edytora teksy czy maila.

Funkcjonalność rozpoznaje także numery telefonów na zdjęciach i pozwala automatycznie rozpocząć połączenie z numerem znajdującym się na danej fotografii.

Używając sztucznej inteligencji, „Live text” pozwala także na rozpoznawanie tekstów pisanych odręcznie.

Drugą odmianą funkcji jest “Live Text in Camera”, która pozwala osiągnąć dokładnie takie same efekty rozpoznawania tekstu po skierowaniu iPhone’a z włączonym aparatem na tekst, który chcemy przekonwertować na postać cyfrową i dalej cała magia dzieje się już sama.

7. Visual Look Up

„Visual Look Up” w iOS 15 inteligentnie analizuje zdjęcia i szuka na nich obiektów, które można w jakiś sposób sklasyfikować lub jednoznacznie ustalić, co znajduje się na zdjęciu.

Jest w stanie rozpoznawać np. rasę psa, gatunek rośliny czy obiekt architektoniczny i wyświetlać informacje na ich temat.

Funkcja znacznie ułatwi też przeszukiwanie zdjęć z naszej biblioteki.

8. Raport prywatności

Nowy raport prywatności w iOS 15 pokazuje, w jaki sposób poszczególne aplikacje korzystają z uprawnień, których im udzieliliśmy i jakie dane o nas zbierają.

Gigantom technologicznym, takim jak Facebook czy Google pewnie funcja ta się nie spodoba, ale od strony użytkownika jest to świetne narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli dokładnie monitorować, które aplikacje i jak często sprawdzają naszą lokalizację, korzystają z mikrofonu czy aparatu lub przeszukują nasze zdjęcia.

9. Mapy z instrukcjami “krok po kroku” w rozszerzonej rzeczywistości

Nowa odsłona Map od Apple udostępnia funkcjonalność, którą już od jakiegoś czasu znamy z aplikacji Google Mapy, czyli prowadzenie do punktu przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości.

Wystarczy skierować iPhone’a np. na budynki w okolicy, by ten zorientował się, gdzie dokładnie jesteśmy, i w którą stronę patrzymy, a następnie na ekranie smartfona wyświetlał  kierunkowskazy nałożone na obraz z kamery.

 

Jeżeli połączymy tę nowość z faktem, że na polskich drogach i ulicach pojawiły się ostatnio samochody Apple odpowiedzialne za dostarczanie materiałów do map, istniej duża szansa, że fukcjonalność ta będzie działała także w Polsce. Przekonamy się już wkrótce.

10. Kolekcje zdjęć w iMessage

W aplikacji Wiadomości ulegnie zmianie sposób wyświetlania wielu zdjęć otrzymanych od rozmówcy. Będziemy mogli przeglądać je w formie kolażu lub stosu, który można przewijać palcem.

 

Można również “tapnąć” palcem w taki stos zdjęć, by rozłożyć go i przeglądać w formie siatki fotografii. Prosta funkcjonalność, ale bardzo użyteczna.

To tyle, jeśli chodzi o mój typ na najciekawsze nowości w iOS 15. Zaznaczam, że są to nowości wybrane wyłącznie na podstawie ich opisu i prezentacji przez Apple na wczorajszej sesji otwierającej WWDC 2021.

Powoli instalujemy na naszych redakcyjnych iPhone’ach pierwszą deweloperską betę iOS 15 i już niedługo napiszemy znacznie więcej w nowościach w najnowszej odsłonie moblinego systemu operacyjnego z Cupertino.

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: