Apple wprowadziło do sprzedaży pierwszy zasilacz wykorzystujący technologię GaN

Tomek Czech   19 października 2021

Sprawdziły się doniesienia z początku roku, że jeszcze w 2021 r. Apple zacznie stosować zasilacze wykorzystujące technologię GaN. Po wczorajszej konferencji „Unleashed” firma z Cupertino wprowadziła do sprzedaży zasilacz o mocy 140 W, który jest też dołączany do nowego 16-calowego MacBooka Pro.

berrolia

Ładowarki GaN

Obecnie większość ładowarek produkowana jest w oparciu o krzem. Ich największymi minusami są rosnące wraz z mocą waga i rozmiar oraz relatywnie nienajlepsza wydajność, a także powiązana z tymi parametrami tendencja do nagrzewania się.

Znacznie nowsza technologia GaN wykorzystuje w produkcji urządzeń ładujących tranzystory oparte o azotek galu, jako półprzewodnik. Pozwala to osiągnąć większą moc i wydajność przy znacznie mniejszym rozmiarze i wadze zasilacza.

Firma Nativas Solution, które ma być odpowiedzialne za produkcję ładowarek GaN dla Apple, jest twórcą autorskiego rozwiązania GaNFast, które pozwala zasilaczowi na nawet 20 razy szybsze ładowanie urządzeń niż tradycyjne ładowarki krzemowe przy dwukrotnie mniejszym rozmiarze ładowarki.

Z rozwiązania GaNFast korzystają między innymi Dell, Xiaomi czy Lenovo.

Apple – zasilacz 140 W (GaN)

Po wczorajszej konferencji w oficjalnym sklepie Apple pojawił się nowy zasilacz o mocy 140 W, który jest również dołączany do zaprezentowanego wczoraj 16-calowego MacBooka Pro.

Zasilacz USB-C o mocy 140 W szybko i sprawnie ładuje Twoje urządzenie w domu, w biurze i w podróży. Jest zgodny z wieloma różnymi przewodami USB-C do ładowania.

Apple zaleca używanie go z 16-calowym MacBookiem Pro (2021 r.) za pomocą przewodu z USB-C na MagSafe 3 lub przewodu USB-C do ładowania. Pozwala to skorzystać z opcji szybkiego uzupełniania energii – od 0 do 50 procent w około 30 minut.

Firma oficjalnie potwierdziła The Verge, że zasilacz wykorzystuje technologię GaN. W innym przypadku zasilacz o tak dużej mocy byłby znacznie większy i cięższy.

Apple potwierdziło też, że zasilacz wykorzystuje standard USB-C Power Delivery 3.1, co oznacza, że można nim ładować również inne urządzenia, w tym produkty innych firm, które również wspierają ten standard.

Oznacza to też, że nowego 16-calowego MacBooka Pro można ładować zasilaczami firm trzecich, które wykorzystują USB-C Power Delivery 3.1.

Apple zaleca używanie 140-watowego zasilacza z najnowszym MacBookiem Pro 16”, ale jako zgodne z zasilaczem oznaczyło też wiele innych modeli MacBooka Pro (od 2016), MacBooka Air (od 2018), a nawet 12-calowego MacBooka (2015-2017).

Zasilacz można kupić w oficjalny sklepie Apple za 499 zł. Przewód z końcówką MagSafe 3 sprzedawany jest oddzielnie za 249 zł.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: